Mayová řekla plán B pro brexit. Kateřina Zemanová při něm ušetří

Aktualizováno -
21. 1. 2019
17:25
Autor: ČTK, kal - 
21. 1. 2019
16:50

Britská premiérka Theresa Mayová poslancům v pondělí řekla, že od nich bude chtít vyjasnění jejich postoje ohledně sporné irské pojistky. Právě ta je součástí dojednané dohody o odchodu země z Evropské unie a má zabránit obnovení hraničních kontrol mezi Irskem a Severním Irskem. S těmito požadavky se pak hodlá vrátit do Bruselu. Předsedkyně vlády zároveň odmítla druhé referendum o EU, stejně jako odložení brexitu. Spojené království má opustit Unii 29. března, tedy už za 67 dní.

Mayová v Dolní sněmovně představovala svůj plán B, tedy návrh dalšího postupu poté, co poslanci minulý týden její dohodu dojednanou s EU rekordním rozdílem hlasů odmítli. Sedmadvacítka přitom opakovaně dala najevo, že o dohodě včetně irské pojistky znovu jednat nehodlá.

„Je jasné, že se postoj vlády musel změnit – a změnil se,“ prohlásila Mayová s tím, že v uplynulých dnech naslouchala poslancům z různých stran. Zdůraznila, že správnou odpovědí parlamentu na obavy ohledně brexitu bez dohody by bylo dohodu schválit. Možnost odkladu brexitu by podle ní znamenala, že země v Unii zůstane. A možnost neřízeného brexitu by přitom byla stále na stole, jen by se odsunul rozhodující okamžik.

Video Babiš v Thajsku o brexitu: Nepříjemná nejistota dopadá i na náš export. Brusel se musí změnit, euro dál odmítáme. - Jaroslav Šimáček, Blesk Zprávy

Premiérka zmínila i to, že zruší poplatek 65 liber (asi 1900 Kč), který měli složit občané EU žijící v Británii při žádosti o takzvaný status usedlíka. Ten jim má zaručit, že budou moci v Británii dál žít. Úleva by se zřejmě týkala i Kateřiny Zemanové, dcery českého prezidenta, která v ostrovním království pracuje a studuje.

Video Zeman věří v brexit dohodou. A řekl, kdy byl hlas v eurovolbách ČSSD. - Blesk TV

Parlament bude v následujících dnech o návrhu Mayové diskutovat, hlasovat o něm bude 29. ledna. O brexitové dohodě samotné pak mají poslanci hlasovat zhruba v polovině února, přesné datum známo není.

Analytici: Poslanci budou pod velkým tlakem

Očekává se, že skupiny poslanců předloží k návrhu Mayové různé dodatky, jejichž smyslem bude zabránit brexitu bez dohody nebo dát parlamentu větší slovo v brexitovém procesu. Mluvčí vlády ale zdůraznil, že kabinet postoj zákonodárců k návrhu Mayové ani případné schválené dodatky za právně závazné považovat nebude. Podle něj budou pro vládu jen jakýmsi indikátorem toho, co si poslanci přejí.

Analytici ale připomínají, že Mayová se odhlasovanými poslaneckými dodatky sice řídit nemusí, bude ale pod velkým tlakem, aby tak učinila. Pokud by nějaký získal v Dolní sněmovně většinu, premiérka by se s takovým argumentem mohla vydat do Bruselu a usilovat o příslušné změny v brexitové dohodě.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Konec kauzy Čapí hnízdo - Státní zástupce zastavil stíhání Andreje Babiše

a-z- ( 21. ledna 2019 19:18 )

Kačena si z toho samým blahem ustříkla.

77fugas ( 21. ledna 2019 18:31 )

Zemanová šetřit nemusí, papínek jí zajistil, příjem z Ruska, z Číny, nějaké drobné od Kellnera...

Iondynskypes ( 21. ledna 2019 18:04 )

UZ nas at hnusna transka sere.

brano34 ( 21. ledna 2019 17:39 )

Mayová je tonoucí, co se stébla chytá a měla by si nachystat i plán "C"

Zobrazit celou diskusi
Další videa