Únava z prezidenta i povolební kocovina: Putin v Rusku ztrácí popularitu

Autor: ČTK - 
1. 2. 2019
07:40

Množství Rusů, kteří jsou rozčarovaní nynějším vývojem v zemi, převýšilo počet těch, kteří jsou s kurzem státu spokojeni. Nicméně působení Vladimira Putina v čele země momentálně schvaluje 64 procent jeho krajanů, třetině se prezidentovo počínání nezamlouvá. Putinova obliba během roku značně klesla, mluví se prý o „únavě z prezidenta“. Vyplývá to z nového průzkumu nezávislého střediska Levada. „Počet Rusů, kteří považují za nesprávnou cestu, po níž se země ubírá, je nejvyšší za posledních 13 let,“ napsal server Newsru.com.

Nespokojených s vývojem bylo v průzkumu 45 procent dotázaných, kurz země naopak schvalovalo 42 procent účastníků. Zbývajících 13 procent nedokázalo odpovědět.

Rusové jsou nespokojeni s premiérem i vládou

Vůbec nejvíce se ruské směřování zamlouvalo dotázaným v lednu 2008, než udeřila krize. Tehdy si vývoj pochvalovalo 61 procent dotázaných. Nespokojenost naopak dominovala v 90. letech a svého vrcholu dosáhla v únoru 1999, v předvečer vzestupu Vladimira Putina k výšinám moci. Před dvaceti lety se situace v Rusku zamlouvala jen sedmi procentům Rusů, čtyři pětiny měly opačný názor, připomněl server.

Rusové v nynějším průzkumu negativně ohodnotili působení premiéra Dmitrije Medveděva (spokojeno je 33 procent dotázaných, nespokojeno 66 procent), činnost vlády (38 procent ji chválí, 61 procent haní) a parlamentu (33 procentům se zamlouvá, 64 procentům se nezamlouvá).

Rusové jsou rovněž nespokojení s premiérem země Medveděvem.Rusové jsou rovněž nespokojení s premiérem země Medveděvem. | ČTK

Putinovi „zavařila“ důchodová reforma

Putinova popularita koncem loňského roku podle Levady klesla na 56 procent, zatímco v březnu v prezidentských volbách pro něj hlasovalo přes 76 procent voličů. Důvodem poklesu je podle analytiků loni schválená důchodová reforma, která zvyšuje věk odchodu do penze o pět let.

Politolog Konstantin Kalačov oslovený stanicí BBC přičetl snížení Putinova ratingu „únavě z prezidenta“. „Roste počet těch, kteří jsou ochotni poděkovat Putinovi za to, co udělal, ale myslí si, že už se vyčerpal a že jsou nezbytné změny,“ řekl expert.

Ruští voliči se podle něj obecně bojí náhlých zvratů, a především dosud nevidí k Putinovi žádnou alternativu, jak se ukázalo loni v březnu v prezidentských volbách. Nynější stav však přirovnal k povolební kocovině: „Život se nezlepšuje, se zahraniční politikou se to přehání, pohádce o rozvoji už lidé nevěří, roste skepse,“ řekl Kalačov.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

satanas ( 1. února 2019 16:43 )

LEvada? Po rusky-Gowada? Duraci?

Dr-Kalda ( 1. února 2019 10:04 )

Ale jdete špino novinařská

marais ( 1. února 2019 09:44 )

Těžko udržet popularitu, když západ Rusko jen napadá, dává mu sankce, penále,maří mu obchody, sráží rubl a základnami obkličuje. A pak k Putinovi jezdí prosit o záchranu politici zemí, které usa ničí.

satanas ( 1. února 2019 09:14 )

Kazda zeme ma svou Kavarnu..A ze Kretinskeho bulvarni platek je tak objektivni jako Jilkova v jejim-"Jilkova ma Slovo" netreba pochybovat!

snehulak ( 1. února 2019 08:43 )

Putin ztrácí popularitu, Zeman ztrácí popularitu, Trump ztrácí popularitu ... . Samozřejmě podle průzkumů. Ti blbečkové, co nás takhle oblbubují a jásají, by si spíš měli položit otázku, co by bylo po něm.

Zobrazit celou diskusi
Další videa