Maláčová potvrdila: Chce do čela ČSSD. A souboj žen s muži ve vedení

Autor: simao, vei - 
7. prosince 2018
14:25

Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Maláčová je od svého nástupu do funkce stále výraznější prosazovatelkou myšlenek ČSSD ve vládě - zcela logicky. Řídí resort, na kterém ČSSD obzvlášť záleží. Maláčová věří, že např. s prosazením proplácení nemocenské od prvního dne nemoci či dnešním slibem navýšit příspěvky v péči o těžce postižené ČSSD plní svůj program. Sama však nyní zamýšlí posílit ve straně i svou vlastní pozici. Blesk Zprávám potvrdila, že chce kandidovat na místopředsedkyni.

„Já jsem se rozhodla kandidovat na místopředsedkyni sociální demokracie, rozhodla jsem se k tomu minulý týden,“ řekla Jana Maláčová v pátek ve Sněmovně redaktorovi Blesk Zpráv. V posledních týdnech prý byla oslovována spolustraníky a dostala jak řadu okresních nominací, tak i krajskou nominaci z ČSSD v Pardubickém kraji.

„Nebylo to tak, že bych váhala, ale spíš jsem si chtěla dát dostatek času na to rozmyšlení a ten poslední impuls byla právě ta nominace, důvěra spolustraníků, kterou mi vyslovovali. Pak jsem o tom mluvila s panem předsedou Hamáčkem, který byl velmi pozitivní v této věci,“ říká Maláčová, jejíž manželem je Aleš Chmelař.

Oba jsou členy ČSSD, Chmelař nově nastoupil na pozici náměstka ministra zahraničních věcí, jímž je další sociální demokrat Tomáš Petříček. Manžel Maláčové dosud působil jako státní tajemník pro evropské záležitosti. Maláčová Blesk Zprávám také potvrdila, že za předsedu ČSSD nadále podporuje současného šéfa strany Jana Hamáčka.

Politické manželství drží i při volbách. Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová a státní tajemník pro evropské záležitosti Aleš Chmelař přivedli do sídla ČSSD i svého syna GustavaPolitické manželství drží i při volbách. Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová a státní tajemník pro evropské záležitosti Aleš Chmelař přivedli do sídla ČSSD i svého syna Gustava | Jakub Poláček/Blesk Zprávy

Maláčová svou vlastní kandidaturu považuje za logický krok. „Sociální demokracie je něco, na čem mi velmi záleží, myslím si, že se nám daří prosazovat ve vládě priority, to znamená, že ráda se budu o tu pozici místopředsedkyně ucházet,“ uvedla Maláčová v den, kdy Sněmovnou prošlo zvýšení příspěvků na péči o lidi s nejtěžším a těžkým postižením, který se má zvýšit o šest, respektive čtyři tisíce korun.

Maláčová by přitom byla ráda, kdyby ve vedení ČSSD bylo více žen, než doposud. Političek, které o tom uvažují, je dle ní celá řada. „Já si myslím, že sociální demokracie by si zasloužila více místopředsedkyň a ne jenom tu jednu,“ uvedla dnes Maláčová, která rovněž doufá, že v ČSSD bude probíhat i „souboj idejí i mezi ženami a muži“.

Exministryně Kateřina Valachová (ČSSD) si pořídila selfie ve SněmovněExministryně Kateřina Valachová (ČSSD) si pořídila selfie ve Sněmovně | Foto Blesk - Karel Kopáč

Jako další kandidátka se rýsuje exministryně školství Kateřina Valachová, která je dle Maláčové jedna z nejviditelnějších členek ČSSD. „Katka Valachová by byla skvělou kandidátkou na místopředsedkyni,“ dodává Maláčová.

Video Maláčová chce, aby se Babiš stáhl. ČSSD zatím není jednotná - Jakub Veinlich/Blesk Zprávy

willi48 ( 7. prosince 2018 20:58 )

Maláčová, nebo Hamáček. Vždyť je to úplně jedno. Blbec jako blbec. A ČSSD ? Tohle dno už je pořádně blátivé, z něho se už neodrazí.

vont ( 7. prosince 2018 20:51 )

Socani nemají osobnosti, je to samej kariérista a populista. Tahle dáma se mi ale vůbec nelíbí ( myslím jako politik)

tomik007 ( 7. prosince 2018 18:58 )

Jak hluboko pohrbi socany tato ?

ivoadler ( 7. prosince 2018 15:57 )

Je nějak divně obtloustlá, ale budu jí držet palce. Mohla by vystřídat i Hamáčka. Být stejně schopná jako on není až tak velký úkol.

tomik007 ( 7. prosince 2018 15:48 )

ROVNOCENA NAHRADA za BOHUSZA SUBOTKU

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud