Vztahy na bodu mrazu. Čína vypověděla sesterské partnerství s Prahou

Napětí mezi Prahou a českou metropolí pokračuje.
Autor: ČTK - 
10. října 2019
05:58

Peking s okamžitou platností vypověděl sesterské partnerství s Prahou. Pozastaví s ní veškeré oficiální styky. Ve vyjádření, které poskytlo čínské velvyslanectví v Česku, to uvedla kancelář pro mezinárodní záležitosti pekingského magistrátu. Představitelé pražské koalice se podle ní hrubě vměšovali do vnitřních záležitostí Číny a záměrně porušovali sesterské partnerství s Pekingem. Vedení Prahy vypovědělo smlouvu s Pekingem už na začátku týdne.

„Vzhledem k tomu, že politické předpoklady a základy pro partnerství mezi oběma městy již neexistují, z pověření magistrátu města Pekingu tímto kancelář pro mezinárodní záležitosti města Pekingu prohlašuje, že město Peking s okamžitým účinkem vypovídá sesterské partnerství s hlavním městem Prahou a pozastaví s ním veškeré oficiální styky,“ napsala kancelář a uvedla, že doufá v to, že představitelé Prahy si co nejdříve uvědomí své chyby a konkrétními kroky napraví negativní dopady.

O vypovězení sesterské smlouvy mezi Prahou a Pekingem v pondělí také rozhodla rada hlavního města Prahy. Důvodem byla neochota čínské strany jednat s pražským vedením o vyškrtnutí klauzule o uznání jedné Číny. Vypovězení smlouvy mají ještě projednat zastupitelé.

Čínské velvyslanectví v ČR označilo v úterý tento krok radních za narušení důvěry a poškození čínsko-českých vztahů. Velvyslanec Čang Ťien-min vyzval pražský magistrát ke změně přístupu. V opačném případě podle něj pocítí újmu svých vlastních zájmů. Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) vyjádření čínské ambasády kritizoval. Podle pražského primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) Čína otevřeně vyhrožuje, v takovém případě nelze mluvit o partnerství.

„Od listopadu 2018 vedoucí představitelé nové koalice hlavního města Prahy ignorovali základní pravidla mezinárodních vztahů a mezinárodního konsensu. I přes jednoznačný postoj a nesouhlas čínské strany podnikli opakovaně nevhodné kroky a vyjádření na otázky týkající se klíčových zájmů Číny ohledně Tchaj-wanu a Tibetu, což představuje hrubé vměšování do vnitřních záležitostí Číny a záměrné porušování sesterského partnerství s Pekingem. Tyto činy způsobily vážné negativní dopady. Město Peking se musí vyhradit proti takovému chování,“ uvedla kancelář.

Smlouvu s Pekingem schválila Praha pod vedením primátorky Adriany Krnáčové (ANO) v únoru 2016. Proti znění smlouvy byla tehdejší opozice.

Spory mezi Prahou a Pekingem mimo jiné vyústily v odložení či zrušení vystoupení několika českých souborů v Číně. Důvodem zřejmě byla právě dřívější Hřibova vyjádření o tom, že ze smlouvy chce rada hlavního města odstranit bod, kterým Praha uznává jednotnou Čínu. O situaci s čínským velvyslancem v ČR dříve jednal také ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD), podle kterého situace poškozuje obraz Číny u české veřejnosti. Mluvčí čínské ambasády v polovině září uvedl, že prvotní příčina sporu je na příslušné straně České republiky.

Video  Zeman přiznal, že se o šikaně českých podnikatelů v Číně dozvěděl z Blesku  - Blesk TV

 

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

hradnihulvat ( 14. října 2019 14:46 )

Nejhorší režimy jsou ty, kde vládne tvrdá diktatura. V Německu to kdysi byla fašistická diktatura, v komunistické Číně je to diktatura proletariátu. Lumpenproletariátu.

pooresh ( 11. října 2019 15:01 )

Cest sandale vosemsem! Delas mi radost,tak nejak si predstavuji opravdoveho proletare-budovatele socialismu,to je jak pohlazeni od krasne zeny! Vyderzaj tavarysc!

satanas ( 11. října 2019 10:22 )

Jiste je, ze ta cela komedie ma slouzit jen k popularizaci Piratske sGuadry u jejich volicu..Copak asi jedna veta v cele te smlouve o ktere nikdo ani netusil mohla ovlivnit na vztahu Ciny k Prazakum?? Neslo spis oto, vlezt do zadecku Cankajskovcum jako odmena za vylety Piratskych potentatu na Tchaivan?? Ale predevsim se zviditelnit?? Je otazkou jestli to naopak nebude hrebik do rakve piratske u pristich voleb. Divil bych se kdyby ne..

e.lesanova ( 10. října 2019 18:04 )

S Prahou ne, pouze s pár sebestřednými blby, kteří, bohužel, Město Prahu zastupují...co říct na to, když i místo primátora Hřiba to "sděluje" pro média něco tak primitivního a blbého jako "porno hvězda" Krausová, která má v CV, že byla "zaškolena" u Michálka a pár dalších politických "slonů v porcelánu"...

hejhej ( 10. října 2019 17:40 )

Tak neschopného, sebestředného primátora Praha ještě neměla a nejen Praha.
Hřib je blb.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud