Babiš zavelel doprava: Je jako Berlusconi, podnikatelé na EET nezapomenou, tvrdí politologové

Autor: pal - 
18. února 2019
18:00

Premiér Andrej Babiš a jeho hnutí ANO se stáčí doprava. To byla hlavní zpráva, kterou přinesl sněm nejsilnější politické strany v České republice. Podle politologů je to logické, ale Babiš to se získáváním důvěry pravicových voličů prý bude mít obtížné. „Živnostníci nezapomněli na EET a nárůst byrokracie,“ upozorňuje pro Blesk Zprávy Jan Kubáček. A hnutí ANO podle něj není žádná catch-all party, jak tvrdí premiér, ale všelidové hnutí, jaké známe z Itálie v podání Silvia Berlusconiho nebo Matte Salviniho.

Že se Andrej Babiš stane opět předsedou hnutí ANO, asi nikoho nepřekvapilo. Co už ale čekalo podstatně méně lidí, byl obrat, ke kterému staronový předseda nejsilnější politické strany v České republice zavelel. Hnutí ANO chce oslovit pravicové voliče.

A tak mluvil Andrej Babiš o podpoře živnostníků i nižších daních pro všechny. ANO podle něj dál zůstává „stranou pro všechny“. Premiér ve svém projevu dokonce použil výraz „catch-all party“. „Hodně mě zaujalo, že to Andrej Babiš zmínil přímo v politickém projevu, většinou je to pojem, který zaznívá jen na politologických přednáškách,“ komentoval pro Blesk Zprávy politolog Josef Mlejnek.

Všelidové hnutí podobné jako Liga severu

Že by ale hnutí ANO skutečně catch-all party bylo, na tom se politologové neshodnou. „Catch-all party je model respektované strany opírající se o početnou členskou a voličskou základnu, pevné ideové směřování a propracovaný program oslovující různé skupiny voličů. Tato kritéria u nás nesplňuje nikdo, tedy ani ANO,“ sdělil Blesk Zprávám politolog Lukáš Jelínek.

Podle politologa Jana Kubáčka je ANO spíš než catch-all party „všelidovým“ hnutím. „Podobá se svému předobrazu, a to hnutí Silvia Berlusconiho Forza Italia nebo současné italské Lize severu,“ podotkl politolog.

Podle něj je právě pro všelidové hnutí typická absence jednoznačné ideologie, vybírá si spíš témata, která oslovují různé skupiny voličů. „Pro voliče takového hnutí je důležité, aby naplňovalo koncept energického předáka a program, který je kombinací takových jednohubek – aktuálních témat, která jsou pro veřejnost důležitá – a operativy,“ popsal pro Blesk Zprávy Kubáček.

Příklon k pravici je nutný, půjde však ztuha

Snaha oslovit pravicové voliče je však podle politologů logická. „Andrej Babiš oznámil, že chce pokračovat jako premiér i po příštích volbách. Hrozí mu, že když by jeho hnutí bylo zaměřeno doleva, tak okrade své současné koaliční partnery o voliče,“ popsal jednu z motivací nového směru politolog Josef Mlejnek. Podle Mlejnka je na pravici v tuto chvíli pro ANO větší potenciál a zajímavější konkurence. „Koneckonců v roce 2013 volila hnutí ANO řada pravicových voličů,“ dodal.

Podle Jana Kubáčka je příklon ANO k pravici pro další potenciál hnutí doslova nutností. „Půjde to ale ztuha,“ varoval. „Jsou to námluvy, které budou ještě hodně dlouho trvat, protože živnostníci mají zkušenost s EET a nárůstem byrokracie,“ vysvětlil politolog.

I přesto se však Andrej Babiš o získání pravicových voličů musí pokusit. „Po složitém vzniku vlády podporované komunisty a po všech jednotlivých kauzách se Babišovi extrémně zabetonoval strop pro růst. Podle průzkumů má stále okolo 30 procent voličů, ale už nemá příliš kde brát další,“ popsal možnou motivaci šéfa hnutí ANO Jan Kubáček.

Nejmocnější muž v republice volí protestní rétoriku

Že by však ANO opustilo pozici, kterou si vydobylo na levici, politologové neočekávají. „ANO bude dál manévrovat odleva doprava. Jasně to řekl Faltýnek: ‚Jednou hlasujeme s KSČM, jednou s SPD, jednou s ODS,“ glosoval Lukáš Jelínek.

Ideologické tápání hnutí ANO je ovšem zajímavé i z jiného pohledu. „Mnohem víc bych čekal, že v ANO budou řešit témata, která se v tuto chvíli na Českou republiku řítí. Zpomalující ekonomika, brexit, témata spojená s evropskými volbami,“ přiznal se Jan Kubáček.

„Místo toho všichni řešili, že nejsou levicové ani pravicové hnutí, že jsou pro všechny. Vytvořili si umělý problém, který jejich voliči vlastně neřeší a není pro ně ani důležitý,“ zauvažoval politolog.

Zajímavé při tom všem podle Kubáčka navíc je, že před evropskými volbami se Andrej Babiš opět vrátil k protestní rétorice, i když sám zastává pozici premiéra. „Nejmocnější muž v republice, vedle prezidenta, a používá protestní slovník. Ale používal ho i v minulosti, sedí mu to, a když se podíváme na jeho italské kolegy, dělají to naprosto stejně. Salvini má naprosto stejnou taktiku, protože to voličům těchto hnutí vyhovuje,“ zamyslel se politolog.

victor1 ( 19. února 2019 13:54 )

Podnikatelé na EET nezapomenou, tvrdí politologové. ====================== Samozřejmě,že nezapomenou.Protože už nemohou tak snadno krást,kur*wy!Ovšem,stejně kradou,neboť si ty kličky našli,swině.Každý kdo tak vehementně bojuje proti EET by měl projít kontrolou všech jeho financí a to i forenzně deset patnáct let zpět (nejlépe od převratu),neboť to je jako by se prakticky přiznal,že neodvádí jak se patří daně a krade!

zdenek43 ( 19. února 2019 09:53 )

Na začátku šedesátých let si komunisti spočítali, že vydělají daleko víc, když tu bude ekonomika s tržními prvky pod jejich vedením (Čína byla ve stejné situaci v osmdesátých letech). Jak to udělat, aby si zachovali vůdčí roli ve státě a nepřišli o nakradený majetek? Začali si pěstovat nadějné kádry, kterým svěří tento úkol. V roce 1968 byl první pokus, nebyl úspěšný. První vlna kádrů se neosvědčila, nadšení komunisté se ukázali jako nespolehliví. Na konci šedesátých let začali pracovat na nové třídě kádrů. Kartu vsadili na levičácké „liberály“ západního střihu. Mnozí o této lsti neměli tušení a nechali se zmanipulovat. Mnozí byli jejich tajní agenti, kteří mají jen ústní smlouvu o spolupráci a kontakt udržují přes jednu osobu. Jezdí do zahraničí studovat kapitalistické VŠ za kapitalistické školné i přesto, že doma se kádrují i studenti středních škol a roční školné v zahraničí stojí tolik, kolik je průměrná mzda doma za několik desetiletí! Hlavním táborem nových kádrů je v roce 1984 založený Prognostický ústav (dnes sídlo KSČM, předsedou stranické buňky byl dnešní kandidát na prezidenta Vladimír Dlouhý). Tento typ „vědeckých“ pracovišť zakládá KGB v celém východním bloku! Byli tam připravováni ti co se, po kolapsu vlády komunistů, měli ujmout “nové” vlády. Byli tam vychováváni lidé pro pravé i levé spektrum politiky...... agent StB/KGB Karel K ö ch e r ...... Na konci osmdesátých let se užiteční blbečci z řad kavárenských povalečů konečně proberou z opilství a „zorganizují sametovou revoluci“. Vše má pod taktovkou StB dle dohody s Václavem Havlem z roku 1989. Do médií pustili lživé informace o mrtvém studentovi, aby se neškodným kavárenským povalečům „revoluce“ povedla. Údajně „mrtvý“ student Růžička byl ve skutečnosti poručík StB Zifčák. “Revoluce” v režii StB struktur napojených na KGB se zdařila. Po jednání s Čalfou bylo dohodnuto, že komunističtí poslanci zvolí Václava Havla prezidentem výměnou za beztrestnost! .......

zdenek43 ( 19. února 2019 09:48 )

nooooo - problem je ten , ze SOUDRUZI zaprodali spodnich 10 milionu obcanu ZAPADNI EVROPE jako lacinou pracovni silu - o t r o k y - socky .......... kde Zapadni Evrope slibili vyvoj mezd az do roku 2050 ...... a ted TO MUSEJI NAPLNOVAT ........ 2004 - BEZDEKOVA KOMISE vyvoj m e z d v CR - 2015 - 29.440 korun, 2025 - 43.570 korun, 2035 - 64.480 korun a v roce 2050 - 116.139 korun. /// Mgr. Michaela Marksová - Od roku 2004 do roku 2006 pak působila ve funkci ředitelky odboru rodinné politiky na Ministerstvu práce a sociálních věcí ČR.. --- Vláda Miloše Zemana (22.07.1998 - 12.07.2002) --- Vláda Vladimíra Špidly (15.07.2002 - 04.08.2004) --- Vláda Stanislava Grosse (04.08.2004 - 25.04.2005) --- Vláda Jiřího Paroubka (25.04.2005 - 04.09.2006) ++ Mgr. Bohuslav Sobotka - 2002 jmenován ministrem financí ve Špidlově vládě, ve které od 30. října 2003 zastával také post místopředsedy vlády. Funkci ministra financí zastával i ve vládách Stanislava Grosse a Jiřího Paroubka, v jehož kabinetu se stal současně 1. místopředsedou vlády. TAKZE T A T O p a r t i c k a ???? Vam predklada dall, ze vesele budet s o c k a m i - o t r o k y Zapadu?? - - -- Vláda Jiřího Rusnoka (10.07.2013 - 29.01.2014) -- Vláda Bohuslava Sobotky (29.01.2014 - trvá) + Michaela Marksová - ministryně práce a sociálních věcí ..... //// NOOOOOOOOOOO a kdo je prece STRASAK a zakoho se daaaaaa nejlepe neco SKRTIT??? - no prece za vlady P R A V I C E ........ noooooo takze se ted soudruzi?? v PRAVICI saktivizuji a najednou tu budeme mit VLADU ???

pavel11 ( 19. února 2019 08:36 )

Podnikatelé na EET nezapomenou!!!zloději,tuneláři,kmotři na EET nezapomenou má znít nadpis.Tak jmenovaná pakáž nemusí dávat učtenky,faktury,platit daně atd a ti co platí jsou slušný,poctivý jsou blbečkové.EET je jediná zbran na zlodějský sajrajt.Moje sousedka se vytahuje udělám ročně3,5 milionu a nic neplatím jezdí po ruzných akcí a prodáve i desetkrát předražené potraviny,piva,alkohol.Má dvě auta,vilu, v karibiku je jako doma.To mu seříká narovnané podnikatelské prostředí!!podle zloděju,kmotru ODS TOP KDU STAN pirátu.

agfor ( 18. února 2019 22:14 )

Na EET nezapomene nikdo. Podnikatelé kvůli buz eraci, lidi, kteří naletěli na další plané sliby taky ne. Kapsy si mastí jen pár kamarádů s vyvolenými IP adresami.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud