Kromě Tymošenkové chce být prezidentkou i Savčenková? Exvězenkyni Ruska drží ve vazbě

Autor: peb, ČTK - 
26. ledna 2019
21:15

Kontroverzní ukrajinská politička, bývalá důstojnice a vězeňkyně nejdřív Ruska a teď Ukrajiny Nadija Savčenková se zřejmě zapojí do ukrajinských prezidentských voleb, jejichž první kolo zemi čeká poslední březnový den. Kandidaturu sedmatřicetileté poslankyně ukrajinského parlamentu dnes jednomyslně podpořila její politická strana Společensko-politická platforma. 

Savčenková je nyní ve vyšetřovací vazbě pro obvinění z velezrady a z pokusu o svržení státní moci. Vysloužila si ho údajnou přípravou ozbrojeného útoku na kyjevský parlament s použitím granátů a automatických střelných zbraní. Politička obvinění odmítá jako snahu prezidenta Petra Porošenka zbavit se před březnovými volbami silných oponentů.

Někdejší důstojnice ukrajinského vojenského letectva se stala národní hrdinkou, když ji jako dobrovolnici zajali na východě země proruští separatisté a předali Rusům. Savčenková strávila dva roky v ruském vězení, kde několikrát držela hladovku. Po propuštění v roce 2016 se stala ukrajinskou poslankyní, Porošenkovu vládu od té doby viní z nekompetence a korupce. Ve vlasti byla zatčena loni v březnu a i v ukrajinské vazbě, kde čeká na soud, už hladověla.

Delegáti Společensko-politické platformy podle očitých svědků dnes při schvalování kandidatury Savčenkové drželi v rukách symbolicky granátová jablka jako protest proti jejímu věznění. V projevech zdůrazňovali, že cílem Savčenkové není násilný převrat s použitím zbraní, ale změna politického systému ústavní cestou.

Šance nejsou příliš velké 

Podle ukrajinských analytiků Savčenková ve volbách moc šancí nemá. Z průzkumů veřejného mínění vypadla, dřívější preference nikdy nepřesahovaly dvě procenta.

Hlavní favoritkou je expremiérka Julija Tymošenková, v jejíž vítězství údajně potichu doufá i znepřátelené Rusko v naději na pragmatičtější dialog. V žebříčku kandidátů, jichž je celkem kolem dvaceti, postupně stoupá ještě nedávno až pátý Porošenko. Nyní se s hercem a bavičem Volodymyrem Zelenským střídá na druhém a třetím místě.

V prvním volebním kole podle všeobecného mínění nikdo nadpoloviční většinu hlasů nezíská. Druhé kolo by v takovém případě následovalo po třech týdnech a jeho výsledek je zatím podle komentátorů neodhadnutelný.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

pavel11 ( 27. ledna 2019 11:12 )

Ukrajina po uznání zločincu,fašistu banderovcu,bude problém světa. Jen jména uchazeču o prezidenta budí hruzu.

petrw ( 27. ledna 2019 07:51 )

tymosenko.áá vstala z mrtvejch

starypes ( 27. ledna 2019 07:07 )

Jedno lidové překadlo v nářečí říká: Kur va kur vě řiť neurvě.

asijo ( 27. ledna 2019 05:17 )

Kalouskův sen.

tomik007 ( 27. ledna 2019 00:11 )

ANO - zde budou bojovat RATH, KAJINEK a BURESH

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud