Čtvrtek 30. března 2023
Svátek slaví Arnošt, zítra Kvido
Zataženo, déšť 13°C

Nicolas (5) z Chebu je bojovník! I přes vážné poškození mozku chce jednou sám chodit. Jeho maminka prosí o pomoc

Autor: chal - 
2. prosince 2018
05:02

Pětiletý Nicolas z Chebu má těžký životní úděl. Vlivem krvácení do mozku po komplikovaném porodu prodělal dětskou obrnu a byl ochrnutý na půlku těla. Malý bojovník ale sní o tom, že bude jednou sám chodit, a pro splnění tohoto přání dělá s maminkou Ivanou (39) maximum.

Malý Nicolas (5) trpí na následky komplikovaného porodu, kdy ho musel porodník doslova vysát ven. „Vlivem rozsáhlého krvácení do mozku při porodu lékaři synovi později diagnostikovali dětskou mozkovou obrnu,“ řekla jeho maminka Ivana (39) před dvěma lety Aha! Vyšetření krátce po porodu také ukázalo, že mělo miminko Dandy-Walkerův syndrom.

Jde o vzácné onemocnění negativně ovlivňující vývoj mozku. Syndrom způsobuje nadměrné hromadění mozkomíšního moku, z čehož plyne zvýšený nitrolební tlak. Konečným důsledkem problému je poškození motorického centra v mozku, kvůli kterému se lidé s tímto specifickým hendikepem nevyvíjejí, jak by měli.

Přebytečnou tekutinu lékaři vyřešili zavedením trubičky z hlavy do žaludku, ale Dandy-Walkerův syndrom škody napáchal tak jako tak. Chlapci kvůli tomu ochrnula půlka těla.

Kromě toho ale musí Nicolas od tří let čelit i častým epileptickým záchvatům. Epilepsie se poprvé projevila v létě roku 2016 masivním dvouhodinovým záchvatem, po kterém zůstal chlapec v bezvědomí. Čím je Nicolas starší, tím víc se také projevuje porucha řeči a pozornosti. Jeho maminka se ale nevzdává a stejně ani Nicolas.

Malý bojovník tráví čas v lázních na léčebných pobytech, dochází na nejrůznější terapie, podstupuje častá rehabilitační cvičení a bohužel i komplikované operace v nemocnici. Na operační sál musel chlapec už pětkrát, a má-li jednou chodit bez podpory sám, čeká ho ještě řada zákroků.

Klidný průběh rekonvalescence přitom komplikuje fakt, že má Nicolas ADHD. Cesta ke zlepšení jeho stavu je tedy dlouhá a náročná, její cíl je ale jasný. Zařídit, aby mohl žít Nicolas kvalitnější život a aby mohl chodit.

Nicolasova maminka Ivana je na vše sama, nemá žádné příbuzné. Aby mohla svému synovi zařídit důstojný život, zcela logicky se musela obrátit s prosbou na veřejnost. Podle stránky bojovniknicolas.cz je nyní „nutná realizace bezbariérového bydlení včetně úprav. Připravit pro Nicolase důstojné a vhodné bydlení, které si zaslouží a alespoň částečně mu usnadní život.“

Přizpůsobení domova a Nicolasovo léčení neurorehabilitacemi jsou pro jeho matku velice nákladné položky, tím spíše, že je na to sama. Ivanu s Nicolasem mohou lidé podpořit příspěvkem na transparentní účet sbírky, která má malému bojovníkovi i jeho mamince usnadnit život a pomoci jim k vytyčeným cílům. Číslo účtu je 2401441762/2010 a Nicolas s maminkou Ivanou jsou dárcům vděční za jakoukoliv finanční částku.

Statečnou dvojici lze podpořit i dalšími způsoby, které jsou vypsány na stránce bojovniknicolas.cz. Ivana má prý jedno velké přání. „Aby Nicolas jednou chodil a byl šťastný,“ říká. Pomůžou lidé svými příspěvky tento sen splnit?

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa