Vztahy na bodu mrazu. Čína vypověděla sesterské partnerství s Prahou

Napětí mezi Prahou a českou metropolí pokračuje.
Autor: ČTK - 
10. 10. 2019
05:58

Peking s okamžitou platností vypověděl sesterské partnerství s Prahou. Pozastaví s ní veškeré oficiální styky. Ve vyjádření, které poskytlo čínské velvyslanectví v Česku, to uvedla kancelář pro mezinárodní záležitosti pekingského magistrátu. Představitelé pražské koalice se podle ní hrubě vměšovali do vnitřních záležitostí Číny a záměrně porušovali sesterské partnerství s Pekingem. Vedení Prahy vypovědělo smlouvu s Pekingem už na začátku týdne.

„Vzhledem k tomu, že politické předpoklady a základy pro partnerství mezi oběma městy již neexistují, z pověření magistrátu města Pekingu tímto kancelář pro mezinárodní záležitosti města Pekingu prohlašuje, že město Peking s okamžitým účinkem vypovídá sesterské partnerství s hlavním městem Prahou a pozastaví s ním veškeré oficiální styky,“ napsala kancelář a uvedla, že doufá v to, že představitelé Prahy si co nejdříve uvědomí své chyby a konkrétními kroky napraví negativní dopady.

O vypovězení sesterské smlouvy mezi Prahou a Pekingem v pondělí také rozhodla rada hlavního města Prahy. Důvodem byla neochota čínské strany jednat s pražským vedením o vyškrtnutí klauzule o uznání jedné Číny. Vypovězení smlouvy mají ještě projednat zastupitelé.

Čínské velvyslanectví v ČR označilo v úterý tento krok radních za narušení důvěry a poškození čínsko-českých vztahů. Velvyslanec Čang Ťien-min vyzval pražský magistrát ke změně přístupu. V opačném případě podle něj pocítí újmu svých vlastních zájmů. Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) vyjádření čínské ambasády kritizoval. Podle pražského primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) Čína otevřeně vyhrožuje, v takovém případě nelze mluvit o partnerství.

„Od listopadu 2018 vedoucí představitelé nové koalice hlavního města Prahy ignorovali základní pravidla mezinárodních vztahů a mezinárodního konsensu. I přes jednoznačný postoj a nesouhlas čínské strany podnikli opakovaně nevhodné kroky a vyjádření na otázky týkající se klíčových zájmů Číny ohledně Tchaj-wanu a Tibetu, což představuje hrubé vměšování do vnitřních záležitostí Číny a záměrné porušování sesterského partnerství s Pekingem. Tyto činy způsobily vážné negativní dopady. Město Peking se musí vyhradit proti takovému chování,“ uvedla kancelář.

Smlouvu s Pekingem schválila Praha pod vedením primátorky Adriany Krnáčové (ANO) v únoru 2016. Proti znění smlouvy byla tehdejší opozice.

Spory mezi Prahou a Pekingem mimo jiné vyústily v odložení či zrušení vystoupení několika českých souborů v Číně. Důvodem zřejmě byla právě dřívější Hřibova vyjádření o tom, že ze smlouvy chce rada hlavního města odstranit bod, kterým Praha uznává jednotnou Čínu. O situaci s čínským velvyslancem v ČR dříve jednal také ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD), podle kterého situace poškozuje obraz Číny u české veřejnosti. Mluvčí čínské ambasády v polovině září uvedl, že prvotní příčina sporu je na příslušné straně České republiky.

Video Zeman přiznal, že se o šikaně českých podnikatelů v Číně dozvěděl z Blesku - Blesk TV

 

Pohřeb Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Rozloučení na Žofíně Záznam zádušní mše Hosté na zádušní mši O životě Karla Gotta Dědictví Bertramka

Hrob

Celé Česko truchlí. Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Jen málokterý umělec za sebou zanechá tolik děl, jako zesnulý zpěvák. Připomeňte si Mistrův život.

Vše o Karlovi Gottovi čtěte ZDE

hradnihulvat ( 14. října 2019 14:46 )

Nejhorší režimy jsou ty, kde vládne tvrdá diktatura. V Německu to kdysi byla fašistická diktatura, v komunistické Číně je to diktatura proletariátu. Lumpenproletariátu.

pooresh ( 11. října 2019 15:01 )

Cest sandale vosemsem! Delas mi radost,tak nejak si predstavuji opravdoveho proletare-budovatele socialismu,to je jak pohlazeni od krasne zeny! Vyderzaj tavarysc!

satanas ( 11. října 2019 10:22 )

Jiste je, ze ta cela komedie ma slouzit jen k popularizaci Piratske sGuadry u jejich volicu..Copak asi jedna veta v cele te smlouve o ktere nikdo ani netusil mohla ovlivnit na vztahu Ciny k Prazakum?? Neslo spis oto, vlezt do zadecku Cankajskovcum jako odmena za vylety Piratskych potentatu na Tchaivan?? Ale predevsim se zviditelnit?? Je otazkou jestli to naopak nebude hrebik do rakve piratske u pristich voleb. Divil bych se kdyby ne..

e.lesanova ( 10. října 2019 18:04 )

S Prahou ne, pouze s pár sebestřednými blby, kteří, bohužel, Město Prahu zastupují...co říct na to, když i místo primátora Hřiba to "sděluje" pro média něco tak primitivního a blbého jako "porno hvězda" Krausová, která má v CV, že byla "zaškolena" u Michálka a pár dalších politických "slonů v porcelánu"...

hejhej ( 10. října 2019 17:40 )

Tak neschopného, sebestředného primátora Praha ještě neměla a nejen Praha.
Hřib je blb.

Zobrazit celou diskusi
Další videa