„Rasisto, jdi domů,“ šili po masakrech do Trumpa. Ten i s Melanií navštívil zraněné

Aktualizováno -
8. srpna 2019
07:21
Autor: ČTK, for - 
7. srpna 2019
19:35

Americký prezident Donald Trump ve středu navštívil ve státě Ohio město Dayton, kde o víkendu střelec Connor Betts zabil devět lidí a sám zemřel při zákroku policie. Prezident hovořil s pozůstalými a osobami, které přežily masakr, a setkal se s záchranáři a zdravotníky. Trumpův pobyt doprovázely demonstrace stovek lidí s transparenty „Udělejte něco“ a „Spaste naše město“. Po náštěvě Daytonu se americký prezident vydal také do El Pasa, kde o víkendu 21letý útočník zastřelil 22 lidí.

Na letišti v Daytonu přivítala prezidenta a jeho ženu Melanii skupina místních politiků včetně starostky Nan Whaleyové, která měla k Trumpově návštěvě výhrady a hrozila, že si je při uvítání nenechá pro sebe. Trumpovi kritici tvrdí, že svým konfrontačním slovníkem podněcuje rasovou nenávist a přispívá k rozdělení společnosti.

Před nemocnicí, kde prezident pohovořil se zraněnými, se objevila i Trumpova nafukovací karikatura v podobě vzteklého batolete v plenách a s mobilem, která se stala symbolem odporu proti stylu Trumpova vládnutí. Poprvé se objevila při loňské návštěvě šéfa Bílého domu v Londýně, k vidění už byla na demonstraci na podporu migrantů na hranicích USA s Mexikem nebo před Trumpovým floridským letoviskem Mar-a-Lago.

Na Trumpa, který se vydal na místo tragédie do Daytonu v Ohiu, čekali protestující odpůrci zbraníNa Trumpa, který se vydal na místo tragédie do Daytonu v Ohiu, čekali protestující odpůrci zbraní | Reuters

Středeční hlasité projevy odporu proti prezidentově návštěvě byly podle agentury AP velmi neobvyklým projevem hněvu a nepřátelství v době celonárodního zármutku nad smrtí víc než třiceti lidí v Daytonu a texaském El Pasu. Toto město na hranici USA s Mexikem navštíví prezident ještě ve čtvrtek po návštěvě Daytonu.

Trump uctil oběti i v El Pasu

Trump dorazil také do texaského města El Paso, kde 21letý útočník o víkendu zastřelil 22 lidí. Po boku měl i manželku Melanii. Prezident má v plánu navštívit zraněné, kteří jsou po útoku stále v místních nemocnicích, záchranáře, nemocniční personál i rodiny obětí. Návštěvu v El Pasu doprovázejí protesty. Policie již předem vyzvala tábor Trumpových stoupenců i odpůrců, aby demonstrovali poklidně.

Jak uvedl deník El Paso Times, pět zraněných je po útoku stále v kritickém stavu, stav dalších tří je stabilizovaný, ale vážný. Podezřelý Patrick Crusius (21) byl krátce po činu zadržen a hrozí mu až trest smrti. Jen o několik hodin později se střílelo v Daytonu v Ohiu, kde policie po 30 vteřinách zabila čtyřiadvacetiletého Connora Bettse, jenž ovšem před jedním z místních barů stačil zavraždit devět lidí včetně vlastní sestry.

Prezident Trump přijel do El Pasa uctít oběti masakru, kdy 21letý mladík zastřelil 22 osobPrezident Trump přijel do El Pasa uctít oběti masakru, kdy 21letý mladík zastřelil 22 osob | ČTK

Rýsuje se nový zákon o zbraních? 

Trump před odletem z Washingtonu novinářům řekl, že Kongres pokročil v přípravě nových zákonů o držení zbraní. Zákon, který držení zbraní omezuje a nově reguluje jejich prodej, schválila loni Sněmovna reprezentantů, ale Senát ovládaný republikány o něm ani nehlasoval. Podle amerických médií je teď větší šance na dosažení dohody, kterou by podporovaly obě parlamentní strany, a tedy i celý Kongres.

