Petříček na sjezdu ČSSD zabojuje o křeslo. Ministr chce být místopředsedou

Autor: ČTK, kal - 
7. 1. 2019
14:15

Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) chce na březnovém sjezdu sociální demokracie kandidovat na místopředsedu strany. Petříček požádá o nominaci do vedení ČSSD na páteční schůzi pražské organizace strany, do které patří. Uvedl to web iDnes.cz. Ministr čelí kritice prezidenta Miloše Zemana a KSČM, která podporuje menšinový kabinet ANO a ČSSD, předseda sociálních demokratů Jan Hamáček ale možnost jeho odchodu z vlády odmítl.

„V pátek nás čeká krajská konference naší pražské organizace ČSSD a já bych tam rád kolegy požádal o podporu na pozici místopředsedy strany,“ uvedl Petříček, který dodal: „Pokud bude zájem, budu rád přispívat k tomu, aby se ČSSD jasněji profilovala například v otázkách zahraniční politiky a měla v této oblasti jasnější ukotvení. Jsem připraven se na této práci podílet.“

Hamáček se před pondělním zasedáním vlády ke kandidatuře Petříčka vyjádřil kladně. „Samozřejmě vítám, že se objevují kandidáti do vedení sociální demokracie, sjezd máme za necelé dva měsíce. Já jsem řekl, že nebudu dávat seznam, koho bych si přál do vedení sociální demokracie, konec konců i já budu jeden z kandidátů, takže to nechám na delegátech sjezdu, ale s prací ministra jsem velmi spokojen a pokládám ho za jednu z nových tváří sociální demokracie,“ řekl stranický šéf.

Se Zemanem má Petříček opakované spory

Petříček se stal ministrem zahraničí loni v říjnu poté, co ČSSD ustoupila Zemanovi a vzdala se nominace europoslance Miroslava Pocheho, kterého prezident odmítal. Hamáček ministra později označil za jednu z nových tváří ČSSD, kromě něj zmínil i ministryni práce Janu Maláčovou.

O Maláčové se Hamáček zmínil i jako o političce, kterou by rád viděl ve vedení sociální demokracie. Zatím získala na tuto funkci jednu krajskou nominaci, a to od pardubické organizace.

Petříček se po jmenování opakovaně dostal do sporu se Zemanem. Prezident ho označil za loutku Pocheho, jemuž Petříček v Evropském parlamentu dělal asistenta. Zemanovi také vadila připravovaná změna klasifikace ambasád, kterou ale Petříček označil za technické opatření. Ministra kritizovala KSČM kvůli tomu, že stejně jako další země Evropské unie odsoudil ruské počínání v konfliktu s Ukrajinou v Azovském moři.

Proti Petříčkovi se vymezil i premiér Andrej Babiš (ANO), kterému vadilo ministrovo vyjádření, že ČSSD by měla trvat na Babišově odchodu z vlády do vyšetření kauzy Čapí hnízdo, v níž je předseda kabinetu trestně stíhán. Babiš na Nový rok také nevyloučil, že by mohl vyměnit některé členy kabinetu. ČSSD ale za svými ministry stojí a podle koaliční smlouvy nemůže jedna vládní strana rozhodovat o výměnách ministrů druhé strany.

Volby do Evropského parlamentu 2019

Informace Kandidáti Evropská unie Voličský průkaz Instituce Evropské unie Legislativní proces

Volby do Evropského parlamentu čekají České republiky v pátek a sobotu 24. a 25. května. Rozhodne se v nich o obsazení 705 křesel. Výsledky by měly být známé v neděli 26. května ve 23 hodin. Počet Europoslanců zeštíhlí o 46 kvůli odchodu Velké Británie.

Počtu českých europoslanců se tato změna ovšem nedotkne. Stejně jako před pěti lety si Češi vyberou 21 nových poslanců.

Blesk Zprávy zjišťovaly, kteří čeští europoslanci chtějí své pozice obhajovat.

Doporučujeme
pavel11 ( 8. ledna 2019 09:46 )

Pokud chcete udělat něco dobrého pro stát,občany vykopněte toho kuřbuřta Pocheho jinak udělají s našeho státu muslimský brloch!!

amaea ( 7. ledna 2019 15:44 )

Petříček by měl být šéfem (ne místopředsedou) ČSSD ! Pokud nebude, tak tato strana končí

jarda304 ( 7. ledna 2019 15:16 )

Doporučuji ještě jako mistopredsedkyni Venezuelu Malacovou, a po příštích volbách už nebude cssd opruzovat v parlamentu

wilda ( 7. ledna 2019 15:05 )

Tenhle tupej magor by měl sakra rychle zmizet z politické scény.

adeso ( 7. ledna 2019 14:32 )

trubec bez mozku ale má drzhý čelo a to je prý lepší než poplužní dvůr

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa