Komentář: Babiš stáčí kormidlo ANO k živnostníkům. A hlásí konec kmotrovských espézetek

18. 2. 2019
06:25

Sněm hnutí ANO znovu ničím nepřekvapil. Šéfem dál zůstává zakladatel ANO a premiér Andrej Babiš, byť se slabším mandátem než předtím. A prvním místopředsedou je i dál jeho styčný důstojník z byznysu i politiky Jaroslav Faltýnek, jehož si Babiš osobně znovu vybral. A podobně to dopadlo i s místopředsedy. Sněm zařízl jen ambice ostravského primátora Tomáše Macury, nejspíš v „neideologickém“ hnutí promluvil až ideologicky.   

Sněm ANO ani překvapit nemohl, i když si to novináři tolik přáli. ANO jasně vyhrálo poslední krajské i sněmovní volby, s mírným náskokem i ty evropské, stále se těší dvojnásobné volební podpoře než další strany v pořadí a Babiš zůstává nejpopulárnějším politikem.

V takovém případě bývají i volební sjezdy stejně zbytečné jako sportovní exhibice legend, jen jsou v televizi zadarmo. Na šéfa ANO proti Babišovi nikdo nemohl vážně kandidovat, ani kdyby se večer před tím u baru příliš nadchl sám sebou, jak se před sjezdy politických stran občas stává.

Byla by to totiž spíš předčasná sebevražda, než vážná kandidatura. Babiš se nyní v ANO těší podobné pozici, v jaké byli na vrcholu slávy v ODS a ČSSD Václav Klaus a Miloš Zeman, kteří svým stranám taky „diktovali“ zhruba deset let. Přesto šlo pro ANO o důležitý sněm. Hnutí sice vyhrálo několikeré poslední volby, nyní ale vstupuje do mnohem obtížnější fáze udržení a obhajoby své dominantní pozice. Navíc se posledních pět let dost proměnilo.

Video Babiš bude dál předsedou hnutí ANO. Získal ale nejmíň hlasů v historii - Blesk - Aleš Brunclík
1080p 720p 360p

Do vlády s ČSSD a KDU-ČSL šlo ANO před pěti lety jako strana živnostníků a podnikatelů, vyšlo z ní ale výrazně levicovější, zatímco se živnostníci a podnikatelé začali vracet hlavně k ODS a taky k Pirátům, které očividně neznají. Teď ale ANO zjistilo, že nalevo je i díky jeho snaze v podstatě prázdno: ČSSD a komunisti se nejvíc ze všeho zabývají vlastním přežitím a žádný vládní potenciál z nich nekouká.

Slibněji naopak znovu začíná být ze strany ODS, s níž má ANO i podobný program. I proto teď Babiš využil mediálně hojně sledovaný sněm, aby liberálnějším voličům sdělil, že na ně po čase obětování v levicovějších vládách znovu myslí. Takže mluvil o podpoře živnostníků i nižších daních pro všechny. ANO taky podle něj dál zůstává „stranou pro všechny“, i proto se sněmem nesla rétorika pro všechny.

Video Vytočený Babiš spustil o kauze Čapí hnízdo: Nebyl žádný podvod. Nemáte nic - Aleš Brunclík
1080p 720p 360p

A taky kritika všech, od koaliční ČSSD až po opoziční ODS a TOP 09, již si na Chodově mohli odpustit: TOP 09 je v podstatě mrtvá a mrtvým se dopřávají nekrology. Nebyla ale slyšet jen kritika opozice, ale i ANO. Babiš poprvé mluvil o „papalášství“ v ANO, tedy  kumulaci funckí, milionových superbech nebo primátorských SPZ. Přiznal tak, že i ANO začaly dohánět manýry tradičních politických stran na vrcholu dekadence.

Skoro jako by mluvil o Janě Mračkové Vildumetzové, jež stíhá být poslankyní, hejtmankou i šéfkou Asociace krajů ČR. Nebo děčínském primátorovi Jaroslavu Hroudovi, jenž propadl superbu za milion a privátní SPZ s nápisem PRIMATOR.

Právě pro ANO by to mohl být průšvih: nemůžete kázat o „kmotrovstí“ ostatních z auta s kmotrovskou espézetkou. Nebo možná v Děčíně, určitě ale ne v Praze. Sněm ANO byl možná nudný, nuda ale brzy přejde. Už v květnových volbách si ANO otestuje, jak dlouho může být stranou pro všechny. 

cesky_novinar ( 21. února 2019 00:28 )

theploušský tlachal Filckajala je komunistický podvodník a výpotek to jeho vždy tupé komunistické tlachání je jasný důkaz

cesky_novinar ( 21. února 2019 00:24 )

féroví živnostníci jsou v pohodě i s EET ti parařitní a zlodějští převážně z komunistických zlodějských sekt ODS, TOP09, SOCANI, BLBOVCI, piKRYSY, ti budou tupě krákat vždy

jjusa ( 18. února 2019 13:18 )

Taky jsem to brala dokonce jako legraci,dokud se nepřipletl 77fugas a máš pravdu,že když psaní sklouzne do urážek je dobré skončit,pro tebe je jednodušší když urážky píše někdo za tebe a ty jsi za slušnou No ten se raději vypařil než by odpověděl

anna1234 ( 18. února 2019 12:48 )

.. máš pravdu, udělala jsem chybu a jsem obyčejný hlupák, že jsem s tebou vůbec začala diskutovat. Původně jsem to brala jako legraci takový hec ale tam kde psaní sklouzne do urážek, končím.

pavel11 ( 18. února 2019 12:46 )

Já se nedivím že prezident nechce jmenovat některé profesory.Podívejte se na vypatlaného magora Fialu už pět let jen vypouští jak obecný blb anti Babiš!!! Profesorku ty chceš dělat vrcholovou politiku vždyt ty nemáš ani na loutkové divadlo.od ODS jsem ještě neslyšel jedinou rozumnou koncepci.Jen mi bychom a anti Babiš stím chceš vést politickou stranu, přesně tak mluví stará vydra Němcová desítku let se živý jako ikona zlodějin a posledních pět let jen anti Babiš Zeman a to tý milce stačí k platu 100000tisíc.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa