Bude mít Slovensko poprvé prezidentku? Tahle blondýna drtí průzkumy, fandí jí i Kiska

Autor: Mii, ČTK - 
27. 2. 2019
15:50

Je atraktivní, inteligentní a dost možná bude brzy i první prezidentkou Slovenska. Právnička a aktivistka Zuzana Čaputová má každým dnem víc a víc našlápnuto zvítězit v přímých prezidentských volbách, které se u našich sousedů konají v březnu, jak potvrdil i aktuální průzkum. Její šance ještě vzrostly v úterý, když z boje o post odstoupil vědec Robert Mistrík, který advokátku podpořil. Čím Čaputová upoutala Slováky?

Zuzana Čaputová se v prezidentských volbách trochu vymyká. Ačkoli kandiduje v katolické zemi, netají se svými liberálními postoji. Dříve se například vyslovila pro možnost adopcí dětí páry stejného pohlaví. Slovensko přitom dosud nezavedlo ani registrovaná partnerství homosexuálů. Pracovala i v neziskovém sektoru, kde se zaměřovala na problematiku týraných a zneužívaných dětí.

Pětačtyřicetiletá Čaputová je místopředsedkyní neparlamentní strany Progresivní Slovensko. Jako právnička a občanská aktivistka se v minulosti dostala do povědomí veřejnosti dlouholetým a úspěšným bojem proti projektu nové skládky odpadů v Pezinoku u Bratislavy.

Environmentální témata jsou Čaputové blízká dlouhodobě a často se jim ve své advokátní praxi věnuje. Ochranu životního prostředí má také jako jeden z bodů svého volebního programu. Dále chce usilovat o již zmíněná registrovaná partnerství a „spravedlnost pro seniory“.

Kiska: Čaputová bude dobrá prezidentka

Úterní odstoupení Mistríka z voleb bylo překvapivé, výzkumy jej umisťovaly na třetí místo. Vědec své rozhodnutí zdůvodnil tak, že chce dát šanci právě Čaputové, se kterou se názorově shoduje. „Jednoznačně vyjadřuji podporu Zuzaně Čaputové. Podle průzkumů, které budou zveřejněny v nejbližších dnech, nastal čas udělat tento důležitý krok,“ vysvětloval Mistrík.

„Děkuji za projev velkorysosti, který ve slovenské politice není vůbec běžný. Je výjimečné, že někdo povýší společenský zájem nad svůj vlastní,“ uvedla v reakci Čaputová.

Veřejnoprávní Rozhlas a televize Slovenska (RTVS) po Mistríkově oznámení zveřejnil výsledky sondáže agentury Median, podle kterých se Čaputová dostala na první místo popularity prezidentských kandidátů s podporou 23,5 procenta. Vypracování průzkumu agentuře zadal RTVS.

Prezident Andrej Kiska, jemuž pětiletý mandát skončí v polovině června a který se o znovuzvolení neuchází, také podpořil Čaputovou. „Od začátku prezidentské kampaně jsem byl přesvědčen, že hlasy slušného a spravedlivého Slovenska se musí spojit za jedním silným kandidátem, respektive kandidátkou. Podporuji Zuzanu Čaputovou. Bude dobrou prezidentkou Slovenské republiky,“ uvedl v tiskovém prohlášení Kiska.

V čele státu chtějí stanout i Kotleba a Bugár

O prezidentský post se na Slovensku aktuálně uchází 13 osob. Největší šance má vedle Čaputové místopředseda pro Energetickou unii v Evropské komisi Maroš Šefčovič. Ten svoji kandidaturu oznámil teprve 18. ledna letošního roku a rychle se stal jedním z favoritů.

Dvaapadesátiletý Šefčovič je členem EK od roku 2009. Předtím působil ve slovenské diplomacii i na vedoucích postech na ministerstvu zahraničních věcí. V prezidentských volbách kandiduje za Směr-SD Roberta Fica.

Mezi další výrazná jména patří Béla Bugár, jeden z nejdéle sloužících politiků na Slovensku. V 90. letech si vysloužil pověst bojovníka proti mafii, kterého nezastrašily ani výhrůžky. V roce 2009 založil parlamentní stranu Most-Híd, které je předsedou. Rovněž je místopředsedou Národní rady Slovenské republiky.

Boje se účastní rovněž Štefan Harabin, soudce Nejvyššího soudu, který mezi lety 2006 a 2009 vykonával post ministra spravedlnosti, nebo kontroverzní nacionalistický politik Marián Kotleba, ještě donedávna župan Banskobystrického kraje.

Kompletní seznam kandidujících ke 27.2. 2019 (seřazeno podle preferencí agentury Focus): Zuzana Čaputová, Maroš Šefčovič, Štefan Harabin, Marián Kotleba, Béla Bugár, Milan Krajniak, František Mikloško, Eduard Chmelár, Martin Daňo, Róbert Švec, Juraj Zábojník, Ivan Zuzula, Bohumila Tauchmannová.

Nedostatek žen ve vysoké politice

První kolo voleb hlavy státu na Slovensku se uskuteční 16. března. O dva týdny později je naplánováno rozhodující druhé kolo voleb. Slovensko od vzniku státu v roce 1993 nemělo v čele státu ženu. V roce 2009 v rozhodujícím druhém kole prezidentských voleb neuspěla socioložka a pozdější premiérka Iveta Radičová proti úřadující hlavě státu Ivanu Gašparovičovi, který obhájil mandát na další pětileté období. Gašparoviče tehdy podporoval i Směr-SD.

Ženy obecně nejsou ve východní Evropě ve vysoké politice příliš zastoupené. Největší popularitu si pravděpodobně vybudovala bývalá ukrajinská premiérka Julia Tymošenková, která se v minulosti ucházela i o prezidentské místo, ale nezískala jej. Ženskou hlavu státu má aktuálně Chorvatsko, Kolinda Grabarová Kitarovicová se ujala úřadu v roce 2015 a Estonsko, které si na dva roky zpět zvolilo Kersti Kaljulaidovou.

Více o kandidátech na slovenského prezidenta čtěte ZDE

Více o Zuzaně Čaputové čtěte ZDE

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

gugga ( 10. března 2019 18:15 )

Tuhle propagandu jednoho kandidáta respektive kandidátky platí Soros? Proč jí vynášíte do nebes 2x denně, a ostatní kandidáty ignorujete, pokud o nich zrovna nepíšete pomluvy? Chce se mi zvracet...

hradnihulvat ( 28. února 2019 16:28 )

Furt lepší, než kdyby byla debilní Fico v sukni.

flesch2z ( 28. února 2019 12:01 )

Čaputka je Kiska v sukni. A pochybuji, že si ho Slováci zvolí znovu jen proto, že má sukni.

tomik007 ( 27. února 2019 19:00 )

Pokud sa ona Čaputová prestahuje do Prahy, tak mozna

vase1 ( 27. února 2019 16:12 )

Aco takhle Bureše byjste nechtěli ?

Zobrazit celou diskusi
Další videa