Babišova vládní čtvrť v Letňanech naštvala starosty: „Jednají o nás, bez nás“

Autor: ČTK - 
31. 1. 2019
20:15

Vládní čtvrť v pražských Letňanech výměnou za peníze na stavbu pražského okruhu. Návrh, který ve středu hlavní město dalo premiérovi Andreji Babišovi (ANO). Došlo k němu přesto, že starostové městských částí, kde má stavba vyrůst, byli z jednání vynecháni. Praha ale zatím dohodu neuzavřela, upozornil ve čtvrtek primátor Zdeněk Hřib (Piráti). Ředitel městského Institutu plánování a rozvoje (IPR) Ondřej Boháč dodal, že v současné době nelze na parcelách postavit byty, jak si představuje Babiš.

K návrhu se ve čtvrtek vyjadřovali starosta Letňan Zdeněk Kučera (ANO), starosta sousedních Kbel Pavel Žďárský (za Kbely náš domov), starosta Prahy 9 Jan Jarolím a starosta Čakovic Jiří Vintiška (ODS).

„Zásadně nesouhlasíme s tím, že se jedná o nás bez nás a že za našimi zády dochází k dohodám, které ovlivní život a budoucnost více než 20 000 občanů naší městské části,“ uvedl starosta Prahy 18 Kučera. Dodal, že s dalšími starosty chtějí získat přístup na jednání o výstavbě. Stejně to vidí i Žďárský, podle kterého se o jednáních radnice dozvídá pouze z médií.

„Skutečně si připadáme jako vazalové velké Prahy, která o nás naprosto nedemokraticky rozhoduje,“ uvedl Kučera. Na městských částech pak podle něho bude, aby řešily problémy související s výstavbou vládní čtvrti, nemocnice nebo bytů.

„V Čakovicích má vzniknout 1000 bytů, pan Hřib si naplánoval 1300 bytů tady, hned v sousedství je dalších 800 bytů a nám se může stát, že Kbely, Satalice, Vinoř a potažmo i Čakovice budou úplně odříznuté od hlavního města Prahy, protože se na příjezdech všechno ucpe. A to nikdy nepřipustíme. A jestli si někdo myslí, že to prorazí silou moci v kombinaci se silou peněz, tak to se šeredně plete,“ řekl Žďárský.

Pokud by byly městské části přizvány k jednáním, mohly by podle Vintišky prezentovat skutečné potřeby místních obyvatel, s nimiž se při dlouhodobém působení na radnici setkávají. Podle Jarolíma by se Praha měla rozvíjet s ohledem na zájmy obyvatel. „Nechceme, aby se stala předmětem podivných dohod, o nichž nic nevíme,“ uvedl Jarolím.

Video Babiš hájil projekt vládní čtvrti v Letňanech. Uspoří se mnoho peněz, dodává Kateřina Arajmu. Která ministerstva chtějí přesunout? - Jaroslav Šimáček, Blesk Zprávy
1080p 720p 360p

Místostarosta vidí plán pozitivně

Starostové očekávají negativní dopad případné stavby areálu na dopravu. Už teď je podle Vintišky doprava v severní části města v nevyhovujícím stavu. Za umožnění výstavby vládní čtvrti chce město po státu zaplatit dostavbu pražského okruhu. To je ale podle Žďárského podmínka, kterou je nutné upřesnit, protože městská část potřebuje záruky a plán rozvoje dopravy.

Podle starosty Prahy 9 je jedno, zda se na pozemcích postaví vládní čtvrť nebo nemocnice. „Nejdříve je třeba vyřešit problém dopravy v této části Prahy. A to, že vedení hlavního města bude podporovat dostavbu pražského okruhu na severu Prahy jsme zatím neslyšeli a v plánu nemá ani brzkou dostavbu Vysočanské radiály,“ sdělil Jarolím.

Kladně se k výstavbě areálu naopak postavil místostarosta Letňan Pavel Sehnal (ODA/Krásné Letňany). Podle něho je záměr pro městskou část výhodný, ale je třeba vyřešit řadu otázek, jako je doprava, parkování a vliv na místní obyvatele. Sehnal mimo jiné vlastní i letňanské výstaviště, které s dotčenými městskými pozemky sousedí.

Hřib: Nechceme v centru žádné prázdné domy

Vše je ovšem zatím otevřené, sdělil ve čtvrtek Hřib novinářům. „Především bych rád zdůraznil, že dosud nebylo dosaženo žádné konkrétní dohody v této záležitosti. Jednání stále pokračují, čekáme nyní konkrétní nabídku ze strany státu,“ uvedl primátor.

Zásadní podle něj a dalších zástupců koalice je, aby v centru města nezůstaly prázdné nevyužité domy. Přesun se má podle dřívějších informací Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) týkat 115 budov, z nichž 90 se má vyprázdnit. Jde například o budovu ministerstva pro místní rozvoj na Staroměstském náměstí. Historicky cenné objekty, jako je Nosticův palác, si stát nechá, zbytek chce prodat.

„Co se z médií dozvídám, které domy by se měly vyklízet, tak to ve mně vyvolává obavy,“ řekl primátor. Dodal, že o seznam objektů požádal ÚZSVM, ale prý se na něm ještě pracuje. Lídr Prahy Sobě Jan Čižinský dodal, že do dalších jednání představitelé města chtějí zahrnout letňanskou radnici a také centrální městské části, kde se nacházejí budovy, které se mají vyprázdnit.

Brownfield Bubny stále ve hře?

K plánu se ve čtvrtek vyjádřil i Institut plánování a rozvoje (IPR). Podle něj pražský územní plán nyní neumožňuje postavit v Letňanech byty, jak si představuje vedení hlavního města. Změna územního plánu by zabrala nejméně dva roky.

Městské pozemky o rozloze zhruba 35 hektarů, o kterých magistrát a stát jednají, jsou v územním plánu zaneseny ve funkci zvláštní občanská vybavenost, která stavbu bytů nepovoluje. Kromě toho podle mluvčího IPR Marka Váchy hraje roli blízkost hned dvou letišť, v Letňanech a Kbelích. Kvůli ní je případná zástavba omezena výškově, a to na úroveň šesti podlaží.

IPR se v minulosti vyjadřoval proti záměru přesunout 10 000 úředníků do Letňan s tím, že pokud někam, byl by vhodnější brownfield Bubny-Zátory. To zástupci státu odmítli. Podle Váchy jde o politické rozhodnutí, a když už by měl podobný projekt vzniknout, je lepší, aby tam byla směs více funkcí. To prosazuje i primátor Zdeněk Hřib (Piráti).

Nevyužité pozemky u metra

Hřib se s Babišem ohledně dalšího využití městských pozemků v Letňanech sešel ve středu, stavbu úřednického areálu dosud odmítal. Po schůzce oba politici uvedli, že budou dále jednat.

Město požaduje vznik multifunkční čtvrti, kde by nicméně mohl být i areál pro úředníky. Magistrát si však klade podmínky, za pozemky požaduje po státu zaplacení dokončení městského okruhu za 60 miliard korun. Chce také od státu získat karlínské kasárny a zbytek areálu Nemocnice na Bulovce. Do kasáren by se podle Hřiba po roce 2028 mohli přesunout úředníci ze Škodova paláce, na pozemcích nemocnice by mohly vzniknout městské byty.

Využití pozemků o rozloze více než 30 hektarů u stanice metra město řeší delší dobu. Nyní je na nich pole, v minulosti chtěl například tehdejší primátor Pavel Bém na parcelách vybudovat areál pro olympijské hry.

Video Babiš je nadšený, zhlédl se v Paříži a do Letňan by rád přesunul tisíce úředníků do nové čtvrti za 10 miliard. Hřib v Praze "úřednické ghetto" nechce - Jaroslav Šimáček, Blesk Zprávy
1080p 720p 360p

Volby do Evropského parlamentu 2019

Informace Kandidáti Evropská unie Voličský průkaz Instituce Evropské unie Legislativní proces

Volby do Evropského parlamentu čekají České republiky v pátek a sobotu 24. a 25. května. Rozhodne se v nich o obsazení 705 křesel. Výsledky by měly být známé v neděli 26. května ve 23 hodin. Počet Europoslanců zeštíhlí o 46 kvůli odchodu Velké Británie.

Počtu českých europoslanců se tato změna ovšem nedotkne. Stejně jako před pěti lety si Češi vyberou 21 nových poslanců.

Blesk Zprávy zjišťovaly, kteří čeští europoslanci chtějí své pozice obhajovat.

Doporučujeme
junkiexl ( 1. února 2019 08:07 )

Starostove Prahy: Cucham, cucham penize, mooooc penizu. A ze Bures je znama slibotechna? Nemusi prset, jen kdyz kape, soudruzi.

tomik007 ( 31. ledna 2019 21:12 )

BLANKA - TURBO

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa