Pravda o kamarádství Zemana a prezidenta Číny: Pohrdání, nebo sympatie?

Autor: bel - 
29. 1. 2019
15:44

Má ho rád? Nemá ho rád? Podle nejbližších spolupracovníků se Miloš Zeman (74) těší velkým sympatiím svého čínského protějšku. A letos v dubnu Si Ťin-pching (65) Zemana opět v Číně uvítá. S opravdovým přátelstvím to ale má dle oslovených expertů jen pramálo společného.

Před třemi lety v Lánech oba státníci zasadili strom a vypili žejdlík plzeňského. Navíc letos na jaře se Zeman už popáté vydá do Číny a jeden z nejmocnějších mužů světa, Si Ťin-pching, jej opět osobně přijme.

„To, že mu tam pětkrát dovolí přiletět a setkat se, je něco výjimečného. Není to běžné u představitelů dvou států tak rozdílné velikosti a významu,“ potvrdil Blesku sinolog Jiří Hudeček z Ústavu Dálného východu Univerzity Karlovy. Prý za tím může být i trocha vděčnosti.

„Třeba za to, že tam český prezident přijel na oslavy konce druhé světové války, když tam nikdo jiný z Evropy nebyl,“ míní. A dodává, že kdyby se Zeman setkával třeba s tibetským dalajlamou, rozhodně by zván do říše středu nebyl.

Pozor na dveře

Podle Rudolfa Jindráka (55), šéfa hradního zahraničního odboru, má čínský prezident toho českého opravdu rád. „Nedávno ho velmi detailně seznámil se situací ohledně obchodní války s USA. To není automatické,“ řekl mimo jiné Blesku.

Video Zeman zahrál na klavír, jeho hře přihlíželi čínský prezident i ruský premiér. - Facebook Jiřího Ovčáčka

Možné osobní sympatie mezi oběma státníky nevylučuje ani bývalý ministr zahraničí Cyril Svoboda (62), ten by je však nepřeceňoval. „Čína je velmoc a země, která je uzavřená. Takhle byla celé dějiny. Tu a tam pootevře dveře a může je i kdykoliv zavřít,“ upozorňuje Svoboda s tím, že přátel typu Zemana má čínský prezident jistě více…

Pohrdá námi?

Celkem nedávno český prezident označil veřejně za »čučkaře« pracovníky Bezpečnostní informační služby i Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost. První úřad totiž prý varuje před čínskými špiony v Česku, aniž by prý byť jediného odhalil.

Druhý si zase troufl označit technologické giganty Huawei a ZTE za možné bezpečnostní riziko a Zeman pak varoval před čínskou odvetou. Jenže tenhle prezidentův vstřícný postoj k Číně prý nemusí Si vůbec ocenit. „Myslím, že jím (Zemanem, pozn. red.) musí osobně trošku pohrdat. Když někdo skáče, jak někdo píská, tak pískající si skokana moc vážit nemůže,“ řekla webu iRozhlas.cz sinoložka Anna Zádrapová.

Video Prezidenti Číny a Ruska čekali, až přijede Zeman. Kvůli bolesti nohou ho dopravili na vozíku. - CCTV, Blesk.cz

Pohřeb Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Rozloučení na Žofíně Záznam zádušní mše Hosté na zádušní mši O životě Karla Gotta Dědictví

Celé Česko truchlí. Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Jen málokterý umělec za sebou zanechá tolik děl, jako zesnulý zpěvák. Připomeňte si Mistrův život.

Vše o Karlovi Gottovi čtěte ZDE

pooresh ( 29. ledna 2019 20:18 )

A pristi mesic leti Zeman k nejvetsimu kamosovi do bilyho domu! Ale na Vysocinu.

pooresh ( 29. ledna 2019 20:14 )

Jsi zatuchly bolsevik,ktery nema poneti jak vypada zivot za hranici okresu!Prakticky k politovani

pooresh ( 29. ledna 2019 20:11 )

Semelova nelzi! Nejdal jsi byla ve Varech na ruskem konzulatu!

stbakbures ( 29. ledna 2019 19:01 )

Zemanoprde satane, ty jsi ten retardovaný blb z pomocné školy s IQ houpacího koně, co tady napsal tu památnou větu "MÁTE LIDI ZA VOLI" !!!!!!! Takové hovádko boží jako jsi ty se jen tak nevidí.

satanas ( 29. ledna 2019 18:20 )

NAvic, dnes v souvislosti s Trumpa "ShuttdaWnem" vidi kazdy ze tam i statni urednici ziji z ruky do huby! Uspory zadne, nazivu je drzi potravinove banky!!Tam utece jen magor nebo Mexican!

Zobrazit celou diskusi
Další videa