Zemanovu vládu bránil u soudu s uhlobarony exministr. Kvůli prodeji Mostecké uhelné

Autor: ČTK - 
13. 6. 2019
11:42

Přímý prodej státního podílu v Mostecké uhelné společnosti (MUS) pokládala vláda Miloše Zemana za ekonomicky nejvýhodnější řešení, uvedl dnes u soudu exministr financí Pavel Mertlík. Vysvětlil tak, proč kabinet v roce 1999 nepřistoupil k výběrovému řízení na kupce, což Mertlíkovo ministerstvo původně prosazovalo. Soud zjišťuje, zda vládu podvedli tehdejší manažeři MUS, kteří státní podíl odkoupili přes firmu Investenergy a společnost Appian Group.

Odprodej 46procentního státního podílu v MUS za 650 milionů korun schválila sociálnědemokratická vláda současného prezidenta Miloše Zemana jednomyslně. Mertlík trvá na tom, že konečné vlastníky Appianu neznal, stejně jako nikdo z kabinetu. Možné propojení zájemce o státní podíl a manažerů uhelné společnosti podle něj zkoumala Bezpečnostní informační služba. Její zpráva podezření nepotvrdila, ani nevyvrátila, uvedl bývalý ministr ve svědecké výpovědi u pražského městského soudu.

Návrh na prodej podílu předložil Mertlík vládě společně s tehdejším ministrem průmyslu a obchodu Miroslavem Grégrem. „Fond národního majetku v té době už ovládal pouze menšinový podíl v MUS. Neměl prakticky vliv na důležitá rozhodnutí. Na valných hromadách býval přehlasován,“ popsal situaci.

„Byla by to možnost, ale velmi složitá,“ odpověděl na dotaz soudkyně, proč stát neusiloval o odkoupení akcií od jiných akcionářů tak, aby se dostal na 50 procent akcií. Uvedl, že osobně dával jednoznačně přednost prodeji státního podílu. Na další otázku soudu, zda ohledně zvoleného způsobu prodeje panovala mezi ministerstvy shoda, Mertlík řekl, že už si na to nepamatuje.

Někdejší ministr Pavel Mertlík vypovídal u soudu s uhlobarony kvůli Mostecké uhelné. Vlevo přicházející Antonio KoláčekNěkdejší ministr Pavel Mertlík vypovídal u soudu s uhlobarony kvůli Mostecké uhelné. Vlevo přicházející Antonio Koláček | ČTK

Soudkyně mu připomněla, že na policii před šesti lety vypověděl, že zatímco ministerstvo průmyslu dávalo přednost uzavření smlouvy s konkrétním zájemcem, ministerstvo financí chtělo uskutečnit výběrové řízení. „Vím, že tam byly zvažovány různé možnosti,“ připustil pak Mertlík.

Obžaloba tvrdí, že Antonio Koláček, Jiří Diviš, Petr Kraus, Oldřich Klimecký a Marek Čmejla utajeně získali kontrolu nad nadpoloviční většinou akcií MUS. Poté prý záměrně vyčkali, až cena akcií firmy klesla, a od státu koupili jeho podíl přes firmu Investenergy za výrazně nižší cenu. Česku tím údajně způsobili škodu nejméně ve výši 3,2 miliardy korun a hrozí jim za to až desetileté vězení.

Vláda podle státního zástupce nevěděla, komu akcie prodává a že za ně bude zaplaceno penězi pocházejícími ze samotné MUS. To ale obžalovaní popírají. Podle nich stát naopak dobře věděl, komu podíl prodává, respektive ho to nezajímalo. Obžalovaní tvrdí, že stát se chtěl podílu zbavit a jedinou jeho preferencí bylo prodat ho subjektu, který zajistí pokračování činnosti MUS.

„Je naprosto jednoznačné, že žádný jiný investor nebyl ochoten investovat do menšinového podílu MUS ani korunu,“ poznamenal obžalovaný Diviš, který působil jako poradce a zástupce Investenergy. „Investovat do té společnosti bylo riziko,“ souhlasil Mertlík.

Z archivu někdejšího uhlobarona: Koláček v knize "Jak se těží miliardy?" tvrdí, že Zemana znalZ archivu někdejšího uhlobarona: Koláček v knize "Jak se těží miliardy?" tvrdí, že Zemana znal | Reprofoto Luboš Xaver Veselý: Jak se těží miliardy

Diviš i Čmejla také zdůraznili, že vláda nikdy nevyžadovala žádné prohlášení ohledně konečných vlastníků či původu peněz použitých k nákupu podílu, což Mertlík potvrdil. „Podveden může být ten, kdo se na něco zeptá. Kdo se nezeptá, podveden být nemůže,“ podotkl Čmejla. Poukázal i na to, že stát nebyl nucen podíl prodat a v případě pochybností jej mohl držet dál.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

anonym01 ( 13. června 2019 14:59 )

mikes zeman carem vsech zlodeju!

anonym01 ( 13. června 2019 14:57 )

chteji ty zlodejiny zamést pod koberec. i lajk jako jsem ja chape, ze to zlodejiny byly.

zdenek43 ( 13. června 2019 14:37 )

ČSSD do Cíle v roce 2000 převedla 871 milionů Kč... 871.000 korun ??!!!!

Vláda Miloše Zemana (22.07.1998 - 12.07.2002)

- Miloš Z e m a n - Vladimír Špidla - Miroslav Grégr - Jan Kavan - Egon T. Lánský - Pavel M e r t l í k - Pavel R y ch e t s k ý - Jaroslav Bašta - Karel B ř e z i n a - Jaroslav Bureš - Jaromír Císař - Ivan David - Pavel D o s t á l - Jan Fencl - Bohumil Fišer - Stanislav G r o s s - Vaclav Grulich - Miloš Kužvart - Petr Lachnit -
Otakar M o t e j l - Antonín Peltrám - Jiří R u s n o k - Jaromír Schling - Ivo S v o b o d a - Jaroslav T v r d í k - Vladimír Vetchý - Eduard Zeman.

Cíl, akciová společnost v Praze, je česká firma vlastněná politickou stranou Česká strana sociálně demokratická (ČSSD).

2011 - leden - deník MF DNES uvedl, že peníze z privatizace MUS zprostředkovaně mířily k oficiálním stranickým představitelům ČSSD, která v době vlády Miloše Zemana odprodala státní podíl ve firmě.

xxxx678 ( 13. června 2019 12:43 )

Návrh ústavní žaloby na prezidenta, demonstrace proti premiérovi , to jsme to dopracovali.

junkiexl ( 13. června 2019 12:40 )

Hezký, ale průhledný pokus o dezinformace, agrotrolle.

Zobrazit celou diskusi
Další videa