Zeman chválí žalobce, který chce zastavit Babišovo stíhání v kauze „Čapák“. A omezil kouření

Aktualizováno -
5. 9. 2019
22:27
Autor: for - 
5. 9. 2019
20:36

Prezident Miloš Zeman si vzal k srdci rady svého lékařského týmu a snaží se změnit svůj životní styl. A jedním z klíčových kroků je omezení kouření. Za poslední týdny se hlavě státu povedlo ubrat asi třetinu „hřebíčků do rakve“, přesto denně vykouří přibližně dvě krabičky. Zeman to řekl ve svém pravidelném pořadu na TV Barrandov. Hlava státu se vyjádřila i ke kauze Čapí hnízdo. Podle něj se kolem toho dělají zbytečné tanečky a pochválil dozorujícího státního zástupce Jaroslava Šarocha, který chce zastavit premiérovo stíhání.

„Ze 60 cigaret denně jsem klesl na 40,“ pochlubil se prezident. O omezení kouření mluvil Zeman už dříve. Třeba během řešení vládní krize o letních prázdninách potvrdil menšící se počet nedopalků v prezidentově popelníku i exministr kultury Antonín Staněk.

Na dotaz Blesk Zpráv, jestli prezident omezil kouření, se dokonce očichal a s úsměvem zmínil, že oblek mu kouřem nesmrdí, takže prezident svůj slib drží. 

Video Staněk se po setkání s prezidentem očichal, schůzi ohodnotil jako příjemnou. - Blesk - Nikola Forejtová

Zeman: Kolem hnízda se dělají zbytečné tanečky

Prezident se vyjádřil i ke kauze Čapí hnízdo, která nabrala na obrátkách poté, co se v Deníku N objevila informace, že státní zastupitel Jaroslav Šaroch navrhl zastavení trestního stíhání premiéra Andreje Babiše (ANO).

„Nechápu, že se kolem toho dělají takové tanečky. Kdyby navrhl obžalobu, tak by novináři a politici jásali. Podle mě by si ale měli nejdříve přečíst 90 stránek, které pan Šaroch ke svému rozhodnutí napsal,“ uvedl Zeman a dodal, že si Šarocha váží za jeho odvážnost, že se postavil mediální smečce, kam se podle prezidenta řadí i Česká televize. 

Dodal, že by zpráva státního zástupce Šarocha měla být veřejná, právě i proto, aby si ji mohli všichni přečíst. Podle Zemana by řvali lidé stejně i ve chvíli, kdyby premiéra propustili u soudu. Otloukánkem by ale byl soudce. 

Prezident Zeman považuje Babiše za nejlepšího premiéra, hned po soběPrezident Zeman považuje Babiše za nejlepšího premiéra, hned po sobě | Foto Blesk - Zbyněk Pecák

Zeman si váží i premiéra Andreje Babiše. „Mně je Babiš sympatický. Je druhý nejlepší premiér v české vládě… hned po mně,“ dodal s úsměvem. Podle prezidenta prý jako jediný pracuje, na rozdíl od těch, kteří jen vystupují v médiích. 

„Situace s ČSSD byla letní přeháňkou,“

Hlava státu rovnež zavzpomínala na události letošního léta, kdy se vláda zmítala ve krizi způsobenou odvoláním tehdejšího ministra kultury Antonína Staňka a dosazení nové ministra. Původní kandidát byl starosta Nového Města na Moravě Martin Šmarda (ČSSD), ten se ale prezidentovi nezamlouval a stejně tak i premiérovi. 

Sociální demokraté následně za svého zástupce na kultuře určili Lubomíra Zaorálka, kterého prezident koncem srpna ministrem jmenoval.

Staněk těsně před svým odchodem z ministerstva vydal mimo jiné rozhodnutí, podle kterého chátrající budova Hadích lázní v Teplicích není kulturní památkou. Staněk tak letitý spor rozhodl navzdory památkářům a vyšel vstříc majiteli lázní, kterým je developer Jaroslav Třešňák. Patřil mezi nejštědřejší sponzory Zemanovy loňské prezidentské kampaně.

Prezident ve čtvrtek odmítl podezření, že Staňkovo rozhodnutí ovlivňoval. „Přísahám při všem, co je mi svaté, že jsem o tom do doby rozhodnutí pana Staňka vůbec nevěděl,“ řekl Zeman v televizi Barrandov. Zdůraznil, že Třešňák chce budovu lázní zrekonstruovat, nikoliv zbourat. Současný ministr kultury Zaorálek chce Staňkovo rozhodnutí ve věci Hádích lázní přezkoumat.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Konec kauzy Čapí hnízdo - Státní zástupce zastavil stíhání Andreje Babiše

jardahl87 ( 8. září 2019 12:01 )

Víte,že máme u nás v ČR tři druhy HRABOŠÚ ??? Senátní,poslanecký a polní !!

cezar8 ( 7. září 2019 17:36 )

....čili hloupý, ale přesvědčen o své dokonalosti, to idioti vašeho ražení obvykle jsou...

cezar8 ( 7. září 2019 17:33 )

pooresh - nechtěl jsem reagovat, ale nakonec proč né? Je vidět, že opravdu kvokáte každý den a dle vašich komentářů máte opravdu úctyhodné IQ, opravdu typický volič demolice slabomyslný....

pooresh ( 7. září 2019 13:36 )

fickrt,stary hnupe,kdybys umel cizi reci,docetl by ses jake jmeno a potencial maji tito dva kaspari!Delaji ostudu veskeremu lidu Ceske rep.

pooresh ( 7. září 2019 13:33 )

Ano soudruzi,vsichni byvali,soucasni komunisti,v cele s prezidentem a premierem zasluhuji to nejprisnejsi potrestani! Pesar8,budes vyfotografovan pred rozvinutymi trenyrkami prezidenta!

Zobrazit celou diskusi
Další videa