Ať Trumpa sesadí Kongres, pustila se do něj jeho rivalka. Co tají klíčová zpráva?

Aktualizováno -
20. 4. 2019
08:50
Autor: ČTK - 
19. 4. 2019
13:45

Demokratická předsedkyně Sněmovny reprezentantů Spojených států Nancy Pelosiová odmítla komentovat možnost, že by se Kongres mohl na základě zprávy zvláštního vyšetřovatele Roberta Muellera pokusit sesadit prezidenta Donalda Trumpa. Naproti tomu senátorka Elizabeth Warrenová v pátek jako první z uchazečů o demokratickou prezidentskou nominaci veřejně vyzvala, aby Kongres proces sesazení současného prezidenta zahájil. Právní výbor sněmovny mezitím obsílkou žádá předložení necenzurované Muellerovy zprávy.

Pelosiová, která je dnes v severoirském Belfastu, se v této věci odmítla vyjádřit, protože považuje za nevhodné, aby prezidenta kritizovala ze zahraničí. „Vážnost těchto pochybení vyžaduje, aby volení zástupci obou stran odložili své politické ohledy a dostáli své ústavní povinnosti. To znamená, že by sněmovna měla zahájit proces sesazení prezidenta Spojených států,“ napsala na twitteru Warrenová.

Mueller, jehož zprávu včetně začerněné utajované části ve čtvrtek zveřejnilo americké ministerstvo spravedlnosti, zjistil, že Rusko se pokoušelo ovlivnit prezidentské volby v roce 2016, ale Trump, jeho štáb a ani jiný Američan s Moskvou nespolupracoval. Otázku, zda Trump bránil vyšetřování, nechal Mueller otevřenou, věnovat by se jí tak mohl Kongres.

Termín voleb i Senát hrají ve Trumpův prospěch

Demokratický předseda právního výboru sněmovny Jerrold Nadler obsílkou požádal o předání plné verze Muellerovy zprávy. Zdůvodnil to tím, že začerněné pasáže ponechávají většinu Kongresu v temnotě. Deník The New York Times spočítal, že zatmaveno je zhruba deset procent 448stránkového dokumentu. Většina nečitelného textu je utajována kvůli neskončenému vyšetřování (69 procent), dále jsou neveřejné výpovědi před velkou porotou (18 procent), utajované informace (osm procent) a informace týkající se ochrany soukromí (pět procent).

O možném pokusu demokratů zbavit prezidenta úřadu ústavní žalobou se v USA dlouhodobě spekuluje. Demokratické vedení dosud vždy uvádělo, že tento krok bude záviset na výsledku Muellerovy práce. Podle Reuters demokratičtí lídři nechtějí Trumpa nyní odvolat, neboť v USA se za 18 měsíců budou konat prezidentské volby. Demokraté navíc ovládají jen Sněmovnu reprezentantů, naopak Senát je pod kontrolou republikánů, kteří takoví postup nepřipustí.

Možnost zbavení prezidenta úřadu dnes Pelosiová sice odmítla komentovat, řekla ale, že Kongres má odpovědnost za dohled nad americkou demokracií a že této povinnosti bude dbát. „Nezáleží na problému či výzvě, kterým budeme čelit, Kongres Spojených států své přísaze chránit a bránit ústavu Spojených států a chránit naši demokracii dostojí,“ řekla.

 

Pohřeb Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Rozloučení na Žofíně Záznam zádušní mše Hosté na zádušní mši O životě Karla Gotta Dědictví

Celé Česko truchlí. Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Jen málokterý umělec za sebou zanechá tolik děl, jako zesnulý zpěvák. Připomeňte si Mistrův život.

Vše o Karlovi Gottovi čtěte ZDE

liskabystrouska ( 21. dubna 2019 19:27 )

sklapni ty k r a fo ještě tohle aby vladlo v Usa

petr366 ( 20. dubna 2019 11:28 )

Ve středověku podobné čarodějnice upalovali. Se jim ani nedivím.

luongo ( 20. dubna 2019 09:23 )

ty hulíš asi dost dobrej matroš a dál? Ten kdo zde rozkradl Republiku jsou ti dnes nejslušnější a mají plnou držku ,,demokracie"

liskabystrouska ( 20. dubna 2019 07:35 )

a hnusna

stbakbures ( 19. dubna 2019 19:40 )

Burešprde Pjotře dvanácteráku a proč ti to nevadí u toho největšího šmejda evropské politiky - podvodníka, zloděje, lháře, migranta a trestně stíhaného soudruha udavače stb bureše? To je doby.ek, který se každému slušnému člověku hnusí.

Zobrazit celou diskusi
Další videa