Zeman dál sype sůl do ran, v „zemanobití“ přitvrzují i oponenti, říká politolog

Autor: simao - 
30. ledna 2019
05:41

Prezident Miloš Zeman před rokem vyhrál volby a rozjel na Hradě svou druhou pětiletku. Co se od té doby změnilo? Pokud vůbec něco? Zeman dál pokračuje v poměrně tvrdé rétorice, jeho kritici v „zemanobití“ – vítr z plachet by jim sebral, kdyby svá slova leckdy mírnil, překvapil by tím i své voliče, uvedl politolog Jan Kubáček v pořadu Epicentrum. Místo toho však Zeman dál sype „sůl do ran“. Ale třeba také méně cestuje po Česku i zahraničí, což má i dle experta pragmatický důvod. 

Před rokem porazil Miloš Zeman v historicky druhé přímé volbě hlavy státu Jiřího Drahoše a znovu opanoval Pražský hrad. „Zůstal urputný v těch svých soudech, relativně ten slovník odpovídá té první pětiletce, tomu prvnímu období, kdy přece jen potřeboval mobilizovat, udržovat své stoupence i za cenu rozdělování,“ řekl v pořadu Epicentrum politolog Jan Kubáček.

Zeman to dokládá slovy o „čučkařích“ z BIS, likvidaci novinářů i dalších. Prezident je de facto neodvolatelný a do dalších voleb již jít nemůže. O to více si může nyní dovolit. Ale být i smířlivější, což se však u Zemana neděje.

„Čekali bychom možná mnohem větší smířlivost, já se přiznám, že jsem si trochu to sliboval od roku 2018, od roku století, kdy se nabízelo využít výjimečnosti, kdy naše republika opravdu zažila něco, co v moderních dějinách pro nás nemá srovnání, přece jen ta stovka je opravdu výjimečná,“ upozorňuje Kubáček. 

„Trochu jsem tiše doufal, že i Miloš Zeman to pojme tak, že dá jistý signál a řekne: Přece jen je to období, abychom začali hledat něco hlubšího, co nás spojuje, nějakou hlubší vizi státu, společné zájmy,“ věřil Kubáček. Nedočkal se toho.

Přitvrzují i odpůrci Zemana

„Miloš Zeman zůstal klasickým Milošem Zemanem, nutno dodat, že ale to přisypávání soli do otevřené rány není jenom doména Miloše Zemana, ono v podstatě bohužel to vede k tomu, že i jeho oponenti přitvrzují,“ říká Kubáček. Obětí je však dle něj v prvé řadě občan a politická a veřejná kultura státu, obě strany po sobě totiž pálí nejhrubší formou.

A dochází i ke klasickému „zemanobití“, jako třeba při narážkách na Zemanovy vstřícné vztahy s Čínou, i když Číně v minulosti „nadbíhaly“ třeba i Angela Merkelová či britská královna Alžběta II., která skutečně vezla Si Ťin-pchinga po Londýně ve zlatém kočáru.

Kubáček je přitom přesvědčen, že kdyby Zeman ubral a proměnil svůj slovník, překvapí celou řadu voličů a i jeho oponenti to budou mít mnohem složitější. Jenže právě Miloš Zeman byl vždy člověk, který záměrně vyhledával lidovější výrazy, které dokáží zmobilizovat stoupence a vydráždit soupeře. Setrvává v tom nadále, ačkoli by se od prezidenta republiky možná čekalo něco jiného – hlubší přesah a zklidňování, podotýká politolog.

Bude hledat svůj pomník

Zeman je tak nadále „tvrdošíjný“ a může mu jít o to, aby si ho lidé pamatovali jako rázovitého politika, který nejde pro tvrdší slovo daleko. „Tahle kultura tady zahnízdila v moderním světě, otázka je, jak dlouhodobě se jí bude dařit. Konflikty nemůžete vést donekonečna, ony pak mají bumerangový účinek, že ta společnost zůstane apatická a hluchá,“ upozorňuje Kubáček. A připomíná případ Donalda Trumpa i dalších politiků.

Zeman však částečně navazuje i na své předchůdce. „Obecně platilo i u jeho předchůdců Václava Havla a Václava Klause, že byli velice svobodomyslní, že měli velmi volný manévrovací prostor tam, kam až je pustil premiér, protože už fakticky nepotřebovali druhou kampaň,“ podotýká Kubáček.

Podobně jako předchozí prezidenti, i Zeman však bude mít patrně do dalších let jasný cíl. „Jak Václav Havel, tak Václav Klaus v tom druhém období hledali své poselství pro dějiny, své místo pro dějiny, takový svůj pomník svého politického díla. Myslím si, že stejnou úvahou půjde i Miloš Zeman, přece jen je to gradace jeho politické kariéry,“ tipuje Kubáček. 

Zeman koučem Babišovy vlády

Jedna změna je ale přece jen jasně patrná již nyní. Zeman méně jezdí po českých krajích a také do zahraničí, kdy se letos opět chystá do Číny, ale jinak je naplánovaných cest obecně méně. Důvod to má prozaický. „Už v podstatě nás nečeká další přímá kampaň, přímá volba s Milošem Zemanem,“ říká Kubáček.

Zeman se navíc nyní může realizovat i jinak a dle politologa má i širší půdorys působení – je to patrné i při pravidelném setkávání s premiérem Andrejem Babišem, kterému opakovaně projevil důvěru a podpořil jej při sestavování vlády. Podle Kubáčka je nyní Zeman „koučem Andreje Babiše a jeho menšinové vlády“. Bohuslav Sobotka (ČSSD) velel oproti tomu většinové vládě a Zemana si do svého prostoru nenechával tolik vpouštět, upozorňuje Kubáček.

Video  Zeman pro Blesk: Blbci u Palacha, vyhazov za šikanu a odhalený důchod  - Blesk TV

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

pavel11 ( 30. ledna 2019 15:05 )

anna 1234 znám lidi keří slušně kouři!

satanas ( 30. ledna 2019 12:46 )

Opet mel pan Prezident pravdu..Zaregisrovali ste ze Ustavni soud rozhodl. ze k zadnemu ovlivnovani soudcu ze strany pana nprezidenta nedoslo? A to ani prostrednictvim kanclere Mynare?? Nechybi prave ktomu diskuze? Namisto sypani soli?

satanas ( 30. ledna 2019 12:32 )

I ten nejslusneji se vyjadrujici clovek muze byt hulvat! Vetsinou se jim rika-pokrytci! Smirme se s faktem , ze ve svete zbavenem idealu uz vladnou jedine prisery!

satanas ( 30. ledna 2019 12:30 )

Co mne nejvic seJri, je to ,co z kdysi krasnych holek, zen udelala ta tech 30 let "Demokracie"! Kdysy krasne zeny, holky,,a dnes znich jsou skarede, scvrkle Xilomy, Anonymky, Vondrackove nebo Jusy,..OPravdu to sme si prali?

oldedek ( 30. ledna 2019 12:24 )

Jó, s mocnáři dědečky je těžká práce a kór s těmi, kteří mají lidi na to aby se starali o všechny jejich potřeby - zejména hygienické a zbývá jim pak čas na to vymýšlet způsoby jak udělat to aby je prostý lid miloval. A tak si s nimi rádi povídaj o kun.., svin@ích nebo jim přinášejí z východu novoty a rozumy o tom, jak to u nás podobně řídit ...Jó, s mocnáři dědečky je těžká práce a kór s těmi, kteří mají lidi na to aby se starali o všechny jejich potřeby - zejména hygienické a zbývá jim pak čas na to vymýšlet způsoby jak udělat to aby je prostý lid miloval. A tak si s nimi rádi povídaj o kun.., svin@ích nebo jim přinášejí z východu novoty a rozumy o tom, jak to u nás podobně řídit ...

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud