„Neviditelná“ žena zmizí z čela ČSSD. Ani boxer Foldyna zatím kandidovat nechce

Autor: ČTK, simao - 
28. listopadu 2018
09:45

Z vedení ČSSD již zmizel Jiří Zimola, který demonstrativně odevzdal klíče od Lidového domu. Na podobný krok se však chystají patrně i další členové předsednictva. Jak jediná žena Jana Fialová, kterou by však mohla nahradit podstatně „viditelnější“ ministryně Jana Maláčová, tak i politický boxer Jaroslav Foldyna, který nejdříve hrozil rezignací, aby nyní Právu řekl, že se o kandidatuře rozhodne nejspíš až na jarním sjezdu. Aktuálně však kandidovat nechce. Mezitím již odstartovaly krajské konference ČSSD, které sjezdu předchází.

V Pardubickém a Královéhradeckém kraji proběhly krajské konference, které nominují adepty do čela strany před březnovým sjezdem, již o víkendu. Pokračovat budou v prosinci i lednu. V obou krajích uspěl současný předseda, vicepremiér Jan Hamáček.

Podle předsedy Královéhradecké ČSSD Jana Birkeho byla podpora drtivá. V obou krajích se uskutečnily také volby krajského vedení. V Královéhradeckém kraji obhájil funkci náchodský starosta Birke, v Pardubickém kraji uspěl šéf poslaneckého klubu sociálních demokratů Jan Chvojka. Před ČSSD se však otevírá především otázka toho, jak bude vypadat nové vedení.

Onderka prvním místopředsedou?

Nominaci na post statutárního místopředsedy, který začátkem měsíce opustil kvůli neshodám se zbytkem vedení Jiří Zimola, dostal shodně současný řadový místopředseda a poslanec Roman Onderka.

Brněnský exprimátor Onderka už po nedávné Zimolově rezignaci převzal některé z jeho pravomocí. Jeho úlohou je především zastupovat předsedu při jeho nepřítomnosti.

Vedení ČSSD si připíjí po stranickém sjezdu. Zmizet z něj mají po Zimolovi i Fialová či FoldynaVedení ČSSD si připíjí po stranickém sjezdu. Zmizet z něj mají po Zimolovi i Fialová či Foldyna | Twitter

Foldyna se rozhodne na sjezdu

Někdejší boxer a „vítač“ putinovských Nočních vlků Jaroslav Foldyna na post místopředsedy nerezignoval. I když se k tomu schylovalo po říjnových volbách, kdy Blesk Zprávám nasupeně sdělil: „Strana zažila Waterloo. Připravuji se na vše možné – zřejmě rezignuji i na post místopředsedy.“

Zatím se tak nestalo. Foldyna odmítal i kritiku prezidenta Miloše Zemana, že by snad šlo o zbabělost. „Jestli budu kandidovat, tak se rozhodnu až na sjezdu. Ale zatím nechci,“ sdělil nyní Právu.

Video Jiří Zimola rezignoval na post 1. místopředsedy strany a „odevzdal“ klíče od Lidového domu. Razantní změna strany prý není možná - Blesk Zprávy / Zuzana Štíchová

ČSSD chystá řádný sjezd na začátek března dva roky po brněnském sjezdu, kde funkci předsedy obhájil Bohuslav Sobotka. Tehdejší premiér kvůli neuspokojivým předvolebním průzkumům opustil stranickou roli několik měsíců poté. Po slabém výsledku ve sněmovních volbách dali funkce k dispozici i ostatní členové jeho nejužšího vedení, jejichž nástupce vybral mimořádný sjezd letos v únoru a dubnu.

Předsednictvo a ústřední výbor ale fungují stále v podobě vybrané v roce 2017. Protože by při nynějším stavu bylo nutné pořádat sjezd každý rok, sociální demokraté v březnu sjednotí funkční období všech orgánů tak, že předseda a místopředsedové odstoupí a uskuteční se nová volba.

Netolický bude obhajovat

Socialisté už od letošního sjezdu postrádají jednoho řadového místopředsedu, po Zimolově rezignaci je nejužší vedení o dva členy chudší proti normálu. Vedle Hamáčka a Onderky jsou jeho členy ještě místopředsedové Martin Netolický, Foldyna a Jana Fialová.

Řadovým místopředsedou by měl podle pardubických sociálních demokratů zůstat tamní hejtman Netolický. Toho by měli doplnit ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová a bývalý šéf Vojenského zpravodajství Miroslav Krejčík, který se letos v únoru neúspěšně ucházel o funkci předsedy. Netolického podpořili i pardubičtí sociální demokraté.

Konec „neviditelné“ ženy z čela ČSSD

Naopak „neviditelná“ místopředsedkyně Fialová uvedla, že se spíše chce ucházet o křeslo předsedkyně kraje, než obhajovat současný post. „Je pro mě časově náročné jezdit do Prahy,“ řekla Právu politička z Vysočiny. 

Letošní sjezd ČSSD pověřil v únoru nové vedení vyjednáváním o vstupu do vlády s ANO. V dubnu sice delegáti potvrdili krach jednání s hnutím Andreje Babiše (ANO), nakonec se však oba subjekty k rozhovorům vrátily a vstup do kabinetu potvrdilo interní referendum v ČSSD. Sociální demokraté mají ve vládě s ANO, kterou při červencovém hlasování o důvěře i pátečním hlasování o nedůvěře podpořili komunisté, pět křesel.

Video Babiše jsem neporodil, odporuje Kalousek Foldynovi. Rodičovské povinnosti necítí ani Benešík - PSP ČR

ivoadler ( 28. listopadu 2018 17:11 )

Tyhle nominace na předsedu z krajských konferencí jsou blbost. Blokuje to nezbytnou obměnu vedení. Všichni jsou pro stávající vedení, protože zatím je u vesla a kdoví, jak to dopadne. Proto radši nebudeme vyčnívat. Výsledkem je "nerozborné" vedení, které se za čtvrt roku sesype. Jako to Sobotkovo.

lynx ( 28. listopadu 2018 15:00 )

Tak, blízko vedení socanů by jedna velmi dobře viditelná dáma. Byla to K.U.N.D.A Alena Borůvková. Něco jako briliant ve velmi zchátralé image socanů. Jenže ti slimponi ve vedení ji jednoduše vyštípali a nasmolili tam soudružku MarXovou. Brrr! A teď, jako poslední hřebík do své rakvičky, natloukají do nejužšího vedení věčně upoceného a fyzicky odporného Onderku. Ten vám tedy, "přátelé" a "přítelkyně", pomůže. Konečně vypadnout z parlamentu. A vypadnete z něj o jedno volební období dříve, než komouši.

cocumysvole ( 28. listopadu 2018 12:08 )

Socani si to posr*ali kde se dalo, loď se potápí a tak krysy utíkají. Dobře jim tak břídilům nenažranejm a podrazáckejm.

zdenek43 ( 28. listopadu 2018 10:26 )

ale ale ........ vzdy bude u SOCANU nejaka zenska - tedy jakooooo ve VEDENI???? - jenomze TO je jen ZASTERKA pro spodnich 10 milionu obcanu CR ......... tyyyyyyyyy ZVASTY - OBLBOVAKY - vice zen do vedeni CSSD si samo uz nepamatujete ....... dokonce v DOBE OBLBOVAKU CSSD mela i POVINNOST VE SVYCH STANOVACH zeny ve vedeni ......... kvotu ...... 2009 - kvóty navržené Evropskou komisí za účelem většího zastoupení žen ve vedení velkých společností, nebo kvóty v ČSSD umožňující čtyřicetiprocentní zastoupení žen na kandidátkách strany, anebo nyní navržené kvóty pro volby do PS a krajů...... +++ Kvóty pro obsazení míst na kandidátkách, ale také třeba ve vedení strany schválili sociální demokraté teprve před třemi lety - 2015. Při pohledu na stranické špičky budete ale 40 % žen hledat jen stěží. .... Část ČSSD chce navíc nedávno zavedené pravidlo na nadcházejícím sjezdu zrušit. 12.2.2018 - Sociální demokracie ustupuje od kvót na ženy i mladé Kvóty ve stanovách ČSSD, prosazené sobotkovským vedením strany v referendu před čtyřmi lety, berou nyní za své. Návrh nových stanov ČSSD, který má v neděli projednat mimořádný sjezd, vypouští podmínku, aby v užším vedení seděla aspoň jedna žena a aby kandidátní listiny tvořila obě pohlaví v poměru 60 ku 40...... 4.2018 - ČSSD má nové místopředsedy. Ze stanov nezmizí kvóty pro ženy Jana Fialová, Jaroslav Foldyna, Martin Netolický a Roman Onderka jsou novými místopředsedy ČSSD. Dnes o tom rozhodli delegáti mimořádného 40. sjezdu sociálních demokratů. První část sjezdu, která se konala v únoru, vybrala na post předsedy strany Jana Hamáčka a jako statutárního místopředsedu Jiřího Zimolu.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud