Zeman po Jágrovi odtajnil další metál. Ocení hrdinu Tomáše (†41) z Afghánistánu

Autor: ČTK, kal - 
8. května 2019
15:30

Prezident Miloš Zeman (74) udělí in memoriam medaili Za hrdinství vojenskému kynologovi Tomáši Procházkovi (†41), který loni v říjnu zahynul na misi v Afghánistánu. Oznámil to ve středu na Hradě v rámci jmenování či povyšování do generálských hodností. Vyznamenání se rozhodl Procházkovi udělit jako „důkaz úcty k boji našich vojáků z teroristy z Tálibánu“.

„Letos udělím medaili Za hrdinství poslednímu z padlých vojáků. Byl to psovod, jak dobře víte. Pevně doufám, že oběti těchto vojáků nebudou zmarněny vyjednáváním s teroristy,“ řekl prezident. Zeman také zmínil, že je znepokojen tím, jak je česká vojenská mise v Afghánistánu ohrožena vyjednáváním s Tálibánem.

„Jistá naivita těchto vyjednavačů, víra v čestné tálibánské, mně trochu připomíná vyjednávání s Hitlerem ve 30. letech minulého století. S teroristy se nevyjednává, s teroristy se bojuje,“ zopakoval Zeman svou tezi.

Procházka v Afghánistánu působil jako kynolog Centra vojenské kynologie Chotyně u jednotky, kterou tvoří především příslušníci speciálních sil. Zemřel loni 22. října na základně Šindánd v provincii Herát, když afghánský voják zahájil střelbu na projíždějící české vozidlo.

Tomáše in memoriam povýšili

Voják byl posmrtně povýšen do hodnosti štábního praporčíka. Ministr obrany Lubomír Metnar mu rovněž udělil Kříž obrany státu. Toto vyznamenání dostávají vojáci například za hrdinství v boji nebo za to, že se s nasazením svého života zasloužili o obranu ČR.

Video Armádní historik Eduard Stehlík: Rakve zakryté českou vlajkou, na to se nedá zvyknout - Jakub Veinlich, Blesk TV

V Afghánistánu loni zahynuli také tři další čeští vojáci. Při hlídkování v okolí základny Bagrám se v srpnu stali obětí útoku sebevražedného atentátníka. Zeman je medailemi Za hrdinství posmrtně vyznamenal loni 28. října.

Letos Zeman spolu s Procházkou plánuje podle svých dosavadních vyjádření vyznamenat válečného veterána a generála Emila Bočka Řádem bílého lva I. třídy. Poslední žijící československý stíhací pilot z druhé světové války Boček dnes od prezidenta získal nejvyšší hodnost armádního generála ve výslužbě.

Zeman také pro Blesk v neděli řekl, že by mohl 28. října vyznamenat hokejistu Jaromíra Jágra, který už má od Zemanova předchůdce ve funkci Václava Klause medaili Za zásluhy II. stupně.

Video Tisková konference o padlém vojákovi v Afghánistánu - Blesk TV

prasatkopepicek ( 9. května 2019 08:29 )

S vyznamenanim jednoznace souhlasim. Toto jsou lide, kteri si ho plne zaslouzi.
Nejde jen hlidat si svuj dvorecek, byt zalezly za plotem a smat se ostatnim jak
jsou hloupi kdyz se do neceho michaji. Ono to zacina uz tim, ze napr malokdo
pomouze napadenemu. Bud se sam boji a nebo si jen rika, co je mi do toho...
Bohuzel je to jak zpival Kryl:
"Nekolik blaznu na trh kuzi nese
a casny podzim marne ceka nasnih.
Do cizich veci nevmesujeme se
a jeste mene vlastne do tech vlastnich"

PPP150W ( 9. května 2019 07:01 )

A proč to neporadíte Merkelové nebo rovnou Steinmeierovi? Co je vám do
Česka, užvaněný emigrante?

PPP150W ( 9. května 2019 06:51 )

Protože o tom víte prd. Ono to tak zcela dobrovolné není.

mascula ( 8. května 2019 18:32 )

šavli už tasil u korunovačních klenotů

honzazchaloupky ( 8. května 2019 18:26 )

tobě by leda nasráááli na hlavu

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud