Jágr reaguje na metál od Zemana. Obava o jméno a prosba legendy: „Všeho moc škodí“

7. 5. 2019
05:02

Jeden metál už má. A teď mu možná prezident Miloš Zeman (74) připne na klopu ještě jeden nový, vyššího stupně. Jaromír Jágr (47), který se pyšní jedním olympijským zlatem, tak bude mít rovnou dvě hradní medaile! Co na to samotná hokejová superstar? Prý se bojí, aby na jeho jméno už lidé nebyli alergičtí…

Jágr to v poslední době »schytal« za to, že letěl s prezidentskou delegací do komunistické Číny. Co na to Zeman? V nedělním pořadu Blesku S prezidentem v Lánech mu vzkázal, ať se nenechá otrávit. A hlava státu dokonce uvažuje o další medaili pro druhého nejproduktivnějšího hráče historie NHL.

Medaili Za zásluhy II. třídy už mu roku 2010 dal Václav Klaus (77). „Já netušil, že Jaromír Jágr má medaili nižší třídy. Myslím si, že tohle je výborná příležitost, jak z druhé třídy udělat první třídu,“ řekl Zeman Blesku.

Jágr: Nechte moje jméno odpočinout

Sám hokejista prý vyznamenání neřeší, jen už ho nebaví humbuk kolem jeho osoby. „V tuhle chvíli mám důležitější věci na práci a nechci se k tomu vůbec vyjadřovat,“ napsal Blesku. „Nechte jménu Jágr trochu odpočinout. Nechci, aby na něj lidé byli alergičtí. Znáte to, všeho moc škodí,“ dodal později v esemesce.

Video Zeman hájí Jágra za cestu do Číny a navezl se do „internetových blbečků“. - Redakce Blesk
1080p 720p 360p

Zeman uděluje jen nejvyšší

Zatímco řády se až na výjimky takzvaně propůjčují, medaile se udělují. To znamená, že pokud Jágr 28. října opravdu dostane medaili s jedním pruhem (I. stupně), tu se dvěma proužky (II. stupně), již dostal od Klause, nikomu vracet nebude. A když se bude chtít opravdu vytáhnout, prostě si je na sako připne obě.

Zajímavé na tom je však i to, že když Zeman coby prezident-nováček roku 2013 poprvé vyznamenával, slíbil, že bude udělovat řády a medaile nejvyšších tříd. „Zákon o státních vyznamenáních mi umožňuje udělit medaili Za zásluhy I., II. a III. třídy. Kdo jsem já, abych o tom měl právo rozhodovat? Kromě toho se domnívám, že by to bylo ponižující i pro samotné vyznamenané,“ řekl. A toho se drží dodnes.

Má na to právo, ale…

Blesk se na tuto prezidentovu praktiku ptal odborníka na etiketu a bývalého mluvčího prezidenta Václava Havla (†75) Ladislava Špačka (69). „Ve stanovách státních vyznamenání je rozptyl různých tříd a stupňů jasně stanoven, aby bylo možné rozlišovat zásluhy osob a měla by se využívat celá škála. Tím, že se poslední dobou využívá jen první třída nebo stupeň, je trochu devalvace pro ty nejvýznamnější stupně řádů a medailí. Ale je to samozřejmě na vůli prezidenta,“ řekl Blesku Špaček.

Video S prezidentem v Lánech: Zeman o výměně ministrů, metálu pro Jágra i hysterce - Blesk TV
720p 360p

jardahl87 ( 8. května 2019 15:12 )

evino28 !!!!! Vystup z ODS a budeš mít zase rozum !!!

jardahl87 ( 8. května 2019 15:08 )

anonym01(zdenkku) Ty si polip pr.del s těma tvejma vyblitkama !!

satanas ( 8. května 2019 12:58 )

Ty nejsi ELF, tys jezibaba amnestovana kulatym Dukou tesne pred zhavym koncem na

hranici!!

satanas ( 8. května 2019 10:55 )

V kontextu s dnesnim stavem "Demokracie" v Cesku docela chapu proc CT neslavi

osvobozeni ale jen konec valky..Je to i duvod proc divakum nenabidne serii

dokumentu o 2.sv.valce natocene Quido Koopfem--HISTORY_ pro televizi ZDF..Kdo

prekrucuje historii, je nucen si ji zopakovat..

anonym01 ( 8. května 2019 10:19 )

SLUSNI LIDE JSOU AGRESIVNI BESTIE KTERI JSOU PLACENI RUSKEM. NAPADAJI OBČANY

KTERI S NIMI NESOUHLASI. PATRI TAM ZEMAN, KLAUS A OKAMURA S KSČM. PODIVEJTE

VALKOVA V HNUTI ANO NECHYBI!

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa