Marka osudově zranil na jaře 2013 ve Znojmě po banální rozepři rakouský Turek Eyrilmaz Bülent. Podřízl ho! Táta tehdy roční holčičky ztratil tři litry krve, mozek se neokysličil a navzdory okamžité operaci zůstal muž v kómatu.

Živořil ve vegetativním stavu, odkázaný na nepřetržitou péči rodičů a bratra Jirky (35). V roce 2017 ale přišel zázrak - Marek se probral! Jeho nejbližší napnuli všechno úsilí k tomu, aby se z něj nestal „ležák“.

EMBED_OFF

Táta Jiří (62) „sekl“ s prací v hospodě a odešel předčasně do důchodu. Maminka Jana (54) začala se synem jezdit do neurorehabilitačního centra v Piešťanech. „Marek nevidí, ale vše vnímá. Naučil se pít brčkem. Odbourali jsme i  všechny prášky,“ říká Jana.

Vedle Markova polohovacího kolečkového křesla hraje z počítače hudba. „Nejraději poslouchá Daniela Landu, má rád i filmy, klidně vydrží i u hororu,“ prozradila Markova máma. V rohu pokoje stojí motomed, s jehož pomocí Marek procvičuje nohy. Šlapat vydrží až 20 minut.

První slovo - máma!

Pomohly mu návštěvy u logopedky. „Snaží se artikulovat, první slovo, které zřetelně řekl, bylo máma,“ usmívá se paní Petružálková. Marek miluje pravidelný pobyt na čerstvém vzduchu. Velkou vzpruhou jsou pro něj návštěvy dcerky Diany (7).EMBED_OFF

„Řekli nám, že bude ležák. S tím jsme se nesmířili, i když péče zabírá 24 hodin denně. Máme radost z malých krůčků zlepšení, člověk se chytá každé naděje,“ říká Markova maminka šest let po události, která navždy změnila život celé rodiny. Právě díky péči a pomoci nejbližších to bojovník Marek nevzdává!  

Co se stalo?

Útočník způsobil Markovi děsivé zranění. Utrpěl otevřenou ránu krku, která zasáhla hrtan a průdušnici. Poškozený byl i hltan a krční části jícnu. Marek vdechl krev do plic. Následně došlo k poškozením mozku po traumatu a ochrnutí všech čtyř končetin. Útočník vyfasoval u soudu v Brně 17 let vězení, jenže z Česka utekl. Pátrá po něm Interpol, spravedlnosti zatím uniká...

Chcete pomoci Markovi Petružálkovi? Přispět můžete na transparentní účet 2301007205/2010 

Fotogalerie
12 fotografií