Babiš našel ztraceného bratrance v USA u Masaryka. Monika: „Podoba tam je“

Autor: Jaroslav Šimáček - 
8. 3. 2019
07:00

I ve znamení rodiny bylo setkání premiéra Andreje Babiše (64) a prezidenta Donalda Trumpa. Oba pohovořili společně se svými manželkami, probrali i děti, mimo jiné když Ivanku Trumpovou pozval Babiš do Prahy na byznys fórum. Po návštěvě Bílého domu však pokračovala Babišova „rodinná pouta“. Nejprve zmínil své starší děti Andreje ml. a Adrianu Bobekovou, kteří v USA studovali. A poté se potkal se svým bratrancem Peterem (76) - emigrantem, se kterým si hrál jako dítě.

Měl skvělou náladu. Je to velice příjemný společník. Relativně dlouze jsme mluvili s manželkami,“ říkal po schůzce v Bílém domě Andrej Babiš, který Donaldu Trumpovi tlumočil i pozvání do Prahy od Miloše Zemana. Sám do české metropole lákal Trumpovu dceru Ivanku na byznys fórum kvůli prohlubování česko-amerických obchodních vztahů. Rodinný rozměr měl i jeden z českých darů - Koh-i-noor pastelky pro Trumpova vnoučata. V průběhu dne však došlo i na Babišovu rodinu. A to ve značně nečekaném směru.

Babiš vzpomněl studium dětí v USA

Babiš sám po schůzce a tiskovce vzpomněl i vlastní děti Andreje ml. a Adrianu. „Moje dvě starší děti studovaly v Americe, tady jsou úžasné ty univerzity,“ říkal premiér České televizi.

Babiš má z prvního manželství dvě děti, z druhého s manželkou Monikou taktéž dvě (Vivien a Frederika). Co však Babiše překvapilo, bylo rodinné setkání na vzpomínkové akci na T. G. Masaryka. U sochy prvního československého prezidenta se totiž ve Washingtonu neplánovaně sešel se svým bratrancem Peterem, který do USA emigroval s lehkou severskou oklikou z tehdejšího Československa.

Babišův bratranec: Setkání u Masaryka

„Peter Bartosiewicz, on byl krasobruslař, sportovní dvojice, na olympiádě byl. Kdysi emigroval vlastně,“ představoval Babiš svého bratrance, se kterým si hrál jako dítě, ve Washingtonu manželce Monice. Jeho bratranec Bartosiewicz (dnes v USA zkráceně Barth) totiž dorazil právě na slavnostní akci k připomínce 169. narozenin T. G. Masaryka, během které zněla okolím jak česká, tak americká hymna.

Video Babiš s Monikou pod Masarykem: Ve Washingtonu zněla i česká hymna v podání Američana Reginalda - Jaroslav Šimáček, Blesk Zprávy

Bartosiewicz, rodák ze Žiliny, utekl do USA v době nastupující normalizace přes Švédsko. V USA žije od roku 1972 a kromě sportovní dráhy má za sebou také studium architektury. „Dávno jsme se neviděli,“ hlesl před českými novináři směrem k Andreji Babišovi. „Já jsem se stýkal víc s jeho rodiči, on sám cestoval. Ale neztratilo se to, je to rodina, je to bratranec. Vyrůstali jsme jako děti spolu. Když jsem pobýval v Bratislavě, často jsem je jako malý prcek navštěvoval,“ zavzpomínal Bartosiewicz na dětské časy. 

Do USA utekl přes Švédsko

S Babišovým bratrem Robertem se prý viděl před šesti lety v Bratislavě. Před 15 lety se v Berlíně potkal i s Babišem. „Olympiády jsem se účastnil v 64. a 68.,“ vzpomínal dál Babišův bratranec a někdejší krasobruslař pro Blesk Zprávy.

„Přišel 69. rok a situace se vyvinula tak, že jsem si myslel, že bude lepší žít na Západě. Původně jsem odešel do Švédska, neměl jsem problémy. Člověk začínal skromně, situace se zlepšovala, uplatnil jsem se jako architekt i trenér bruslení. Bral jsem život tak, jak šel, ale měl jsem i štěstí. Je to 50 let, mám čtyři děti, tři vnoučata,“ dodával se zjevným dojetím Babišův bratranec Peter.

Video Babišovi a Trumpovi v Bílém domě: Blesk Zprávy byly u napjatě očekávané přijetí českého premiéra přímo v Oválné pracovně - Jaroslav Šimáček, Blesk Zprávy

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

anonym01 ( 8. března 2019 20:31 )

Dejme Husakovi šanci

Piskro ( 8. března 2019 20:31 )

Babišová,má kabát po mladší sestře : krátký rukávy ,šaty jí vylejzají,no opravdu "MODELKA".....

radkapatka2014 ( 8. března 2019 20:23 )

Tak vidíte , že Andrej nelhal, to je ta emigračka v rodině , jak o ní pořád mluví !

ondra1974 ( 8. března 2019 15:39 )

velice snadno, znam ceskou povahu, zmetku.

conny3 ( 8. března 2019 15:23 )

Jenom na doplnění z výsledků Mistrovství Republiky v krasobruslení r. 1966 : Zlatá medaile - sportovní dvojice Agnesa Wlachovská - Peter Bartosiewicz

Zobrazit celou diskusi
Další videa