„Hloupá provokace,“ zlobí se Zeman kvůli Rusovi. Petříčka peskuje za amatérismus

Autor: ČTK, for - 
7. března 2019
22:55

Český prezident Miloš Zeman pokládá nevpuštění člena ruské delegace do Česka za hloupou provokaci. Může to narušit hospodářskou spolupráci, prezident to uvedl ve čtvrtečním pořadu Týden s prezidentem na TV Barrandov. České úřady podle webu Deníku N nepustily do Česka muže z delegace ruského ministra průmyslu a obchodu Denise Manturova, který v pondělí přiletěl na návštěvu ČR. V pořadu také komentoval kauzu Huawei a neopomněl taky mluvit o snaze ministra Tomáše Petříčka (ČSSD) uspořádat konferenci o odzbrojování v Praze. Označil to za amatérismus.

„Já to pokládám za dost hloupou provokaci, protože vím, že ruská delegace dokonce uvažovala, že se otočí a vrátí se zpátky,“ řekl Zeman. „A protože tady byla mezivládní komise, která má pro dobré hospodářské vztahy svůj význam, tak by to na dlouhou dobu narušilo hospodářskou spolupráci,“ dodal prezident.

Moskva považuje rozhodnutí českých úřadů o nevpuštění člena delegace za neopodstatněné. Uvedla to ve čtvrtek mluvčí ruského ministra zahraničí Marija Zacharovová, podle níž rozhodnutí nezůstane bez odezvy. České ministerstvo zahraničí ponechalo tyto výroky bez komentáře.

Podle Deníku N je mužem, který nebyl do Česka vpuštěn, někdejší dlouholetý pracovník ruského velvyslanectví v Praze Andrej Kuzněcov. Na seznam nežádoucích osob se Kuzněcov dostal už v době, kdy pracovně pobýval v Praze. Naposledy byl v Česku na jaře 2018, ale tehdy nebyl vyhoštěn kvůli obavám z odvetných opatření Ruska, napsal server.

Zeman připomněl i kauzu Huawei

V souvislosti s kauzou nevpuštění člena ruské delegace připomněl Zeman varování českého Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB), že výrobky čínské firmy Huawei představují bezpečnostní riziko.

Huawei požadovala zrušení, nebo úpravu varování a Zeman také NÚKIB kvůli varování kritizoval. Prezident tvrdil, že Čína kvůli varování chystá odvetné kroky proti investicím českých firem. Premiér Andrej Babiš (ANO) ale řekl, že vláda o žádných sankcích ze strany Číny nemá informace.

„Iniciativa Petříčka je amatérismus“

Iniciativu ministra zahraničí Tomáše Petříčka (ČSSD) uspořádat v Praze konferenci o celosvětovém odzbrojování pak považuje prezident Miloš Zeman za amatérismus a výstřel od boku. Vadí mu především to, že šéf české diplomacie tento nápad nejdřív nekonzultoval s ním, ve vládě ani v sociální demokracii.

Petříček by podle Mladé fronty Dnes (MfD) chtěl v Česku uspořádat konferenci o celosvětovém odzbrojování, na kterou by rád dostal i amerického prezidenta Donalda Trumpa, ruského prezidenta Vladimira Putina a pokud možno i jejich čínský protějšek Si Ťin-pchinga.

Zeman připustil, že mezinárodní odzbrojovací konference by byla skvělou reklamou pro Prahu. Řekl také, že má dobré vztahy s ruským i čínským prezidentem a doufá v to, že po čtvrtečním setkání v Bílém domě bude mít dobré vztahy s Trumpem premiér Andrej Babiš (ANO).

Petříček: Vyvinul jsem diplomatickou snahu 

Američané začátkem února oznámili, že odstupují od smlouvy o likvidaci raket středního a krátkého doletu (INF), uzavřené v roce 1987 na sklonku studené války. Poté je následovala i Moskva. Petříček se při nedávné návštěvě Spojených států setkal s ministrem zahraničí Mikem Pompeem či národním poradcem pro bezpečnost Johnem Boltonem.

Fotogalerie Babiš s Monikou u Trumpa v Bílém domě 68 fotografií

„Jedním z témat, která jsem nastínil, bylo, že po ukončení platnosti smlouvy INF a smlouvy o raketách krátkého a středního doletu by země jako Česká republika měly zájem na hledání nějakého globálního režimu, který by omezoval některé typy zbraní. V tomto směru bychom rádi vyvinuli diplomatickou snahu taková jednání zprostředkovat. Praha má v tomto smyslu tradici, v roce 2010 tu byla podepsána smlouva Start II mezi Barackem Obamou a Dmitrijem Medveděvem. Takže bychom Prahu mohli nabídnout jako místo pro takováto jednání,“ řekl ministr minulý týden MfD.

Uvedl také, že na poslední schůzce ústavních činitelů o tomto návrhu nehovořili. „V tuto chvíli bych chtěl především dát dohromady informace o současném stavu odzbrojování tak, abychom jako zástupci České republiky měli společnou pozici. Samozřejmě budu rád, když budu moci panu prezidentovi některé náměty v tomto směru představit,“ dodal Petříček.

Zatímco prezident Miloš Zeman řečnil na Barrandově, premiér Andrej Babiš se těšil pozornosti Donalda Trumpa v Bílém domě.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

jentakjenkobliha ( 8. března 2019 08:28 )

Paklon se snaží , dokonce se sám povzbuzuje palečky.

pooresh ( 8. března 2019 08:25 )

Ty budes ten redaktor z "Obrany lidu",vojin Jasanek,ze jo?

pooresh ( 8. března 2019 08:20 )

Skoda,bylo by skvele,kdyby se vsichni Rusove na uzemi stredni Evropy obratili a vratili domu! A Zemana,tento plouzici se chorobopis,vzali v cemodanu s sebou.

jentakjenkobliha ( 8. března 2019 07:48 )

Rusák vezl Emanovi nové pokyny, telefony nejsou bezpečné.

krdassaneda ( 8. března 2019 06:55 )

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud