Zeman si klimbnul? A pozlobil ho zvon. Na pietu za oběti nacistů dorazila i Merkelová

Aktualizováno -
1. 9. 2019
22:47
Autor: ČTK, simao - 
1. 9. 2019
08:23

Za účasti německé kancléřky Angely Merkelové a spolkového prezidenta Franka-Waltera Steinmeiera se v Polsku odehrála pietní akce u příležitosti smutného výročí - 80 let od začátku druhé světové války, kterou nacistické Německo odstartovalo 1. září 1939 vpádem do Polska. Steinmeier se za agresi omlouval. Přihlížela tomu řada státníků včetně Miloše Zemana. Projev měl i polský prezident Andrzej Duda, Zemana při něm zachytily kamery, jak si na chvíli podepřel hlavu a uamhouřil oči.

Prezident Miloš Zeman se vydal do Polska, kde se v neděli konaly od brzkého rána pietní akce, připomínající 80 let od nacistického vpádu a začátku druhé světové. Německý prezident Frank-Walter Steinmeier se za dobu, kdy jeho rodná země přepadla Polsko a z nebe začaly pršet bomby Hitlerova vojska na napadené Poláky.

„Tato válka byla německým zločinem,“ upozorňoval Steinmeier a připomínal vraždy mužů, žen i dětí. Litoval osudy milionů lidí a omlouval se obětem německé agrese.

Ranní pieta už od 4:40

Steinmeier oběti německého přepadení připomínal již od brzkého rána. Za Německé činy se omlouval ještě před rozedněním. Učinil tak za přítomnosti polského prezidenta Andrzeje Dudy ve středopolské Wieluni u Lodže, kde si nálet na začátku války vyžádal první mrtvé v tomto světovém konfliktu.

Duda se sešel se Steinmeierem k pietní akci již ve 04:40, což byl podle přeživších čas, kdy začaly 1. září 1939 padat první bomby. Mezi hosty byli i přeživší náletu, který si vyžádal odhadem 1200 obětí a který zničil 70 procent města.

Obsáhleji se oba státníci pozastavili nad tragickým výročím v odpoledním projevu. „Zavírání očí není způsob na udržení míru,“ upozorňoval již ve Varšavě Duda a varoval před tím, aby se již podobná ozbrojená agrese, kterou v roce 1939 vyvolala Hitlerovy „maniakální plány“, neopakovala.

Varovný případ Československa

Duda upozorňoval, že pokud by svět nepřivřel oči před okupací Československa, nemuselo k vpádu nacistického Německa do Polska dojít.

„Pamatujeme si to, musíme si to pamatovat. Jsme tady spolu, abychom světu ukázali, že si to pamatujeme,“ uvedl Duda a pokračoval: „Možná by nebylo válečné apokalypsy, kdyby se Západ ostře postavil proti anšlusu Rakouska, proti pronásledování Židů, kdyby mezinárodní společenství stanulo na obranu Československa.“

Duda upozornil, že z nacistické agrese vychází i jasné poučení pro současnost. „Musí být jasné, že každá agrese narazí na rozhodnou odpověď. To je výzva současnosti. 'Byznys jako obvykle' a zavírání očí je způsob, jak souhlasit s dalšími útoky,“ varoval a posteskl si: „Lidstvo se z té strašlivé válečné lekce jen málo poučilo. Přece ve světě stále dochází k etnickým čistkám, genocidě. Nedávno jsme s tím měli co do činění v bývalé Jugoslávii či ve Rwandě.“

Zeman si klimbl?

Během jeho tíživých slov zabíraly kamery i hosty ceremoniálu. Prezident Miloš Zeman to následn na sociálních sítích schytal za přivřené oči. KLimbl si, nebo se jen soustředil s chmury v obličeji na Dudův projev?

Český prezident Miloš Zeman na pietě k výročí 80 let od začátku druhé světové v Polsku: Klimbl si na pódiu pro hosty?Český prezident Miloš Zeman na pietě k výročí 80 let od začátku druhé světové v Polsku: Klimbl si na pódiu pro hosty? | Reprofoto ČT24

Po projevech přitom sáttní zvonili na zvon s nápisem Paměť a varování. Prezident Zeman byl zařazen až na samotný konec, nastoupení hosté chvíli čekali, než v doprovodu bodyguarda a tradičně o holi ke zvonu došel. Následovala jiná lehká obtíž, napoprvé se Zemanovi zazvonit nepodařilo. Hned v zápětí to ale napravil.

Český prezident Miloš Zeman na pietě k výročí 80 let od začátku druhé světové v Polsku: Lehká potíž se zvonemČeský prezident Miloš Zeman na pietě k výročí 80 let od začátku druhé světové v Polsku: Lehká potíž se zvonem | Reprofoto ČT24

Babiš o druhé světové válce

Mezitím se  Praze k 80. výročí začátku druhé světové války vyjádřil také český premiér Andrej Babiš (ANO). „Je to neuvěřitelný zbabělý útok fašistického Německa na Polsko. Byl jsem ve Varšavě a mluvil jsem o tom samozřejmě s polským premiérem,“ uvedl Babiš.

„Polsko bylo zásadně poškozeno druhou světovou válkou. Pro Hitlera to byla záminka, aby Polsko napadl. A samozřejmě došlo nejdřív ke zradě, kdy vydali Čechy Hitlerovi, a politici v rámci Mnichovské dohody si mysleli, že tím pádem, když nás zradili, že bude klid, mýlili se. Potom fašisti zaútočili. Druhá světová válka přinesla desítky milionů mrtvých. Je potřeba hlavně, abychom o historii mluvili tak, jak je, a nepřizpůsobovali ji nějakým politickým náladám,“ prohlásil Babiš.

Omluva za nacistickou krutovládu

Pieta v Polsku začala minutou ticha. Duda ve svém projevu Němci Steinmeierovi děkoval za účast, Steinmeier pokorně za pozvání. Prosil za odpuštění za německou historickou vinu a přiznával se ke zodpovědnosti, která zůstává dodnes. Odsuzoval teror a kruté barbarství, zločiny proti lidskosti, kterých se Němci dopustili. „Skláním se před polskými oběťmi německé krutovlády. A prosím o odpuštění,“ žádal Steinmeier.

Pieta se brzy ráno konala také na poloostrově Westerplatte u přístavního města Gdaňsk, a to za účasti polského premiéra Mateusze Morawieckého a místopředsedy Evropské komise (EK) Franse Timmermanse.

Předpokoj pekla a otázka odškodnění

„Noc je nejčernější těsně před svítáním. Polsko útok nacistického Německa zaskočil a znamenal nejčernější dny v našich dějinách,“ prohlásil premiér Morawiecki.

„Boj Poláků na Westerplatte měl trvat sedm hodin, ale trval sedm dnů. Byl to předpokoj pekla, předpokoj toho, co Němci ukázali v dalších šesti letech,“ řekl a počínání okupantů označil za „genocidu spáchanou na polském národu“.

Premiér podle televize TVN 24 kromě milionů obětí připomněl i velké hmotné a finanční válečné škody, které se Polsko snaží napravit desítky let. Parlamentní komise v Polsku pracuje na odhadu škod, které Polsko utrpělo za války a které si Varšava přeje předložit Berlínu. Německá vláda ale považuje otázku odškodnění za uzavřenou.

Státníci včetně českého prezidenta Miloše Zemana na pietě v Polsku, (1.09.2019).Státníci včetně českého prezidenta Miloše Zemana na pietě v Polsku, (1.09.2019). | ČTK

Polsko v kleštích

Polský prezident také uvedl, že polská vojska se v září 1939 ocitla v kleštích, když se k německému útoku 17. září zrádně přidala sovětská vojska. Západní spojenci sice vypověděli válku, ale vojenskou pomoc neposkytli. Připomněl i polské oběti sovětského vpádu, pronásledování Poláků německými okupanty a vyhlazování Židů.

„Němci ponížili Poláky tím, že na polském území vybudovali mašinerii vyhlazování,“ řekl Duda a zdůraznil, že Poláci musejí nacistické tábory zachovat, aby světu ukázali, co člověk může způsobit člověku. Nacistické vyhlazovací tábory musejí jako památky přetrvat, řekl.

Pláč veteránů i připomínky sovětské okupace

„Náš národ se nikdy nevzdal. Existoval podzemní stát, podzemní armáda, partyzáni v lesích. Mládež ve Varšavě v srpnu 1944 povstala proti Němcům, mnohdy s holýma rukama - tak toužili po pomstě. Povstalci byli rozdrceni. Stalin zastavil svá vojska na Visle a počkal, až povstání vykrvácí,“ upozorňoval Duda a dodal, že Němci ve Varšavě vyvraždili 50 tisíc civilistů. Dohromady během povstání přišlo o život asi 200 tisíc Varšavanů.

Polsko podle odhadů přišlo ve válce o pětinu svých občanů, včetně drtivé většiny z třímilionové židovské komunity. Někteří veteráni během projevu plakali. Duda připomněl, že Poláci se po válce ocitli „pod jinou okupací – sovětskou“.

Pietních akcí v Polsku se účastní také německá kancléřka Angela Merkelová, na snímku s polským premiérem Mateuszem Morawieckým.Pietních akcí v Polsku se účastní také německá kancléřka Angela Merkelová, na snímku s polským premiérem Mateuszem Morawieckým. | ČTK

Dorazila Merkelová, Čaputová, místo Trumpa Pence

K polským hostitelům se ve Varšavě připojily desítky zahraničních státníků, včetně německé kancléřky Angely Merkelové či amerického viceprezidenta Mikea Pence.

Vzpomínkových akcí ve Varšavě se zúčastnila i slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. Podle polské televize do Varšavy přijely delegace ze čtyř desítek států, dohromady asi 250 hostů, včetně 17 hlav států.

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová na pietní akci v Polsku.Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová na pietní akci v Polsku. | ČTK

Pohřeb Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Rozloučení na Žofíně Záznam zádušní mše Hosté na zádušní mši O životě Karla Gotta Dědictví Bertramka

Hrob

Celé Česko truchlí. Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Jen málokterý umělec za sebou zanechá tolik děl, jako zesnulý zpěvák. Připomeňte si Mistrův život.

Vše o Karlovi Gottovi čtěte ZDE

satanas ( 3. září 2019 09:14 )

Rekl bych ze opet pitomym komentarem pitomci predvadi svou vrozenou inteligenci..NEvim jestli v Cesku je zu normalni urazet stare a asi i nemocne lidi .Jedno v jake funkci se momentalne nachazi..BLbec zustane blbcem i kdyby na Hrade sedel Svatej Wenca FLaska!

barda ( 2. září 2019 21:11 )

Kéž by to prase ve spánku chcíplo!

salto ( 2. září 2019 19:20 )

anonym01:Řekl bych, že jsi zamindrákovaný provokatér, ale ty jsi prachobyčejný vosel

jardahl87 ( 2. září 2019 17:22 )

satanas: Ano,tak to bylo !!!

jardahl87 ( 2. září 2019 17:20 )

cepp: Kolik ti je let ??? Caparte ????

Zobrazit celou diskusi
Další videa