Úterý 22. září 2020
Svátek slaví Darina, zítra Berta
Polojasno 25°C

„Ostuda Ruska.“ Pochod proti Putinovi si uctil zavražděného Němcova

Autor: peb, ČTK - 
24. února 2019
19:49

Tisíce lidí se dnes v centru Moskvy zúčastnily každoročního pochodu k uctění památky Borise Němcova, opozičního politika a předního kritika ruského prezidenta Vladimira Putina. Němcov byl zavražděn na dohled od Kremlu v roce 2015. Dnešní akce se obešla bez incidentů, informovala ruská agentura Interfax.

Podle ruského opozičního listu Novaja Gazeta nesli protestující portréty zabitého politika a transparenty s nápisy „Odevzdali jsme Rusko podvodníkům, je čas si ho vzít zpět" nebo „Za Rusko bez svévole a korupce“. Domáhali se také politických změn a svobodných voleb. Kromě Němcova si připomněli rovněž ruské novináře zabité v posledních letech. 

Podle nevládní organizace Bílé počítadlo, která pomocí detekčních rámů monitoruje množství lidí na mítincích, se v Moskvě sešlo 10.800 demonstrantů. Moskevská policie uvádí počet 6000. Vzpomínková akce podle deníku proběhla také v Petrohradě, kde se jí zúčastnilo asi tisíc lidí. Lidé se na památku Němcova sešli také v jihoruských městech Astrachaň a Rostov na Donu.

Putinova kritika zavraždili poblíž Kremlu

„Toto je pochod proti Vladimiru Putinovi. Toto je pochod za svobodné a demokratické Rusko,“ prohlásil ve videonahrávce před konáním pochodu jeden z jeho organizátorů Ilja Jašin, šéf hnutí Solidarita založené Němcovem.

Pětapadesátiletý Němcov byl jedním z nejhlasitějších kritiků prezidenta Putina. Zavražděn byl v roce 2015, když přecházel most poblíž Kremlu. V té době pracoval na zprávě objasňující ruskou úlohu v konfliktu na Ukrajině. Jeho vražda vzbudila zděšení uvnitř opozičních kruhů.

Soud v roce 2017 poslal na 20 let za mříže Němcovova vraha Zaura Dadajeva. Čtveřice jeho kompliců si odpykává tresty od 11 do 19 let. Spolupracovníci politika však tvrdí, že vyšetřování bylo zmanipulované a že neodhalilo skutečné objednavatele vraždy.

janhu ( 25. února 2019 05:29 )

čečenci jsou ti islámští spojenci USA kteří si vyhlásili na území ruska islámský chalifát,že? a člověk v tísni jim dodal materiál za stamiliony korun ..takže islám..teroristi..čr..usa ...a máme jasno

Samo ( 24. února 2019 22:34 )

A jak se ti to stalo, že máš takové pitomé výmysly. To by hloupého nenapadlo ani kdyby mu hubu rozbil.

Samo ( 24. února 2019 22:31 )

Jako obvykle nebyli ti vrahové Rusové, ale Čečenci. Zajímavé, že když v Rusku někdo zavraždí Putinovy odpůrce nebo nepohodlné novináře, tak jsou to vždy Čečenci. Ale těm je jedno a vlastně putna, že je nějaký Rus kritikem Putina. I kdyby to byla pravda a vraždu spáchali Čečenci, tak objednávka přišla z Kremlu.

gabreta ( 24. února 2019 22:30 )

Co je pro Rusko ostudného, že nějaká nevládní organizace uspořádá pochod? Není větší ostuda, když v Kyjevě pochodují Banderovci a EU mlčí? Kde byli ti spravedliví a objektivní novináři v tý době s komentářema? Jdu blejt velebnosti!!

xyzxyz ( 24. února 2019 22:11 )

Vrah byl vypátrán, odsouzen na 20 let, jeho komplicové na 11 a 9 let, ale stejně je to špatně, protože menšina opozičníků tvrdí, že vyšetřování bylo zmanipulované a naše "jedině pravdivě informující" sdělovací prostředky přece musí vědět, jak to přesně bylo!!!

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud