Nechtění „pražští“ umělci v Číně: Ovčáčka štve „zneuctění“, Petříček odmítl tresty

Autor: ČTK, simao - 
29. dubna 2019
12:50

Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) se sejde s čínským velvyslancem kvůli tomu, že Čína údajně ruší vystoupení českých kulturních institucí, jejichž název je spojen s Prahou. Ministr to dnes řekl novinářům, před schůzkou si chce informace ještě ověřit na ministerstvu kultury. Pokud by bylo vystupování českých umělců omezováno, považoval by to Petříček za nešťastné. To hradní mluvčí Jiří Ovčáček se navezl do primátora Prahy Zdeňka Hřiba (Piráti) a mluví o údajném zneuctění.

O rušení vystoupení českých umělců mluvil při návštěvě Pekingu ministr kultury Antonín Staněk (ČSSD). Podle něj tak čínské úřady reagují na některá prohlášení pražského primátora Zdeňka Hřiba (Piráti).

Čína podmínila povolení k turné PKF - Prague Philharmonia kritikou postojů vedení Prahy, to však filharmonie odmítla. „Je to nešťastné rozhodnutí, pokud by právě kulturní obec měla být omezována kvůli nějakým nesouladům v politice,“ řekl dnes minsitr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD). „Kultura je od toho, aby lidi sbližovala. Jestli mají umělci nějaké názory, tak by za to neměli být trestáni,“ doplnil.

Podle předsedy Správní rady PKF - Prague Philharmonia Martina Klimpla hudební těleso dosud neobdrželo žádné oficiální rozhodnutí o zrušení podzimního turné. „Pevně věříme, že jako subjekt reprezentující špičkové interpretační umění této země, jenž jede do Číny reprezentovat české kulturní tradice a představit čínskému publiku to nejlepší z české hudby, bude takto všemi stranami vnímán a podpořen,“ napsal ČTK Klimpl.

PKF svým turné podle něj navazuje na vystoupení například České filharmonie nebo Národního divadla v Praze, které do Číny cestují bez problémů. „Věřme, že v této kauze nebude docházet k dělení institucí na státní a nestátní, že ze strany organizátorů nebudou kladeny žádné další podmínky ve smyslu politických prohlášení a že se vrátíme k samotné podstatě a poslání umění, a to lidi sbližovat, nikoliv rozdělovat,“ dodal Klimpl.

Petříček si chce vyžádat podrobnější informace o záležitosti od ministerstva kultury. Poté hodlá věc na diplomatické úrovni řešit. „Chci se setkat v blízké době s čínským velvyslancem a chci s ním o tom hovořit,“ řekl.

Hřib: Hrát mohou i jinde

Pražský magistrát byl zmiňován v souvislostech s Čínou od nástupu nové koalice několikrát. Praha se například opět rozhodla v březnu vyvěšovat na budovu magistrátu tibetskou vlajku. Pozvání k setkání také dostal předseda tibetské exilové vlády Lobsang Sangay. Vedení města začalo rovněž jednat s Pekingem o změně tzv. sesterské smlouvy, kterou s čínským městem uzavřelo minulé vedení Prahy. Z něho chce současné vedení Prahy odstranit bod, kterým Praha uznává jednotnou Čínu.

„Chtěl bych poděkovat členům Pražské komorní filharmonie, kteří odmítli čínskou variaci na komunistickou antichartu a nezřekli se svého města. S podobným požadavkem budou zřejmě osloveny i další pražské kulturní instituce,“ uvedl na twitteru pražský primátor Hřib.

„Spolu  s radní pro kulturu Hanou Treštíkovou se osobně zasadíme o to, aby rozhodnutí městské Rady ohledně vztahů s Pekingem na ně nemělo negativní dopad. Výpadek vystoupení v Číně lze nahradit jinými zahraničními destinacemi a můžeme se odrazit od sítě pražských partnerských měst,“ vzkázal Pirát a dodal: „Využiji k tomu i kontakty získané při mé nedávné cestě na Taiwan, protože naše hudba má dobré jméno v celé jihovýchodní Asii.“

Ovčáček mluví o zneuctění

Právě z Číny se přitom v pondělí vrátila česká delegace s prezidentem Milošem Zemanem v čele.

Hradní mluvčí Jiří Ovčáček se v souvislosti s kauzou údajného odmítání pražských umělců rozohnil na twitteru: „Kterou zemi zneuctí v rozporu s oficiální českou zahraniční politikou pražští Piráti v čele s primátorem Hřibem příště? Uznají nezávislost Katalánska? Okupaci Krymu? Nebo snad oddělení Severního Irska od Velké Británie?“ napsal poté, co vytkl pražskému vedení, že „každému už teď musí být zcela jasné, že všichni ti ostří kritici spolupráce s Čínou hájí zájmy kohokoliv jiného, jen ne České republiky. Usilovnou snahou vyřadit Českou republiku ze spolupráce s ČLR prostě poškozují národní zájmy. A pomáhají zahraničnímu byznysu.“

Video Zeman zahrál na klavír, jeho hře přihlíželi čínský prezident i ruský premiér - Facebook Jiřího Ovčáčka

luder ( 2. května 2019 08:16 )

Z čl. PL!

https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Skreky-neziskovkarskych-bojuvek-Martin-Koller-pise-o-zoufale-snaze-udrzet-si-kresla-v-Bruselu-579803

Kopacka ( 1. května 2019 03:23 )

http://www.novarepublika.cz/2019/01/studena-valka-zbrojeni-v-grafech.html?m=1#utm_medium=email&utm_source=email_14&utm_campaign=email_111533

petr12 ( 30. dubna 2019 12:01 )

Díky za chytrého Zemana a pracovitého Babiše. A praha díky
vyhuleným,netáhlum,udavačum,smažek,křiváku jako Hřib a celá banda
pirátu na to doplatí.Nechápu jak někdo mohl dát do čela vyučenýho magora
vždyt on nemá na to vést dobřany a ne prahu.

PPP150W ( 30. dubna 2019 10:00 )

On ne, to vy.

PPP150W ( 30. dubna 2019 09:57 )

A co jste dokázal vy? Udělat "céčko" a jezdit celý život s "hownocucem"?
Někdo si za peníze sáhne na bobra, někdo jako vy, se za mnohem menší
peníze celý život přetahuje s hadicí od fekálu.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud