Úterý 21. března 2023
Svátek slaví Radek, zítra Leona
Oblačno, déšť 14°C

Nedosáhnete na 300tisícový „rodičák“? „Pořiďte si další dítě,“ radí Maláčová

 • Autor: Zuzana Štíchová,pal - 
  28. 11. 2018
  05:25

  Pro rodiny s malými dětmi je to dobrá zpráva. Rodičovský příspěvek se má od 1. 1. 2020 zvýšit z 220 na 300 tisíc korun. Navíc budou někteří rodiče mít možnost nechat si rozdíl mezi částkami, tedy 80 tisíc korun, nechat vyplatit zpětně. Kdo na „injekci“ do rodinného rozpočtu dosáhne? Přinese zvýšení „rodičáku“ i změny v jeho vyplácení? A čekají změny rodiny s více malými dětmi? Na všechny tyto a další dotazy odpověděla Blesk Zprávám ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD). Zvýšení rodičovského příspěvku už čeká jen na „zelenou“ od vlády, zákonodárců a prezidenta.

  Všem, kteří se 1. ledna 2020 budou starat o dítě do věku 4 let, bude navýšen rodičovský příspěvek z původních 220 tisíc korun na 300 tisíc. V případě vícerčat částka vzroste dokonce o 120 tisíc korun. Kompromis, na kterém se už dříve shodly ministryně práce a sociálních věcí a financí Jana Maláčová (ČSSD) a Alena Schillerová (ANO), potvrdilo teď i vedení ANO a ČSSD. Musí ho ale ještě formálně schválit vláda, parlament a podepsat prezident. Roční náklady vládní koalice vyčíslila na devět miliard korun.

  Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) v pořadu Blesku Epicentrum Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) v pořadu Blesku Epicentrum | Robert Klejch

 • 1.

  Jak bude rodičovský příspěvek vyplácen

  Co se stane 1. 1. 2020, kdy by mělo dojít k navýšení rodičovského příspěvku? Komu konkrétně a jakým způsobem by měla být ta rodičovská nově vyplácena?

  Pokud bude schválena novela zákona o státní sociální podpoře, tak to pošleme do sněmovny. Protože má tento návrh podporu napříč politickým spektrem, tak očekávám, že od 1. 1. 2020 všichni, kdo mají dítě do čtyř let, dostanou navýšený rodičovský příspěvek o 80 tisíc korun, pokud se jedná o jedno dítě, o 120 tisíc korun, pokud se jedná o vícerčata.

  Pokud daný rodič nebo daná rodina čerpá rodičovský příspěvek, tak tu částku dostanou automaticky, pokud příspěvek už vyčerpali, tak si požádají o dočerpání v té částce, na kterou mají nárok.

  Máme jeden z nejvíce flexibilních rodičovských příspěvků v Evropě, říká ministryně Jana Maláčová Máme jeden z nejvíce flexibilních rodičovských příspěvků v Evropě, říká ministryně Jana Maláčová | Shutterstock

 • 2.

  Peníze najednou, nebo po částech?

  O tom, jakým způsobem peníze dostane, jestli najednou, nebo se bude zvyšovat měsíční úhrada, si bude rodina rozhodovat sama?

  Už od 1. ledna tohoto roku máme zvýšenou flexibilitu rodičovského příspěvku, ještě více jsme to rozvolnili. Náš rodičovský příspěvek patří celoevropsky k nejvíce flexibilním. Kdo chce čerpat rychle a má odpovídající předchozí příjem, může rodičovský příspěvek vyčerpat po vzoru mateřské, to znamená do 70 procent předchozího příjmu. Kdo chce čerpat pomalu, tak může čerpat po dobu čtyř let. Jak budou příspěvek čerpat, tedy bude z velké části záviset na rozhodnutí těch daných rodin.

  Co to znamená z velké části? Bude do toho úřad nějak zasahovat?

  Pokud nemáte předchozí příjem, je to zastropováno stále v zákoně. Například osoby, které byly nezaměstnané, studenti a podobně bez předchozího příjmu u nás automaticky končí v té tříleté variantě rodičovského příspěvku, to znamená, že to je zastropované při dnešních částkách na zhruba 7600 korun měsíčně a od toho se to bude odvíjet.

  Naopak, když někdo předtím pracoval, vyčerpal si ten rodičovský příspěvek rychle, měl příjem vyšší než 16 tisíc korun hrubého, může jít i na ty nejvyšší částky, to znamená nad 11 500 korun měsíčně až do výše nějakých 35 tisíc korun měsíčně, podle toho, kolik předtím vydělával.

  Rodičovská se nezvyšovala už deset let, návrh má prý podporu od všech parlamentních stran Rodičovská se nezvyšovala už deset let, návrh má prý podporu od všech parlamentních stran | istock
 • 3.

  Kdo bude moci žádat zpětně

  Co s dětmi, kterým budou právě 1. 1. 2020 čtyři roky?

  Je to strašně nespravedlivé, nicméně tu tlustou čáru musíme někde stanovit. Týká se to i řady malých dětí v mém okolí, vím o tom, ale takhle to bohužel je. Je to politováníhodné, ale například řešením je pořídit si další dítě. A nemyslím to cynicky.

  To znamená, že děti narozené 1. ledna by už nárok neměly. Týká se to pouze těch dětí, které se narodily 2. ledna 2016 a později?

  Bude to záviset na tom, s jakou účinností bude schválen zákon. Tam je důležité říct, že si s tím ještě mohou pohrát zákonodárci. Abychom netrvali na tom jednom dni, třeba se nám podaří ve Sněmovně prosadit součinnost dříve, nebo naopak později, myslím však, že se nám to podaří k tomu 1. lednu.

  Někde jsme tu tlustou čáru museli udělat, rodiče, jejichž děti se narodily 1. 1. 2016 a dříve, už na navýšený příspěvek nárok nemají Někde jsme tu tlustou čáru museli udělat, rodiče, jejichž děti se narodily 1. 1. 2016 a dříve, už na navýšený příspěvek nárok nemají | Shutterstock

 • 4.

  Rodiny s více malými dětmi

  Jak na tom bude rodina, která má dítě mladší čtyř let, ale rodičovskou už dočerpali podle stávajících pravidel, ale zároveň mají ještě druhé dítě, na které čerpají? Dostane doplaceno na obě děti, i když u jednoho je čerpání ukončeno?

  Ne. Rodičovský příspěvek se vždycky vztahuje na to nejmladší dítě v rodině. I podle těchto pravidel se bude řídit ten navýšený rodičovský příspěvek a případné doplácení.

  Kalkulačka: Dosáhnete v roce 2020 na příspěvek na bydlení?

  Video  Maminka kojence: Navýšení rodičovské o 80 tisíc? Jen populismus!  - Blesk TV
  Video se připravuje ...

petra82 ( 9. února 2019 14:00 )

Je to hodně smutné 😢 co se děje a bude hůř.Stejne to sice zvednou o pár tisíc ale je to stejné naprd, protože ten kdo bere příspěvek na děti a na bydlení tak nám to vezmou takže si neprilepsime a budeme na tom stejně.Takze nejásám.Je to výsměch matkám

JanaJirak ( 29. listopadu 2018 10:31 )

Z ciziho? Ja nez sla materskou pracovala, odvadela socialni, muj muz maka, odvadi tolik, ze se az toci hlava i s penezenkou, a vy mi budete rikat, ze z ciziho? Pokud myslite jine etnikum je treba utnout davky jine, ale tyto penize jsou pro dite a neni to blahobyt, to mi verte a uz vubec ne rodit vic deti.

JanaJirak ( 29. listopadu 2018 10:24 )

Co to tu melete? Myslite, ze kdyz prumerna mamka bere 7000-8000 je duvod delat si deti? To vam opravdu prijde jako blahobyt? Ty penize do toho ditete zahuci tak jako tak pri dnesnich cenach. Rozdil bych videla v ruznych davkach na bydleni a jinych na kt. jista etnika ryzuji tezke prachy, ale upirat mamkam tyto penize je hulvatsvi a dnesni financni negramotnost. A jestli na to nekdo bude chtit napsat, ze pokud na dite nemam, tak si ho neporizuji, ano s tim souhlasim, pokud nemam praci, bydleni, atp.ale pracujici sobestacna rodina si jiste ty penize zaslouzi vic nez doplnovani obyvatelstva migrujicimi lidmi, kt. nebudou stat stat 80 000, ale 80 mega. Zamyslete se

barracuda.sro ( 28. listopadu 2018 14:52 )

Sociální systém ,který je u nás nastavený (ohledně cik.ánů) je ČASOVANÁ BOMBA !!!! Nechápu ,proč s tímto problémem žádná strana nic nedělá a jen se zavírají oči a vyplácí se čím dál více peněz. Tohle neskončí dobře.

Super Duper ( 28. listopadu 2018 13:11 )

To doufám .

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa