Češi v roce 1968 zapalovali tanky a stříleli na nás, tvrdí „pošukaný“ poslanec

Autor: tva - 
13. 6. 2019
19:05

Nazývat účastníky událostí roku 1968 okupanty je přinejmenším neetické, tvrdí v rozhovoru pro web Lidovky.cz ruský komunistický poslanec Jurij Sinělščikov. Právě on je autorem návrhu, který by uznal účastníky sovětské okupace bývalého Československa z roku 1968 za válečné veterány. Prezident Miloš Zeman legislativní úpravu označil v neděli za dílo „dvou pošukaných poslanců“ a ve čtvrtek se kvůli návrhu sešel na Pražském hradě s ruským velvyslancem Alexandrem Zmejevským. Z kritiky neubral.

Jurij Sinělščikov je poslancem Státní dumy za Komunistickou stranu Ruské federace. V rozhovoru mluví o tom, že lidé, kteří se operace v srpnu 1968 účastnili, se po odsouzení invaze ze strany někdejších nejvyšších představitelů SSSR a Ruska (Michaila Gorbačova, resp. Borise Jelcina) cítí jako zločinci.

„Za sovětských dob to byli vojáci – internacionalisté, dnes jsou agresoři a okupanti. Proto chtějí morální podporu, aby někdo naplno řekl, že plnili svoji vlasteneckou povinnost,“ vysvětluje vznik svého návrhu Sinělščikov pro Lidovky.cz.

Okupanty měl údajně pozvat Dubček

Zákonodárce, který v roce 1968 sám přijel do Prahy, přitom tvrdí, že vstup vojsk byl do značné míry založen na tehdejší vůli obyvatel Československa. „Vy Češi o tom buď nemluvíte, nebo nevíte, ale já vím, že 18. srpna Dubček volal Brežněvovi a žádal ho, aby poslal vojska. Za takových okolností nazývat účastníky událostí roku 1968 okupanty je přinejmenším neetické,“ vyjádřil se ruský poslanec v rozhovoru pro Lidovky.cz.

Podle slov poslance tehdejší příslušníky vojsk Varšavské smlouvy zarazilo, že je obyvatelé Československa nevítají a dívají se na ně skrz prsty. „Byli jsme přesvědčeni, že lidé nás přece žádají, abychom přišli. (...) Ale i lidí, kteří nás o zásah prosili, jsem viděl hodně, děkovali nám, říkali – změny, které československé vedení prosazuje, nejsou žádnou demokratizací, ale destrukcí. Takových řečí jsem slyšel opravdu hodně a jsem přesvědčen, že jsme konali správně,“ popisuje dál v rozhovoru své zážitky.

Češi zapalovali ruské tanky i s lidmi uvnitř, tvrdí poslanec

Zákonodárce se vyjádřil také ke svým dřívějším výrokům, které zazněly před čtyřmi lety v ruské státní televizi. Podle Sinělščikova Češi po sovětských vojácích stříleli. „Slyšel jsem, jak stříleli z kulometů ze střechy Národního muzea. (...) Pálili odtud totiž po všech, jak po Češích, tak po našich vojácích.“

Poslanec následně popisuje scénu, při které měli údajně obyvatelé na vojáky útočit ještě rafinovaněji. „Viděl jsem také, jak chlapec a dívka prakticky mně před očima zapálili jeden náš tank, posádka ale stačila vyskočit. Postupovali velmi jednoduše, prorazili palivovou nádrž a potom ji pochodní zapálili. Takto shořelo několik našich strojů a zůstali tam i lidé, které to upálilo zaživa, to vše je zdokumentované.“

K návrhu zákona iniciovaného právě Sinělščikovem, se nicméně čeští představitelé staví jednomyslně. Kritizují jej shodně Sněmovna i Senát, a také ministerstvo zahraničí. Čeští poslanci označili návrh za „odporný pokus legitimizovat okupaci“, který může poškodit vztahy mezi Českem a Ruskem. Před tím varoval po schůzce prezidenta Zemana s ruským velvyslancem také mluvčí hlavy státu Jiří Ovčáček.

Pohřeb Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Rozloučení na Žofíně Záznam zádušní mše Hosté na zádušní mši O životě Karla Gotta Dědictví Bertramka

Hrob

Celé Česko truchlí. Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Jen málokterý umělec za sebou zanechá tolik děl, jako zesnulý zpěvák. Připomeňte si Mistrův život.

Vše o Karlovi Gottovi čtěte ZDE

lucio1 ( 9. července 2019 21:57 )

I po atentátu na Heydricha bylo plné náměstí hajlujících lidí...

Wolencak ( 19. června 2019 22:35 )

Marmate, nevím jak jsi na to přišel, ale na Libeňskěm ostrově žádní Rusáci nesídlili, natož, aby tam někoho mučili, vyslýchali a vraždili.Bydlel jsem pod Palmovkiu a na Libeňák jsem i po okupaci chodil na procházky se psem.Jsou tam samé autobazary, ale rusáci ne.

Wolencak ( 19. června 2019 22:25 )

Ppp150W, rád bych Vás poučil, asi jste mladší a rok 1968 si nepa­matu­jete­.Pro­tože okupanti počítali s ozbrojeným odporem části naší armády a tedy i ztrátami, jako prvosledové tanky použili typ T54.
Podívejte se na autentické záběry, na autech měli dřevěné nástavby pamatující světovou válku.Novější typy tanků, o kterých píšete, dopravili až později po železnici, zejména do Milovic, kde sídlila Střední skupina vojsk.A k těm sudům s naftou,odborně se nazývají skutečně přídavné nádrže, jak v rusokojazyčné, tak české dokumentaci, takže ten Rus nelhal.

Wolencak ( 15. června 2019 23:47 )

Anonyme01, to se tedy zatraceně mýlíš.V tehdejším Československu bylo tolik teroristů, že by ses divil, jenom jsme byli jejich "přátelé" a tak u nás nic neprováděli.Tady je tehdejší StB a KGB cvičila pro útoky na Západě.Třeba policejní škola v Zastávce u Brna byla plná Palestinců a příslušníků Al Fatah.Prokazatelně výcvikem u nás prošli i teroristé z Olympiády v Mnichově, byl tady i Ernesto Che Gevara a příslušníci Rudých brigád.A taková Mezinárodní organizace novinářů v Pařížské, kterou řídila a platila naše rozvědka byla plná teroristů.

satanas ( 15. června 2019 14:51 )

Ono staci porovnat filmove zabery z vitani nacistickych okupantu v Praze a vitani "okupantu" z Warsavske smlouvy..A hned je jasno co jsou Cesi zac..

Zobrazit celou diskusi
Další videa