„Naprostí idioti.“ Zeman před Rusy zaútočil na ty, co ho mají za Putinova agenta

Autor: ČTK - 
6. května 2019
20:01

Český prezident Miloš Zeman v rozhovoru zveřejněném dnes ruskou agenturou RIA Novosti označil za „naprosté idioty“ politiky, kteří jej považují za agenta ruského prezidenta Vladimira Putina. V interview také varoval před novou studenou válku a také prohlásil, že není proti účasti ruských firem v soutěži na výstavbu nových reaktorů v jaderné elektrárně Dukovany. Konflikt na východě Ukrajiny, který Kyjev vnímá jako agresi Ruska, znovu označil za „občanskou válku“.

Zeman za „naprosté idioty“ označil politiky, ať v Evropě či v Česku, kteří jej opravdu považují za Putinova agenta. „Víte o tom, že jsem nejen ruský agent? Já jsem taky čínský agent. Agent Izraele. Ale v podstatě jsem jen agent České republiky. A to ti politici dobře vědí, ale v rámci politického boje to tvrdí. Pokud bych byl proamerický, jiná část politického spektra by tvrdila, že jsem agentem Spojených států. Vždy na tomto světě vás budou obviňovat, že jste něčí agent,“ prohlásil.

Dodal, že by si přál být agentem San Marina, anebo Andorry, anebo Monaka, anebo Vatikánu a dalších malých států, ale nepovedlo se mu to.

K nadcházejícímu výročí konce druhé světové války a zpochybňování role Sovětského svazu v porážce nacismu Zeman poznamenal, že známý filozof George Santayana říkal, že ten, kdo zapomene na svou minulost, je odsouzen ji znovu prožít. „Znamená to, že pokud zapomínáme na závěry druhé světové války, možná se vracíme ke studené válce. Ale to je nesmírná chyba – nová studená válka. Nemluvě ani o riziku nové světové války,“ varoval.

Zopakoval také svůj názor, že Evropské unii chybí silný vůdce. „Osobně nemám nic proti Jeanu-Claudovi Junckerovi. Znám ho více než 20 let. Býval vynikajícím premiérem Lucemburska. Ale co dělat v EU, kde bylo 28 a teď zbývá 27 různých hlasů a není člověk, který by je byl schopen sjednotit? Na druhé straně Amerika, Rusko a Čína mají silné vůdce,“ řekl.

Přijetí eura až po jeho konci na Hradě

I přes svou pověst stoupence přistoupení Česka k euru si nemyslí, že by Česko přijalo euro ještě během jeho působení jako prezidenta. Nejprve je totiž podle Zemana třeba napravit „jednu chybu“, kdy daňoví poplatníci přispívají těm, komu ekonomika funguje špatně, tedy konkrétně čeští občané by podle Zemana měli platit řeckým občanům. „Pokud toto změníme, nebudu proti tomu, abychom přijali euro. Ale na druhé straně jsem proti tomu, abychom pomáhali těm státům, jejichž vlády nejsou schopny dobře zvládat svou vlastní ekonomiku,“ dodal.

K případné účasti ruských firem na výstavbě nových bloků v Dukovanech Zeman řekl, že podmínky jsou stejné pro všechny zájemce (RIA Novosti připomněla, že mezi šesticí zájemců je i ruský Rosatom), tedy cena, technické podmínky a účast českých podniků. „Osobně nic nemám proti účasti ruských společností v této soutěži,“ dodal Zeman.

O výsledku prezidentských voleb na Ukrajině zažertoval, že si není zcela jist, zda nový prezident má úplnou představu, co ho čeká. „To je žert. Ale je to člověk, který se musí seznámit se situací... Mimochodem, pozval jsem jej do Česka. Pokud se mu podaří ukončit občanskou válku na Ukrajině, bude to hrdina,“ prohlásil Zeman na adresu Volodymyra Zelenského.

Video  S prezidentem v Lánech: Zeman o výměně ministrů, metálu pro Jágra i hysterce  - Blesk TV

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

satanas ( 8. května 2019 09:27 )

Zitra. 9 kvetna budou slusni lide slavit skutecny konec valky
v Evrope..Osvobozeni Ceskoslovenska Rudou armadou..Je priznacne jak se "tzv.CT
snazi vse utajit..Doporucuji vsem , co tu moznost maji zapnout si Satelit ASTRA
19.2-OST ZDF-Info kde po cely den bezi dokumenty a o zlocinech pachanych ve
valce nezkreslene, objektivne..A mnozi budou prekvapeni jak ti , co valku
rozpoutali, jsou zani odpovedni dovedou kriticky podivat na svou
historii.Narozdil od soucasnych vladcu Ceska...A ZDF nesetri nikoho,,jak
ukazuje prave odvysilany film : Zem nacistickych zlocinu,,ZLociny
osvoboditelu...A CT 24 v dnesni, v Cesku svatecni den zahajuje poradem
o Epilepsii..

luder ( 8. května 2019 00:59 )

https://www.parlamentnilisty.cz/politika/politici-volicum/Fiala-SPD-Odmitame-rozpoutavani-nove-studene-valky-580642

satanas ( 7. května 2019 19:31 )

Ringo Cech u Soukupa na Barrandove!!!

satanas ( 7. května 2019 19:29 )

Zrudicko! Kolik ti plati smejdi z MOSADU??? Neni ti hamba, vyskytovat se
ANONYMne?

anonym01 ( 7. května 2019 19:24 )

KOMU DELAS TY POSKOKA SATANASI, NEMUSIME HADA 2X . NAPOPRVE TO UHADNE I MALY
SKOLAK. RUDY NETVORE!

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud