Trump vrací úder Číně. Naštval se a zvýšil clo na další výrobky

Autor: peb, ČTK - 
24. 8. 2019
15:15

Americký prezident Donald Trump v pátek v reakci na poslední kroky čínské vlády oznámil nové pětiprocentní zvýšení amerických cel na dovoz z Číny. Avizované desetiprocentní clo na čínské zboží v hodnotě 300 miliard dolarů, které má být uvaleno od 1. září, se tak zvyšuje na 15 procent. Z 25 na 30 procent má zase od 1. října narůst clo již dříve zavedené na zboží v hodnotě 250 miliard dolarů. Čína krok Washingtonu odsoudila.

Čína v pátek oznámila dodatečná cla ve výši pět a deset procent na americké zboží, jehož roční hodnota dovozu do země dosahuje zhruba 75 miliard dolarů (1,75 bilionu Kč). Peking takto učinil kvůli vyjádření Trumpa z počátku měsíce, že bude zavedeno desetiprocentní clo na čínské výrobky za 300 miliard dolarů. Později Úřad amerického obchodního zmocněnce (USTR) uvedl, že u některého zboží bude zavedení cla odloženo na 15. prosince. 

„Čína neměla ukládat nová cla na výrobky ze Spojených států za 75 miliard dolarů,“ reagoval na twitteru Trump, přičemž opatření označil za politicky motivované. „Od 1. října budou produkty a služby z Číny za 250 miliard dolarů, které aktuálně podléhají 25procentnímu clu, zatíženy clem ve výši 30 procent. Kromě toho budou zbylé produkty a služby z Číny za 300 miliard dolarů, které měly být od 1. září zdaněny ve výši deseti procent, nyní zatíženy clem ve výši 15 procent,“ napsal americký prezident.

Čínské ministerstvo obchodu dnes rozhodnutí Washingtonu odsoudilo a Spojené státy varovalo před následky, které jejich „nesprávné“ kroky můžou mít. Podle Číny navíc rozhodnutí odporuje tomu, na čem se hlavy obou států domluvily, a narušuje multilaterální obchodní systém. Spojené státy by také neměly „podceňovat odhodlání Číňanů“, dodalo ministerstvo v prohlášení.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Konec kauzy Čapí hnízdo - Státní zástupce zastavil stíhání Andreje Babiše

Pivopij ( 25. srpna 2019 04:26 )

By mne zajimalo odkad pochazej jeho pra pra pra pra pra doufam ze z EVROPY ne

Pivopij ( 25. srpna 2019 04:10 )

EXOT pan BUH mysli ze amik a je to jen naplavenina

strejda777 ( 24. srpna 2019 18:52 )

Je to nebezpečný narcis!

rakyta ( 24. srpna 2019 18:11 )

Odrazovy mustek pro tezkou hospodarskou krizi.Ve vsem ma Amerika pazoury a to me stve protoze tu zem jsem mel moc rad.

gabreta ( 24. srpna 2019 16:57 )

Ten kašpar s přehazovačkou si bude hrát tak dlouho, až šikmookej hodí na trh jejich dluhopisy! Pak si bude moci s doláčem vytřít perdel!!

Zobrazit celou diskusi
Další videa