Putin bouřil kvůli „nestydaté lži“ dětem. Do ulic Moskvy vyrazily tanky a tisíce vojáků

Autor: ČTK - 
9. 5. 2019
10:47

Rusko si ve čtvrtek tradiční vojenskou přehlídkou na Rudém náměstí v Moskvě připomnělo 74. výročí porážky nacistické třetí říše ve druhé světové válce. Defilé 13 000 vojáků z tribuny sledoval prezident a nejvyšší velitel Vladimir Putin, ze zahraničních hostů byl podle ruských médií přítomen první kazašský prezident Nursultan Nazarbajev. Leteckou část přehlídky ruské velení kvůli nepříznivému počasí zrušilo.

Putin v projevu ke shromážděným vojskům obvinil nejmenované státy, že o hrdinech východní fronty „nestydatě lžou“ svým dětem. „Dnes vidíme, jak v řadě států vědomě zkreslují válečné události a povyšují na modly přisluhovače nacistů, jak nestydatě lžou svým dětem a zrazují své předky,“ prohlásil ruský prezident.

Rusko bude podle Putina pokračovat v posilování své branné moci, zůstává ale otevřeno „spolupráci s ostatními zeměmi v boji s terorismem, extremismem a neonacismem“. Podle ukrajinských novinářů ruský prezident řekl, že k porážce nacismu neocenitelným způsobem přispěla i „starobylá ruská města,“ mezi nimiž jmenoval také Kyjev.

V čele kolony vojenských vozidel vjel na Rudé náměstí historický tank T-34, za nímž se přihlížejícím představily dobové americké tanky M3 Lee a Sherman, které byly za války nasazeny na východní frontu v rámci americké vojenské pomoci. Pak už následovala moderní vojenská technika včetně mobilních mezikontinentálních balistických raket Jars, tanků T-14 Armata, obrněných transportérů Bumerang nebo protiraketových střel S-400 a Buk-M.

Mezi novinkami letošní přehlídky byly nové obrněné osobní automobily Aurus, které od loňského roku používají nejvyšší představitelé Kremlu včetně Putina a ministra obrany Sergeje Šojgua.

Ukrajina slaví zcela odlišně

Den vítězství, který Rusové na rozdíl od většiny Evropy slaví 9. května, si kromě Moskvy připomněli obyvatelé mnoha další ruských měst. Součástí oslav je i akce zvaná Nesmrtelný pluk, v níž ulicemi měst pochodují lidé s portréty svých blízkých, kteří padli nebo byli zraněni během druhé světové války. V moskevském pochodu, do kterého se podle organizátorů vydalo kolem milionu lidí, hodlá podle Kremlu kráčet i Putin s portrétem svého otce, který za války bojoval a byl zraněn u Leningradu.

Oslavy výročí válečného vítězství se ve čtvrtek konaly i na Ukrajině, kde občany v poselství pozdravil odstupující prezident Petro Porošenko. „Na rozdíl od Moskvy nehodláme privatizovat společné vítězství všech zemí protihitlerovské koalice. Nikdo nemá právo monopolizovat vítězství nad nacismem a zneužívat toto vítězství jako analogii své imperiální politiky,“ uvedl ukrajinský prezident.

Připomínka výročí vítězství nad nacismem má na Ukrajině ve srovnání s Ruskem výrazně odlišný charakter. V zemi je zakázáno využívat komunistickou symboliku, podle agentury Unian je smyslem ukrajinských oslav „napravovat historické mýty vytvořené sovětskou a ruskou propagandou“. Oslavy se omezují na pietní akce na hřbitovech a u vojenských památníků, vojenská přehlídka jejich součástí není.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

liskabystrouska ( 10. května 2019 16:08 )

rasPutin

satanas ( 10. května 2019 14:38 )

satanas:Kdyz si uvedomime Kolik Cechu Hitlera vitalo jako "Osvoboditele" od Masarykovske "Demokracie2 a poslusne kolaborovalo s nacisty vubec nelze odsuzovat ty, co jako vitezove ve valce tenhle odpad lidske spolecnosti pronasledovali a trestali..Dodnes jsou tu jejich pohrobci, ruzna PrasatkaPepicci, Porreshove, Turbiny atd. co shvaluji nacisticke zlociny a znevazujim obeti diky kterym maji vubec moznost zit..Pochybuji ze v opacnem pripade byse lip citili nekde na Sibiri v koncentraku , pokud by vubec prezili..

satanas ( 10. května 2019 13:04 )

Putina sem zuril nevidel,, to muzou tvrdit jen presstituti kteri se ho "Zuriciho" boji ukazat..Tak jako milionavej pochod za MIr, za Vlast,..

satanas ( 9. května 2019 18:04 )

Poresh studoval na debila! S vyznamenanimm!

curakara ( 9. května 2019 16:33 )

Ok carisme, dýchej zhluboka a mysli při tom na nácky s psankama-nebo co to vyznáváš...

Zobrazit celou diskusi
Další videa