Postaví se ve volbách Hillary znovu Trumpovi? Ubezpečuje Američany: „Nikam neodcházím!“

Autor: Darina Jíchová - 
5. března 2019
12:20

Značná část Američanů se zatajeným dechem čekala, zda se Hillary Clintonová (71) po svém neúspěchu ve volbách v roce 2016 znovu postaví Donaldu Trumpovi (72) a oznámí svou kandidaturu pro rok 2020. Clintonová tento týden veškeré spekulace ukončila prohlášením, že se do souboje o prezidentské křeslo nezapojí. Ujistila však, že z veřejného života neodchází a politice se dál bude věnovat. „Nikam neodcházím,“ uvedla Clintonová. Zprávu přinesla stanice CNN.

„Kandidovat nebudu, ale nadále budu bojovat a vystupovat za to, v co věřím,“ řekla Clintonová v rozhovoru pro kanál News 12 Westchester. „Chci, aby lidé věděli, že nikam neodcházím, že dál budu mluvit o politice,“ vysvětlila.

Stanice CNN v lednu informovala o tom, že Clintonová sdělila několika lidem, že nad další kandidaturou ještě úplně nezlomila hůl. Blízcí přátelé exministryně zahraničí a první dámy však tisku řekli, že by byli velmi překvapení, kdyby se Clintonová rozhodla znovu kandidovat.

Jako prezidentská kandidátka jsem skončila!

Bývalý šéf její kampaně John Podesta již několikrát novinářům opakoval, že Clintonová se prezidentských voleb nezúčastní. Totéž tvrdila i politička, i když si často protiřečila výrokem: „No, ale chtěla bych být prezidentkou“.

Například v říjnu 2018 dostala Clintonová otázku, zda plánuje znovu vyzvat Trumpa na souboj. „Ne, ne,“ řekla rázně, nicméně její plná odpověď Američany překvapila a vzbudila v nich naději. Vypadalo to totiž, že si Clintonová nechává otevřená zadní vrátka. Připustila, že by chtěla být prezidentkou. „Doufám, že se v lednu 2021 dočkáme demokrata v Oválné pracovně. Bude mít před sebou hodně práce,“ vysvětlila Clintonová.

Hillary Clintonová oznámila, že nebude kandidovat na prezidentku ve volbách v roce 2020. Clintonová doprovodila demokratického kandidáta Coryho Bookera při charitativním pochodu, Booker se v roce 2020 bude ucházet o post prezidenta USA, (5.03.2019).Hillary Clintonová oznámila, že nebude kandidovat na prezidentku ve volbách v roce 2020. Clintonová doprovodila demokratického kandidáta Coryho Bookera při charitativním pochodu, Booker se v roce 2020 bude ucházet o post prezidenta USA, (5.03.2019). | Reuters

„Bude to práce, pro kterou si myslím, že jsem dobře připravená. V Senátu jsem byla 8 let, při ministerstvu zahraničí jsem působila jako diplomatka. Bude to ale dřina,“ doplnila Clintonová. Její slova si mnozí interpretovali jako jasný signál toho, že se bude znovu ucházet o post prezidenta. Nicméně politička trvá na svém výroku ze září 2017: „Jako kandidátka jsem skončila“.

Clintonová návrat do politiky neplánuje

Clintonová neuvažuje ani o aktivním návratu do politiky, ani jako guvernérka nebo starostka. Doplnila, že miluje New York a že si užila dobu, kterou strávila jako newyorská senátorka. „To, co se teď děje v naší zemi, mě velice znepokojuje. Nejde jen o polarizaci, dělíme se do naproto opačných táborů, to jsem ve svém dospělém životě nezažila,“ podělila se Clintonová o své obavy s tiskem.

„Jsem ale naprosto nadšená z toho, kolik žen se dostalo do Kongresu, už teď za sebou zanechaly stopu v historii. Mnoho z nich za mnou přišlo, řekly mi, že to byla moje práce, moje kandidatura na prezidentku, co je inspirovalo ke vstupu do politky,“ uvedla Clintonová. „Jako Američané za sebou máme značný pokrok, zároveň však před sebou máme ještě dlouhou cestu,“ uzavřela rozhovor.

 

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud