Patrik (13) přežil zásah blesku: Je však uvězněn ve svém těle! Nemůže se pohnout, ani promluvit

Patrika zasáhl blesk. Od té doby je v kómatu. Slyší, vidí, ale nereaguje.
Autor: DH - 
27. února 2019
11:12

Stav takzvaného „bdělého kómatu“ v současné době prožívá třináctiletý Patrik ze Slovenska, kterého před půl rokem udeřil blesk. Jeho rodina se o něj nepřetržitě stará, chlapec kromě letmých pohybů nezvládne vůbec nic. Náročná péče si ale žádá i finanční prostředky, kterými rodina nedisponuje.

Incident, který celé rodině ze slovenského Zámutova u Vranova nad Topľou změnil život, se odehrál v září roku 2018. Třináctiletý Patrik si s kamarády naplánoval výlet do nedalekého lesa na houby. Tam je však potkalo špatné počasí a přišla bouřka. Při pokusech o nalezení úkrytu do chlapce a jeho kamarádky Melánie udeřil blesk. Patrik zůstal bezvládně ležet na promočené zemi. Bylo zle. O jeho osudu informoval zpravodajský portál TV Markíza.

Po okamžitém převozu obou dětí do nemocnice byl Patrik ve velice vážném stavu. Lékaři ho byli nuceni přivést do umělého spánku, aby ho zachránili. Hoch se z něj ale už neprobudil. Rodina odmítla ústavní péči, o syna se začala starat v domácím prostředí.

Tragédie pětičlenné rodině zkomplikovala celý život. „Blesk mu prošel celým tělem. Možná blesk udeřil do země a on se na to místo postavil,“ řekla chlapcova matka, která kvůli synovi dala výpověď v práci, aby se o něj mohla starat, protože potřebuje 24hodinovou péči.

Patrik, který by si měl ve svém věku užívat s kamarády na hřišti, v současné době není schopen reagovat. Vidí, slyší, otáčí se za zvuky, ale rukama hýbá jen výjimečně. „Když na něj mluvíme, ví o tom, odpovědět ale nedokáže,“ popsala stav svého syna jeho matka TV novinám.

Rodina ale řeší i další, neméně vážné problémy. Docházejí finance. S placením náročné péče, která zahrnuje i návštěvy hyperbarické komory třikrát týdně, pojišťovna nepomáhá. Přispívá alespoň obec. Lidé navíc rodině ulehčili život koupí polohovatelné postele.

Ani díky tomu všemu ale není zcela jisté, jestli se Patrik někdy vůbec probere z kómatu. Rodiče stále doufají. Obecně však platí, že čím déle je člověk tomuto stavu vystavený, tím menší je pravděpodobnost, že se z něj probudí. Dlouhá doba v kómatu navíc způsobuje poškození mozku.

 

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud