Čtvrtek 24. září 2020
Svátek slaví Jaromír, zítra Zlata
Oblačno, déšť 22°C

Zeman „propleskl“ BIS kvůli Číně a kníže se neudržel: Zastává se cizí velmoci

Aktualizováno -
11. ledna 2019
13:15
Autor: Jan Kálal, ČTK - 
11. ledna 2019
12:10

Prezident Miloš Zeman se po dovolené postaral o další rozruch na politické scéně. Tentokrát k tomu využil kauzu kolem varování před společnostmi Huawei i ZTE a Čínu, která postoj nelibě nese. Až tak, že tamní velvyslanec podle premiéra Andreje Babiše (ANO) píše na Facebook „lži“ o jejich setkání. Do Zemana, který zkritizoval národní kyberúřad a znovu i Bezpečnostní informační službu (BIS), se pustili zástupci ODS, Pirátů, lidovců i TOP 09. Čestný předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg na adresu prezidenta prohlásil, že se „zastává cizí velmoci proti vlastním tajným službám“.

Připomeňme si slova prezidenta, která piloval během vánočně-novoročního volna a prohlásil je ve čtvrtek u dvorního moderátora Jaromíra Soukupa na TV Barrandov. „Nemám rád, když se do obchodních vztahů plete ideologie, to je bolševický styl, ale v obráceném gardu. Chtěli se zviditelnit, ale chudáci se zviditelňují tak trapným způsobem, že kdyby to nebylo k pláči, bylo by to k smíchu,“ řekl prezident na účet Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost a BIS.

Prezident pokračoval tím, že Čína podle jeho informací chystá odvetná opatření, přičemž zmínil čínské aktivity automobilky Škoda Auto a společnosti PPF. Nicméně premiér Babiš o pár hodin později po jednání vlády nic takového nepotvrdil, žádné takové zprávy prý nemá. Škoda Auto v Číně plánuje další rozvoj a slova prezidenta nechala bez komentáře. PPF jen zmínila, že politické pře podnikání nepřispívají.

Ale zpět k pořadu, ve kterém se Zeman pustil do ředitele NÚKIB Dušana Navrátila a šéfa BIS Michala Koudelky, kteří o hrozbě Huawei hovořili. Podle něj přišli s varováním kvůli vlastnímu zviditelnění. „Odpověděl bych citátem Jana Wericha: Buď to dělají z blbosti, nebo za cizí peníze. Každá instituce se snaží zviditelnit. I NÚKIB jsou čučkaři, stejně jako BIS. Nejde tu o věcnou argumentaci, ale o snahu zalíbit se v konkurenčním boji na komunikačním trhu jedné straně,“ hněval se Zeman.

Mezi těmi, kdo se proti prezidentovi ozvali, nechybí ani hlas jeho někdejšího rivala z prezidentské volby Karla Schwarzenberga. „Náš prezident reagoval daleko razantněji než například čínský velvyslanec a přímo zaútočil na šéfy tajných služeb, které upozornily na hrozící nebezpečí od čínských firem. Hlava státu se zastává cizí velmoci proti vlastním tajným službám. Jsme opravdu prapodivná země,“ zachmuřil se kníže.

Jurečka: Zeman dehonestuje dobrou práci BIS

„K hájení bezpečnosti českého státu rozhodně nepatří zpochybňování institucí, které se o bezpečnost starají, a prosazování parciálních komerčních zájmů, které některé firmy v Číně mohou mít,“ přidal se s kritikou Hradu šéf poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek. A dodal, co může Česko od Číňanů čekat: „Zcela jistě se budou snažit využít pozice síly a toho, že mají v Čechách spoustu ochotných pomocníků včetně prezidenta republiky, aby dělali nátlak.“

Podle místopředsedy opoziční ODS Martina Kupky musí Česko hájit svou bezpečnost a zároveň se musí snažit zajistit dobré obchodní vztahy s ostatními státy. „To se samozřejmě musí v některých momentech střetnout, ale je na politicích, aby z toho hledali východisko,“ prohlásil.

Podle poslance Pirátů Jana Lipavského se Zeman svým vyjádřením nepostavil za bezpečnost Česka a dal přednost konkrétním podnikatelům. „Bezpečnost Česka a jeho občanů stojí nad ekonomickými zájmy konkrétních podnikatelských skupin, ať už českých nebo čínských,“ dodal Lipavský.

Pohoršit se nad Zemanem na Facebooku nezapomněl ani místopředseda lidovců Marian Jurečka, který má ve straně ambici obsadit nejvyšší post. Česko podle něj je „bohužel asi jediný demokratický stát, kde prezident takto opakovaně veřejně dehonestuje dobrou práci Bezpečnostní informační služby a Úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost“.

Za prezidenta se postavil předseda komunistů, kteří podporují menšinový kabinet, Vojtěch Filip. ČTK řekl, že doufá, že spor vyvolaný úředníky bude stát schopen urovnat.

„Víc věřím prezidentovi než panu (šéfovi NÚKIB Dušanovi) Navrátilovi,“ uvedl Filip, který o víkendu odlétá na stranickou akci do Číny, kde se chce o věc zajímat. Ohrožené investice se podle něj pohybují v miliardách korun. Zda bude chtít o věci jednat s premiérem Andrejem Babišem (ANO), vyplyne podle něj až z výsledků jednání. Vrátit se z Pekingu plánuje Filip do pátku, kdy zasedá vedení KSČM.

Video Kauza Huawei není o telefonech, říká Hamáček. Babiš: Každý resort má zhodnotit rizika a hrozby - Jaroslav Šimáček, Blesk Zprávy

pekaaaros ( 19. ledna 2019 23:50 )

zrovna tenhle může tak někomu vyčítat, že se zastává cizí velmoci. Och flastne pachdon. Skopčáci nejsou cizí, ty jsou naschi, nicht wahr? Schwarzenbergovi určitě. Ten by se pro ně rozdal, pro kamarády, brudery. Těm by zrušil i dekrety. https://www.tyden.cz/rubriky/domaci/boj-o-hrad/schwarzenberg-nas-ponizil-hneva-se-valecny-veteran_25 9083.html

blackhole1 ( 16. ledna 2019 08:12 )

Omlouvám se všem za své nazory,psaní v diskusích a někdy i hnusné komentáře. Jsem idiot v depresích. Už psát nebudu.Jen mě vždy do běla naštvou hnusné diskuse na téma Babiš, Zeman od hnusnych idiotů, kde se jim přeje to nejhorší a nikdo s tim nic nedělá. Slibuji, že už se vyjadřovat k ničemu nebudu, slibuji to vam i sobě. Odpuste. Omlouvám se.

ov21 ( 14. ledna 2019 19:17 )

zabanujte už toho Bibliofila

dragomira ( 14. ledna 2019 09:11 )

je to pedofilni mu ta nt

salto ( 14. ledna 2019 08:38 )

Kníže se neudržel? Rozumím tomu tak, že se zase zadojil na veřejnosti jako koroptev?

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud