Sobota 30. září 2023
Svátek slaví Jeroným, zítra Igor
Oblačno, déšť 21°C

Juncker o Čapím hnízdě: Babišův případ prošetříme. A Zeman se změnil

Autor: simao, ČTK - 
29. dubna 2019
09:59

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker se v rozhovoru pro dnešní Hospodářské noviny (HN) ohradil proti výpadům českého premiéra Andreje Babiše (ANO) vůči vyšetřování kauzy Čapí hnízdo Evropským úřadem pro boj proti podvodům (OLAF). Vedle toho vzpomněl i na první setkání s českým premiérem, kterým byl tehdy Miloš Zeman. 

„Prvním premiérem, s nímž jsem se setkal, byl Miloš Zeman. Od té doby se trochu změnil,“ řekl šéf Evropské komise Jean-Claude Juncker v rozhovoru pro Hospodářské noviny. Za nejoblíbenějšího premiéra označil Vladimíra Špidlu (ČSSD). „Byl ministrem práce, stejně jako já. A pak eurokomisařem. To je životní cesta, která se mi líbí,“ uvedl.

Ke kritice Andreje Babiše vůči OLAFu, kdy současný český premiér mluví o spiknutí či kampani, Juncker dodal: „To přijatelné skutečně není a hlavně to není pravda. OLAF občas za to či ono kritizuje i komisi. Já na něj ale nikdy neútočím, protože je naprosto nezávislý.“ A k Babišově kauze pokračuje: „V tomto českém případě jsme se rozhodli pozastavit čerpání evropských peněz firmami, kterých se týká vyšetřování. Celý případ bude objasněn na základě pravidel, která máme.“

Video  Šéf Komise Juncker nebyl na sumitu NATO ve formě, museli ho podpírat  - Reuters
Video se připravuje ...

Andrej Babiš, který je v kauze obviněný z dotačního podvodu a z poškození finančních zájmů EU, veškerá provinění odmítá a před časem uvedl, že OLAF je součástí spiknutí proti němu a jeho kroky jsou politicky motivované. Podle Junckera to ale není pravda.

OLAF vyšetřování Čapího hnízda uzavřel na konci roku 2017 s tím, že existuje podezření na dotační podvod. České ministerstvo financí pak v lednu následujícího roku oznámilo, že farma, která jako malý podnik původně získala padesátimilionovou dotaci, byla vyjmuta z evropského financování. Babiš následně řekl, že vyšetřování, které vede OLAF kolem Čapího hnízda, je zpolitizované v Česku i v Bruselu.

Proti tomu se už tehdy důrazně ohradil tehdejší úřadující šéf OLAF Nicholas Ilett. Podle něj úřad za dvě desetiletí své existence prokázal praktickým způsobem svého fungování, že je nezávislý a svou nezávislost si brání.

Česká policie v polovině dubna v kauze kolem dotace na stavbu Farmy Čapí hnízdo navrhla Babiše a ostatní obviněné obžalovat. Stíhání čelí i Babišova žena Monika, dcera Adriana Bobeková a švagr Martin Herodes. Obviněni jsou také bývalí členové společnosti Farma Čapí hnízdo Jana Mayerová a Josef Nenadál. Policie řešila údajný podvod s padesátimilionovou dotací EU na stavbu rekreačního a konferenčního areálu Čapí hnízdo přes tři roky. Babiš dlouhodobě ale odmítá, že by se kolem farmy dělo cokoliv nezákonného. Hrozí mu až deset let vězení.

EMBED_OFF

jentakjenkobliha ( 29. dubna 2019 14:54 )

To že Bureš vrátil ukradené dotace je přiznání a polehčující okolnost,
ale nic to nemění na tom že spáchal dotační podvod.

jentakjenkobliha ( 29. dubna 2019 14:36 )

Nenažraný slovenský oligarcha Bureš oloupil české živnostníky o 5O mega
, mohl by tohle udělat Čech na slovensku, co myslíte Burešprdi ?

turbina ( 29. dubna 2019 14:30 )

Junckner - Babišův případ prošetříme a zavřeme Bureše i s rodinkou.

zdenkkova_mama ( 29. dubna 2019 14:27 )

Omlouvám se za toho našeho malýho blba. Promiňte.

zdenekksamohonka ( 29. dubna 2019 14:25 )

Bureš, Bureš,Bureš,Bureš,Bureš, Bureš,Bureš,Bureš,

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud