Tvrdý brexit Zeman nevidí fatálně. Mayová odmítla klíčovou podmínku lídra opozice

Aktualizováno -
17. 1. 2019
22:26
Autor: ČTK, ula - 
17. 1. 2019
19:50

Návrh dalšího postupu v otázce plánovaného odchodu Británie z Evropské unie představí premiérka Theresa Mayová britskému parlamentu příští pondělí. Potvrdila to Andrea Leadsomová, která organizuje vládní agendu v Dolní sněmovně. V úterý 29. ledna mají o takzvaném plánu B poslanci celý den debatovat a následně i hlasovat. Mayová ve čtvrtek v dopise vzkázala lídrovi opozice Jeremymu Corbynovi, že v moci vlády není vyloučit odchod z EU bez dohody. K situaci se vyjádřil i prezident Miloš Zeman. Ten si nemyslí, že tvrdý brexit bude katastrofa.

Zástupci kabinetu Mayové se celý čtvrtek setkávali s kritiky zamítnuté rozvodové dohody, kterou připravili britští a unijní vyjednavači, ve snaze najít řešení, jež by mohla podpořit většina dolní komory parlamentu. Rozhovory probíhaly jednak v Downing Street přímo s premiérkou, samostatnou větev vládní operace mají podle všeho na starosti nejbližší spolupracovníci ministerské předsedkyně a ministr životního prostředí Michael Gove.

Mayová podle britských novinářů čelí těžké volbě. Buď může dál odmítat kompromis a usilovat o přízeň konzervativních rebelů a severoirských partnerů ze strany DUP, nebo „upřednostnit zemi před stranou“ a hledat brexitový plán, který by mohla podpořit i opozice. Druhá varianta ovšem s největší pravděpodobností představuje mírnější formu odchodu z EU, což by pro premiérku znamenalo výrazný konflikt s velkou skupinou euroskeptických poslanců její Konzervativní strany.

Corbyn u labouristů čelí kritice

O mnoho lépe na tom ve vztahu ke svým poslancům není ani lídr labouristů Corbyn, který se zatím odmítá s Mayovou setkat, protože vláda pro změnu nechce vyloučit možnost, že Británie z EU odejde bez dohody a že se tedy uskuteční takzvaný tvrdý brexit. Televize Sky News informovala, že Corbyn všem svým poslancům zaslal e-mail s výzvou, aby se vyhýbali kontaktu s vládou, dokud kabinet jeho požadavku nevyhoví. Na úřadu vlády nicméně ve čtvrtek odpoledne byli labourističtí poslanci Yvette Cooperová a Hilary Benn.

Jejich kolega Chuka Umunna řekl Sky News, že brexit „je nadřazený stranické politice“ a že se členy vlády bude i nadále ve styku s cílem zabránit neřízenému odchodu z EU. Televize také citovala labouristického poslance, který Corbynovu výzvu tvrdě kritizoval. „Je řada lidí, u kterých hledám rady ohledně toho s kým mluvit a s kým nemluvit. Jeremy Corbyn k nim nepatří,“ uvedla nejmenovaná osoba.

Na Corbynovu podmínku Mayová reagovala dopisem, v němž uvádí, že vláda nemůže jeho požadavek splnit. „Jsou dva způsoby, jak se brexitu bez dohody vyhnout: buď hlasovat pro dohodu..., nebo odvolat článek 50 (Lisabonské smlouvy) a zvrátit výsledek referenda. Mám za to, že zvrátit výsledek referenda by nebylo správné,“ napsala předsedkyně vlády. K možnosti odkladu data brexitu uvedla, že EU by podle ní členství Británie neprodloužila, jen aby umožnila další debaty na britské scéně.

Video Británie může požádat o odložení brexitu - naznačil český velvyslanec při EU - Jakub Veinlich/Blesk Zprávy

Mayová: Nezbývá moc času

„Nezbývá mnoho času, než 29. března opustíme EU, takže cestu vpřed je potřeba nalézt rychle,“ vzkázala Mayová. V dopise vyjádřila zklamání nad tím, že Corbyn nepřijal nabídku k setkání, a uvedla, že by s ním ráda jeho návrhy probrala.

Zatím není jasné, zda čtvrteční jednání vedla k nějakým změnám v postoji Mayové. Její mluvčí odpoledne uvedla, že schůzky byly konstruktivní. Stejné slovo použil na Twitteru také konzervativní euroskeptik John Whittingdale. Mluvčí Mayové dodala, že premiérka bude nejspíše v následujících dnech po telefonu hovořit s lídry EU.

Zeman: Tvrdý brexit nebude katastrofa

Prezident Miloš Zeman si nemyslí, že případný odchod Velké Británie z Evropské unie bez vyjednané dohody bude katastrofa. Nepříjemnosti asi budou, řekl dnes v televizi Barrandov. Plně podporuje zákon, který pro případ takzvaného tvrdého brexitu připravila česká vláda. Očekává, že po vystoupeni Británie se sníží částka z EU pro Česko, protože v unijním rozpočtu bude chybět britský příspěvek.

„Nemyslím si, že to bude katastrofa, i když určité nepříjemnosti tam asi budou,“ řekl Zeman na otázku na dopady tvrdého brexitu. Mayová podle něj ve vyjednávání s EU nevystupuje příliš přesvědčivě.

Národním zájmem je podle Zemana ochrana českých exportérů a ochrana asi 100.000 českých občanů, kteří v Británii pracují nebo studují. Věří, že tito lidé nebudou ohroženi, ale musí se pro to něco dělat. „Plně podporuji vládní návrh zákona o bilaterálních vztazích s Británií, řekl.

V britských médiích byla před úterním hlasováním o brexitové dohodě nejrozšířenější teorie o tom, že premiérka bude i po prvotní porážce trvat na prosazení připravené dohody. Tyto spekulace v podstatě potvrdil generální prokurátor Geoffrey Cox, který v poslední den rozpravy Dolní sněmovny o dohodě prohlásil, že „se bude muset vrátit ve skoro stejné podobě se skoro stejným obsahem“.

Pohřeb Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Rozloučení na Žofíně Záznam zádušní mše Hosté na zádušní mši O životě Karla Gotta Dědictví Bertramka

Hrob

Celé Česko truchlí. Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Jen málokterý umělec za sebou zanechá tolik děl, jako zesnulý zpěvák. Připomeňte si Mistrův život.

Vše o Karlovi Gottovi čtěte ZDE

trkic ( 17. ledna 2019 20:33 )

Duos dementos, a to chtěli jít z EU, aby si vládli sami, k smíchu.😯

Zobrazit celou diskusi
Další videa