„Krvavý“ brexit: Juncker se pořezal při holení. Za zranění nemůže Mayová, vtipkoval

20. 2. 2019
23:26

O možných zárukách, které by daly oběma stranám britského odchodu z EU odpovídající právní jistotu a podtrhly dočasný charakter tzv. irské pojistky, dnes večer v Bruselu diskutovali britská premiérka Theresa Mayová a předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker. Ten zaujal velkou náplastí na tváři. A raději rovnou přítomným objasnil, co se přihodilo.

Jean-Claude Juncker dnes britskou premiérku v Bruselu uvítal s náplastí na obličeji. Před novináři s úsměvem zdůraznil, že se poranil při holení a Theresa Mayová není za ránu na jeho tváři nijak odpovědná.

Po schůzce to uvedli ve společném prohlášení s tím, že rozhovory byly konstruktivní a vyjednávací týmy by možnosti měly dál projednávat. Dohodli se také na dalším setkání ještě před koncem měsíce.

„Oba opět potvrdili své odhodlání vyhnout se standardní hranici na irském ostrově a respektovat integritu jednotného trhu EU a Spojeného království,“ stojí v komuniké, které na svůj web umístila Evropská komise. Britský parlament Mayové uložil dojednat s ostatními státy EU změny u tzv. irské pojistky v už domluveném textu dohody o odchodu z Unie, jinak dokument sněmovna nepotvrdí. EU ale odmítá dlouhé měsíce dojednávaný text znovu otevírat a u irské pojistky slibuje jen dodatečná vyjasnění a upřesnění svých záměrů.

Šéf Evropské komise Jean-Claude Juncker jednal s Mayovou o brexitu. A upozornil na to, že se pořezal při holeníŠéf Evropské komise Jean-Claude Juncker jednal s Mayovou o brexitu. A upozornil na to, že se pořezal při holení | 

Britská premiérka podle dnešního společného prohlášení uznala pozici Evropské unie a speciálně dopis, který jí 14. ledna společně adresovali Juncker a předseda Evropské rady Donald Tusk.

Oba v něm zdůraznili, že předjednaný text dohody o vystoupení, která obsahuje i onu irskou pojistku, možné měnit není. Slíbili ale také, že EU bude pracovat na nalezení jiného řešení při domlouvání smlouvy o budoucích vzájemných vztazích tak, aby pojistka buď platit nezačala, či fungovala jen po nezbytně nutnou a co nejkratší dobu.

Pokud se řešení nenajde v příštích několika týdnech a britský parlament smlouvu nepotvrdí, hrozí, že Británie 29. března z Unie odejde bez dohody se všemi souvisejícími negativními hospodářskými dopady. V Irsku by ovšem také okamžitě vznikla standardní vnější hranice EU, což je právě ta situace, které se chtějí obě strany ze všech sil vyhnout.

Video Brexit vs porod Meghan. Britové mají podle českého velvyslance v Londýně zájem o obojí. Rozhodne se už brzy - Jakub Veinlich/Blesk Zprávy
720p 360p

Mayová a Juncker podle dnešního společného prohlášení také hovořili právě o tom, jaké alternativní řešení by mělo pojistku do budoucna nahradit. Pověřili proto šéfa vyjednávacího týmu EU Michela Barniera a britského ministra pro brexit Stephena Barclaye, aby probrali, jak dál v této věci postupovat a posoudili, zda by bylo vhodné upravit a do větších podrobností doplnit už předjednaný text společné politické deklarace. V ní EU27 a Británie popisují, jak si právě budoucí vztahy představují.

Mayová bude mít možnost o brexitu hovořit také s dalšími šéfy států a vlád unijních zemí o víkendu na summitu s arabskými zeměmi v egyptském Šarm aš-Šajchu.

agfor ( 21. února 2019 15:44 )

Je to nemehlo. Na uřezávání hlav si Merkelová pozvala skoro 2 miliony odborníků z IS.

gabreta ( 21. února 2019 11:15 )

Nemá se ten kašpar holit, když je nalitej!!

pokos ( 21. února 2019 08:27 )

Největším přínosem pro svět by bylo kdyby si u toho holení uřízl palici, vožraleckej dobytek ***.

sazava ( 21. února 2019 08:03 )

No tak se ozral jako prase a porezal se

cesky_novinar ( 20. února 2019 23:43 )

vydávat seniorální hnisavé vředy za zranění může jen parařitní zlodějský debil Pšunker

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa