Babišova ministryně „uplatila“ flašinetáře stovkou. Ze Staromáku chce pryč, Letňany vítá

Autor: vei - 
30. 1. 2019
05:55

Ministryně Klára Dostálová (ANO) chce mít klid na práci, ráda by proto přestěhovala svůj úřad z rušného Staroměstského náměstí do klidnější oblasti a vítá návrh vládní čtvrti, která by měla vzniknout v pražských Letňanech. Právě ji přitom Andrej Babiš (ANO) používá za častý příklad. Tvrdí, že na Staromáku musí ministryně prosit lidi, aby jí nehráli pod okny. Sama Dostálová Blesk Zprávám nyní vypráví, jak „uplatila“ stokorunou pouličního umělce, aby přestal hrát.

O Ministerstvu pro místní rozvoj, které vede Klára Dostálová (ANO), se v posledních dnech mluví jako o možném sídlu nového Apple store. Jeho budovu premiér Andrej Babiš (ANO) nabídl šéfovi technologické firmy Apple Timu Cookovi při nedávné schůzce v Davosu.

Budova přímo na Staroměstském náměstí by k prodejně s drahými telefony a další technikou podle mnohých na lukrativním místě přímo vybízela. Kritici tohoto nápadu naopak tvrdí, že málokdo na drahé telekomunikační přístroje v České republice dosáhne a tak nemá smysl takový obchod v Česku vůbec otevírat.

Stovka pro flašinetáře a Dan Nekonečný pod okny

Ministryni Dostálové by to prý ale vyřešilo alespoň jeden problém – a tím je neklid na práci. V minulosti musela dokonce prý uplácet pouličního umělce na flašinet, aby alespoň na chvíli ztišil svou produkci. „Ještě jako náměstkyně jsem měla na ministerstvu důležitou schůzku a neslyšeli jsme vlastního slova, protože v létě na Staroměstském náměstí všichni zpívají a hrají na kdeco,“ vzpomíná Dostálová, dnes už jako ministryně, na ztížené pracovní podmínky v centru Prahy.

V tu chvíli prý slyšela především hráče na flašinet, kterého nebylo možné v místnosti téměř překřičet. „Tak jsem poprosila asistentku, jestli by byla ochotná dát pánovi stovku, že potřebuji 30 minut klid,“ popsala Dostálová, jak si sjednala pořádek. „Kilo“ skutečně zabralo. I když ne na 30, ale alespoň 15 minut. „Alespoň těch patnáct minut opravdu nehrál a my jsme mohli probrat, co jsme potřebovali,“ dodala ministryně.

I když má ministerstvo několik budov – a jak sama Dostálová říká, tak na lukrativních adresách – ústředí úřadu je v samém srdci centra hlavního města. A tak si prý i samotní úředníci stěžují na hluk ztěžující podmínky k práci. „Když se vám sejde Maxim Turbulenc s Danem Nekonečným na jednom pódiu, tak můžete jít domů, to už se opravdu nedá dělat nic,“ stěžuje si na polohu svého úřadu ministryně.

Stěhování do Letňan by Dostálová uvítala

Sama Dostálová proto podporuje variantu stěhování úřadu a to podle plánu premiéra Babiše – do plánované „vládní čtvrti“ v pražských Letňanech. „Musím říct, že jsem pro, protože tu situaci na těchto dvou adresách znám a ten klid na práci tu úplně ideální není,“ říká Dostálová.

Objekty MMR jsou tak rozsáhlé, že část prostor dokonce úřad již dnes pronajímá obchodníkům. „Je jasné, že jak v zájmu Prahy, tak i ministerstva je, aby tam byly lukrativní obchody,“ nediví se Dostálová, že premiér Babiš nabízí části budov celosvětové značce s nakousnutým jablkem ve znaku.

Toho, že by se ministerstvo mělo rušit, jak v případě MMR navrhovali politici již v minulosti, se ale Dostálová neobává. Do Letňan by se ale podle ní mohl úřad stěhovat možná už pod novým názvem. „Ministerstvo by se mohlo přejmenovat na ministerstvo veřejného investování, pokud se tedy otevře kompetenční zákon,“ říká Dostálová a zmiňuje zákon, který mimo jiné určuje názvy a kompetence jednotlivých vládních úřadů.

Babiš má novou adresu pro Apple

Ani ne týden poté, co prý ve srandě Babiš nabízel společnosti Apple budovu na Staroměstském náměstí, našel prý premiér jiné lukrativní místo, které chce firmě navrhnout. „Hledáme exkluzivní místo pro Apple store. A musím vás překvapit, že jsem se tomu věnoval a našel jsem další lukrativní místo v ulici Na Příkopech,“ řekl premiér redaktorovi Blesk Zpráv s tím, že má tedy teď v hledáčku celkem dvě adresy.

„Budu psát šéfovi Apple, kde mu potvrdím naši schůzku a pošlu mu fotografie těchto dvou míst,“ dodal premiér, který se touto myšlenkou i přes kritiku například vládního partnera, tedy ČSSD, pro otevření luxusní prodejny v Praze doslova nadchnul.

„Myslím, že všichni, kteří fandí novým technologiím, z toho budou mít radost, tak nevím, proč se z toho dělá nějaká aféra,“ diví se premiér. Podle svých slov premiér teď teprve zjišťuje, jaký majetek vůbec stát vlastní. Apple store Na Příkopech, v budově, kde sídlí už teď luxusní značky, prý bude pro firmu ještě lukrativnější než Staroměstské náměstí.

Další kolo jednání o vládní čtvrti

Ve čtvrtek odpoledne čeká Andreje Babiše druhé kolo jednání s primátorem Prahy Zdeňkem Hřibem (Piráti) o premiérově megalomanském projektu – vládní čtvrti v Letňanech, kterou však Hřib překřtil na „úřednické ghetto“. Na konečnou stanici metra, kde jsou dnes pole, by se měla přesunout v budoucnu některá ministerstva a další státní úřady. Hřib sem chce naopak z Bulovky přesunout nemocnici.

„Ať tu Praha vystaví klidně i nemocnici, protože na zdravotní péči v hlavním městě magistrát nepřispívá vůbec, to vše platí stát a k tomu bychom tam mohli vystavět i to naše centrum. Chystám se panu primátorovi představit ministerstva, která sem chceme přestěhovat,“ je neústupný Babiš. Podle informací Blesk Zpráv by v Letňanech mohla sídlit například ministerstva pro místní rozvoj, životního prostředí nebo kultury. Opuštěné historické budovy by pak Babiš nejraději otevřel veřejnosti.

Video Babiš je nadšený, zhlédl se v Paříži a do Letňan by rád přesunul tisíce úředníků do nové čtvrti za 10 miliard. Hřib v Praze "úřednické ghetto" nechce. - Jaroslav Šimáček, Blesk Zprávy

Podle premiérovy analýzy stát platí cizím firmám za nájem budov, kde sedí ministerští úředníci, zhruba 500 milionů ročně. Další výhodu v nové vládní čtvrti vidí Babiš v dostupnosti. Lidé by nemuseli projíždět centrem a měli by kde zaparkovat.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

zdendak ( 30. ledna 2019 07:47 )

V Praze žebráci nejsou, to jsou jen komunističtí agenti.

zada ( 30. ledna 2019 07:33 )

Kde se nedá parkovat, kde nemůžou prakovat zaměstnanci ani ti co přijedou k místu určení, tak to stojí za velkou belu!!!! To už většině úředníků došlo, nejen v Praze. ovšem co budou po ostěhování úřadů dělat ty hospody?´, kam úředníci chvátají na jídlo??? Jinak já osobně Letňany chválím, úřady na jednom místě s mžností parkování - mto je výhra každho města. Ale kolorit "živé" muziky na městě je hezký, je to skutenčě lepší než klečící žebrák !!! A že jich v Praze je.

Zobrazit celou diskusi
Další videa