Středa 4. října 2023
Svátek slaví František, zítra Eliška
Oblačno 18°C

„Pošukaní poslanci a nepřátelský akt.“ Zeman se kvůli okupaci obul do Rusů

Aktualizováno -
9. června 2019
18:40
Autor: ČTK, kal - 
5. června 2019
13:00

Prezident Miloš Zeman odsuzuje návrh ruského zákona, který by uznal účastníky sovětské okupace bývalého Československa z roku 1968 za válečné veterány. V rozhovoru na Frekvenci 1 ho označil za dílou „dvou pošukaných poslanců“, připustil ale, že pro něj shánějí širší podporu. A každý, kdo takový návrh podporuje, se podle Zemana dopouští aktu nepřátelství vůči Česku, na který je prezident připraven odpovědět. I proto bude požadovat vysvětlení od ruského velvyslance, kterého pozval na 13. června na Pražský hrad.

„Dva pošukaní poslanci chtějí získat širší podporu dalších poslaneckých klubů,“ komentoval Zeman na Frekvenci 1 návrh zákona. „Každý, kdo podporuje tento návrh, se dopouští nepřátelského aktu vůči České republice,“ uvedl prezident, který by prý musel na takový nepřátelský akt reagovat.

„Pan prezident si pozval na čtvrtek 13. června 2019 na Pražský hrad velvyslance Ruské federace Alexandra Zmejevského. Bude žádat vysvětlení ve věci návrhu ruského federálního zákona, který uděluje status válečných veteránů i účastníkům okupace ČSSR v roce 1968,“ napsal už v půlce týden na twitteru hradní mluvčí Jiří Ovčáček.

Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) v pondělí na twitteru napsal, že okupace Československa byla v příkrém rozporu s mezinárodním právem. Ve středu odpoledne ruský návrh zákona projedná Sněmovna.

Za hrubé porušení mezinárodního práva označil okupaci z roku 1968 také slovenský premiér Peter Pellegrini. Návrh ruského zákona bude podle něj jedním z témat jeho oficiální návštěvy Moskvy. Ve středu se při ní setká se svým ruským protějškem Dmitrijem Medveděvem.

Smlouva z roku 1993 události z roku '68 odsoudila

Vojska pěti států Varšavské smlouvy v čele se sovětskou armádou obsadila v 21. srpna 1968 Československo, aby násilím potlačila pokus liberálního křídla komunistické strany o reformu systému. Ode dne vstupu vojsk  do konce roku zemřelo při střetech cizích vojáků s civilisty a dopravních nehodách zaviněných okupačními vojsky 108 Čechů a Slováků.

Česká republika uzavřela roku 1993 s Ruskem smlouvu o přátelských vztazích a spolupráci, podle níž mají obě strany vůli skoncovat s totalitní minulostí spojenou právě s okupací v roce 1968. Podle této smlouvy podepsané tehdy prezidenty obou zemí byla okupace nepřípustným použitím síly proti Československu a následné setrvávání sovětských vojsk na československém území bylo neospravedlnitelné.

Pink_Floyd ( 13. června 2019 21:52 )

Neotravuj ty hovado a na svou teploparty si zvol FB teplomile

PPP150W ( 9. června 2019 20:08 )

Spojenecká vojska jsou v Afganistánu s vědomím a souhlasem vlády Afganistánu. Nejsou to tedy okupanti. A nejsou ani žoldáci, protože jsou vojáky stálé armády ČR.

radkapatka2014 ( 9. června 2019 20:00 )

A tomu se říká demokracie !

1917 ( 9. června 2019 19:55 )

Pan prezident má opět pravdu a svým vyjádřením jen potvrdil, že chrání zájmy ČR a není žádný rusofil! A co se týká demonstrací má opět pravdu. Zbytku republiky jsou Pražští cajzli u zadele, nikdo jim nevěří a demonstrují jen placení "demokraté" a banda zhulených adolescentů a práce se štítící nastupující inteligence zatím sedící ve školských škamnách nebo více v hospodách a bárech. Tak jestli toto je budoucnost národa tak potěž Pán Bůh!!!

jarby ( 9. června 2019 19:50 )

Smutný výsledek voleb. 70% stbáka, lháře a zloděje nevolilo a přesto mám piští v parlamentu 😉...stačilo pár zavistivich koblih a otravuje nám život. V příštích volbách snad už zmizí ze scény 👍

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud