Petříček oduznání Kosova odmítá, Babiš s reakcí lavíruje. Hamáčka Zeman nepřekvapil

Aktualizováno -
11. 9. 2019
17:50
Autor: ČTK, tva, jko, for - 
11. 9. 2019
15:45

Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) nevidí důvod k debatě o odvolání českého uznání Kosova samostatným státem. S myšlenkou ve středu při návštěvě Srbska přišel prezident Miloš Zeman, který to plánuje probrat s ostatními českými ústavními činiteli. Petříček sdělil, že změna není v zájmu bezpečnosti i čitelnosti české zahraniční politiky. Se Zemanem se o jeho názoru nicméně rád pobaví, dodal. Premiér Andrej Babiš (ANO) zůstal ve své reakci zdrženlivý.

Přestože k takové debatě v tuto chvíli nevidím důvod, protože situace na Balkáně se nijak dramaticky nezměnila, rád se s panem prezidentem o jeho názoru pobavím,“ uvedl Petříček. Zdůraznil, že Česko podporuje země západního Balkánu včetně Srbska na cestě do Evropské unie.

Zeman ve středu na tiskové konferenci po setkání se srbským prezidentem Aleksandarem Vučičem v Bělehradě naznačil, že podporuje odvolání uznání samostatnosti Kosova. Zároveň dodal, že stát, v jehož čele jsou váleční zločinci, nepatří do společenství demokratických států. Už po příletu do Bělehradu Vučičovi řekl, že má rád Srbsko a Srby, ale nemá rád Kosovo.

Hamáček: Kosovo uznala Topolánkova vláda

Kosovo po vyhlášení nezávislosti na Srbsku v roce 2008 uznalo 116 zemí. V současnosti počet zemí, které Kosovo pokládají za nezávislý stát, klesl podle srbské diplomacie pod stovku. Mezi státy, jež nezávislost Kosova uznaly, je většina členských zemí OSN i většina zemí Evropské unie včetně Česka. „Kosovo jsme v roce 2008 uznali 'de iure' a je v zájmu naší bezpečnosti a čitelnosti naší zahraniční politiky, abychom na tom nic neměnili,“ uvedl Petříček.

„Stanovisko pana prezidenta ke Kosovu je dlouhodobě známé. Zahraniční politika je v kompetenci vlády, o uznání rozhodla vláda Mirka Topolánka. Jakékoliv další kroky jsou tak opět v kompetenci vlády,“ uvedl Hamáček. Podle poslance Martina Kolovratníka (ANO) měl prezident svůj názor nejprve konzultovat. Jinak jeho názor respektuje.

„Mě mrzí ta situace. Já jsem se k tomu vyjádřil, že bych preferoval tu debatu. Poté zaujmu nějaké stanovisko,“ zareagoval premiér Andrej Babiš (ANO). Víc chce říct až po debatě s Hamáčkem.

Lidovci se debatě nebrání

Předseda sněmovního výboru pro evropské záležitosti Ondřej Benešík (KDU-ČSL) řekl, že lidovci se otevření debaty na toto téma nebrání. „KDU-ČSL v době, kdy vláda České republiky uznala Kosovo, s tímto nesouhlasila. Byla si vědoma toho, že to je velmi delikátní, citlivá záležitost,“ poznamenal.

Český prezident Miloš Zeman na návštěvě Srbska (11. 9. 2019)Český prezident Miloš Zeman na návštěvě Srbska (11. 9. 2019) | ČTK

Ale z úst pana prezidenta je to velmi pikantní záležitost, protože on, když byl premiérem České republiky, souhlasil jako premiér členského státu NATO s bombardováním Bělehradu právě kvůli Kosovu. Nevím, jestli to mám chápat jako nějakou jeho svéráznou omluvu srbskému lidu za to, co mu učinil v minulosti,“ dodal Benešík. Zeman v březnu v rozhovoru s ČTK označil schválení aliančního bombardování bývalé Jugoslávie českou vládou v roce 1999 s odstupem za chybu.

Kalousek: Prezidenta přestaňme pouštět ven

Předseda SPD Tomio Okamura novinářům řekl, že jeho hnutí odmítá uznávat suverenitu Kosova. „Vyjádření pana prezidenta plně zapadají do našeho dlouhodobého politického postoje. Je potřeba revokovat rozhodnutí vlády, která v minulosti uznala Kosovo. My si myslíme, že by ČR neměla uznávat samozvaný stát, který vznikl na základě představitelů teroristické organizace,“ uvedl.

Šéf poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek ve středu na twitteru poznamenal, že jako člen vlády, která Kosovo uznala, hlasoval proti. Rozhodnutí vlády nicméně respektuje a přeje si čitelnou a konzistentní mezinárodní politiku. „Pana prezidenta bychom měli přestat pouštět ven. Co cesta, to ostuda,“ dodal.

„Na návštěvě v Srbsku Miloš Zeman opakovaně verbálně zaútočil na Kosovo. Celé frašce nasadil korunu, když prezidentovi Aleksandarovi Vučičovi daroval pistoli. Jde o další vyřizování si osobní vendety záštiplného starce, nebo si Zeman skutečně přeje rozpoutat v Evropě další válku?“ napsal na twitteru pirátský poslanec Jan Lipavský.

Pohřeb Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Rozloučení na Žofíně Záznam zádušní mše Hosté na zádušní mši O životě Karla Gotta Dědictví Bertramka

Hrob

Celé Česko truchlí. Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Jen málokterý umělec za sebou zanechá tolik děl, jako zesnulý zpěvák. Připomeňte si Mistrův život.

Vše o Karlovi Gottovi čtěte ZDE

prasatkopepicek ( 12. září 2019 15:29 )

satanas ( 12. září 2019 10:23 )

NOjo, mama mi rikala ze tohle nackove zvatlali uz pred valkou v Dortmundu,, tak si snima Rus zato vytrel pWdel!!

satanas ( 12. září 2019 10:20 )

NOjo, holka chlupata, vyhrivany prkenko,,vzdyt oni vtom vybydlenym panelaku uz nemaji ani elektrinu!! JA proud mam! Hec!

satanas ( 12. září 2019 10:18 )

STrycu, neplet se do diskuzi ktere nejsi schopen pochopit..Alles klar? Premyslej radsi ZACOTOMAS!!

satanas ( 12. září 2019 10:16 )

Je divne ze v Plzni stoji pomnik "DIKY AMERIKO" aniz by tam byla vysvetlujici tabulka kolik zlocinach valek ma USA od zlocinu v Hirosime a Nagasaki na svedomi , a to nezminuji obeti Americkeho bombardovani Plzne na konci valky ktere stalo vic zivotu nez cela okupace nacisty!!

Zobrazit celou diskusi
Další videa