Nový návrh, jehož autory jsou republikánský senátor Lindsey Graham a jeho demokratický kolega Richard Blumenthal, počítá se soudním odebráním zbraní osobám, které jsou nebezpečné sobě či ostatním. Obdobný zákon už platí v některých amerických státech, ale na federální úrovni neexistuje. Navrhovatelé předpokládají, že legislativa by se stala celostátní normou a jejím přijetím v jednotlivých státech by byla podmíněna distribuce federálních subvencí a grantů.

Američtí poslanci jsou od minulého týdne na pětitýdenních prázdninách. Trump ve čtvrtek řekl, že je povolá zpět, pokud příprava nového zákona o zbraních dostatečně pokročí.

Trumpovi připomněli v místě masakru i to, že si spletl Dayton a ToledoTrumpovi připomněli v místě masakru i to, že si spletl Dayton a Toledo | Reuters

„Rasisto, jdi domů“

Trump při návštěvě nemocnice a krizového operačního centra kritizoval za údajné „politikaření“ demokratické činitele, s nimiž se předtím setkal v Daytonu. Poděkoval lidem, kteří při sobotní střelbě zasahovali, záhy však začal kritizovat starostku Daytonu Nan Whaleyovou a senátora za stát Ohio Sherroda Browna, kteří podle něj jeho návštěvu Daytonu nevykreslovali tak, jak proběhla. Označil je za velmi nečestné a vzkázal jim, že „dnes by neměli politikařit“.

Whaleyová i Brown přitom prezidentovo setkání s lidmi v Ohiu předtím hodnotili pozitivně, ačkoli zároveň vyjádřili výhrady vůči jeho politickému stylu. Myslím, že oběti a lidé, kteří na místě činu zasahovali, byli vděční, že prezident Spojených států přijel do Daytonu,“ citovala Whaleyovou agentura AP. Brown uvedl, že šéf Bílého domu se choval správně a že jeho vystupování bylo utěšující.

V reakci na Trumpovu kritiku pak demokratická starostka volila ostrá slova. Je to zbabělec, který rád šikanuje, a to je v pořádku, pokud chce šikanovat mě a senátora Browna. (...) My to zvládneme, ale občané Daytonu si zaslouží činy,“ řekla v odkaze na zpřísnění pravidel pro nákup zbraní.

Před nemocnicí v El Pasu i u místního improvizovaného památníku obětem střelby se shromáždili jak stoupenci, tak odpůrci americké hlavy státu, uvedla na svém webu televize CNN. Prezidentská kolona při průjezdu městem míjela i transparenty s nápisem „rasisto, jdi domů“. Na odděleném shromáždění mluvil k několika stovkám lidí jeden z demokratických kandidátů na prezidenta a místní rodák Beto O'Rourke, který v posledních dnech Trumpa označil za podněcovatele násilí. Dnes prohlásil, že Trump pomohl vytvořit nenávist, která učinila sobotní tragédii možnou, a proto „tady pro něj není místo“.

V El Pasu, dějišti krvavého masakru, "vítali" Trumpa s cedulemi, označujícími ho za rasistuV El Pasu, dějišti krvavého masakru, "vítali" Trumpa s cedulemi, označujícími ho za rasistu | Reuters

iFender ( 8. srpna 2019 09:32 )

Hezke rano "Bleskovoidi" ,houslista to vyjadril presne.Jeste k Trumpovi ti protestujici a manifestujici jsou ve velke vetsine Latinos anebo jejich rozvetvene mix-rodiny.Ti samozrejme maji velke obavy ,aby se nemuseli vracet domu odkud mnozi nezakone prisli.My Ceska republika zatim odolavame bojim se jen toho ,aby neprevzali kormidlo typy jako Telic­ka,Bar­tos(Pi­rates­&Buc­cane­ers)m­raky lidi od KDU-CSL apd.Muzeme se prit v mnoha vecech ,ale v teto budme jednotni. "K ochrane nasi vlasti bud pripraven"! "Naveky vzdy pripraven"!

Nezadat ( 7. srpna 2019 20:54 )

Jednoduchý řešení,povinně vlastnit zbraň s povolením okamžitého použití a tak by se všichni idioti vystříleli a byl by konečně ve světě mír.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud