První homosexuál v Bílém domě? Po boku manžela oznámil, že chce vystřídat Trumpa

15. 4. 2019
15:20

Demokrat Pete Buttigieg (37) o víkendu oficiálně zahájil svou prezidentskou kampaň a zařadil se mezi téměř 30 demokratů, kteří se chystají vyzvat na souboj současného prezidenta Spojených států Donalda Trumpa. Buttigieg je zatím vůbec nejmladším kandidátem, zároveň je v dějinách USA prvním otevřeným gayem, který se o post uchází. Úvodní řeč své kampaně pronesl po boku svého manžela, uvedl deník Daily Mail.

„Jmenuji se Pete Buttigieg. Říkají mi starosta Pete. Jsem dítětem města South Bend v Indianě a přihlašuji se do amerických prezidentských voleb,“ řekl politik na shromáždění ve svém městě. „Je načase přejít od politiky minulosti vstříc něčemu úplně jinému, jsem tu, abych vám vyprávěl jiný příběh, než Pojďme Ameriku udělat znovu skvělou,“ citovala jej agentura Reuters.

„Hororová show probíhající ve Washingtonu je sice fascinující, ale přišel čas změnit program,“ pokračoval za podpory bujarého davu i svého manžela Chastena Buttigiege. Svou první řeč jako kandidáta na šéfa Bílého domu věnoval mimo jiné hospodářské obnově South Bendu.

Podpora v průzkumech starostovi South Bend prudce stoupá a v některých už je dokonce pouze za senátorem Berniem Sandersem, který se o demokratickou nominaci ucházel už v roce 2016, a bývalým viceprezidentem Joe Bidenem, který zatím kandidaturu nepotvrdil. Buttigiegova kampaň už podle AP vysbírala na příspěvcích skoro 160 milionů korun.

Kandidát na prezidenta USA Pete Buttigieg s manželem Chastenem.Kandidát na prezidenta USA Pete Buttigieg s manželem Chastenem. | 

Křesťan, homosexuál a voják, co umí 7 jazyků

Podle Reuters se nicméně nový kandidát bude muset vypořádat s pochybnostmi voličů o tom, zda je starosta města se 102 tisíci obyvateli připraven vést zemi o 330 milionech lidí. „Uznávám tu troufalost, že se o to pokouším jako starosta na středozápadě z generace mileniálů. Je víc než jen trošku odvážné ucházet se ve věku 37 let o nejvyšší úřad v zemi,“ komentoval svůj záměr.

Kromě nízkého věku zaujal média i veřejnost například tím, že je křesťan a zároveň žije v homosexuálním manželství, umí sedm cizích jazyků včetně norštiny a arabštiny a hraje výborně na klavír. Časopis New York Magazine v profilu nové hvězdy demokratů uvádí, že má tituly z Harvardu i Oxfordu, také však sloužil jako voják v Afghánistánu.

„Buttigieg má životopis, který by mohl oslovit jak umírněné, tak progresivní členy (Demokratické) strany,“ shrnuje Reuters. Řadu voličů by mohlo přilákat také jeho jednoduché motto: „Dostat Donalda Trumpa z Bílého domu“. Během svého úvodního projevu se nebál vyjmenovat věci, o které chce usilovat jako právo na zdravotní péči, svoboda provdat se a oženit s kým, kdo chce, právo na ochranu, a to jak před rasovými, tak například před kybernetickými útoky apod.

Kritika Trumpovy zdi

Buttigieg kritizoval Trumpův postoj ke klimatickým změnám i jeho záměr postavit na americko-mexické hranici zeď proti nelegálním migrantům. „Existují jiné prostředky, jak zajistit bezpečí na hranicích, než postavit zeď od moře k moři. Jako nejskvělejší národ na světě se přece nemusíme bát dětí, které prchají před násilím,“ prohlásil Buttigieg. Postavil se také za zrušení kolegia volitelů, tedy zástupců jednotlivých států.

„Jak můžeme říkat, že máme demokratické volby, když dvakrát v naší historii kolegium přehlasovalo americký lid,“ svým výrokem referoval například k volbám v roce 2016, kdy Hillary Clintonová sice vyhrála na hlasy voličů, ale ne na hlasy volitelů. Na závěr Buttigieg nezapomněl poděkovat své rodině, především pak matce a manželovi.

jentakjenkobIiha ( 15. dubna 2019 18:42 )

jentakjenkobIiha ( 15. dubna 2019 18:29 )

To by jsme za chvíli mohli být tolerantní i k pedofilům.

jentakjenkobIiha ( 15. dubna 2019 18:26 )

Platí to celosvětově. Jen se těm úchylům odporným dá trošku volnosti a už se roztahují jako Adolf za protektorátu.

petr12 ( 15. dubna 2019 17:59 )

xxxx678 at vám mráz roztrhne prde.e!!špíny.

222email222 ( 15. dubna 2019 17:41 )

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa