Středa 7. června 2023
Svátek slaví Iveta / Slavoj, zítra Medard
Oblačno, déšť 19°C

Soutěživá blondýna i dcera migrantů: Trumpa chtějí o Bílý dům obrat další ženy

Autor: Darina Jíchová - 
21. ledna 2019
16:00

Newyorská senátorka Kirsten Gillibrandová (52) oznámila svou kandidaturu na post prezidentky Spojených států. Žena, která kráčí ve stopách Hillary Clintonové, se výrazně angažovala v kampani #MeToo zaměřené proti sexuálnímu obtěžování. Sama byla terčem slovních útoků svých kolegů, které blonďaté političce přezdívali Tracy Flicková podle postavy z filmu Kdo s koho, kterou v roce 1999 ztvárnila Reese Witherspoonová. Rozhodně se nejednalo o lichotku. Ti samí muži ji možná budou muset oslovovat „paní prezidentko“, informoval deník Guardian.

Gillibrandová si během své politické kariéry vysloužila mnoho přezdívek, poslední dva roky se jí říkalo „MeToo senátorka“. Demokratka se aktivně zapojila do boje proti fyzickému i psychickému sexuálnímu zneužívání a obtěžování žen na pracovišti.

Není jedinou ženou, která stojí o funkci prezidentky. Další demokratkou, která chce stanout v čele Bílého domu a Spojených států, je Kamala Harrisová (54). Ta svou kandidaturu potvrdila v pondělí. „Kandiduji na prezidentku Spojených států,“ prohlásila v pořadu stanice ABC.

Pondělí 21. ledna si přitom nevybrala náhodně: v USA si Dnem Martina Luthera Kinga připomínají 90 let od narození tohoto slavného bojovníka za práva černochů. Harrisová je dcerou imigrantů a má jamajské a indické kořeny. Harrisová, drsná kritička současného prezidenta, je senátorkou od roku 2017. Předtím pracovala jako kalifornská generální prokurátorka.

Gillibrandová: Jsem ambiciózní

„Chtěli mě usadit a ponížit, mě a další ambiciózní a úspěšné ženy,“ komentovala Gillibrandová své začátky v Kongresu. „Ano, jsem soutěživá. Bojuju za to, v co věřím. Jsem ambiciózní a jdu za svými cíli, dělá to ze mě někoho nelítostného a bláznivého? Ne!“ napsala ve své autobiografii.

Minulý týden v talkshow moderátora Stephena Colberta prohlásila, že dává dohromady tým, aby mohla zahájit svou kandidaturu na prezidentku. Gillibrandová je hlasitou kritičkou vlády prezidenta Donalda Trumpa a už několikrát ho přímo vyzvala k rezignaci. Senátorka nemůže skousnout to, že byl prezident obviněn ze sexuálního obtěžování. Proti Trumpovi vystoupilo 17 žen.

„Dodržel své sliby? No, to, do p*dele, teda nedodržel,“ vyjádřila se k Trumpově dosavadní vládě.

Nespoutaná politička

„Je nespoutaná a neohrožená, to ji neuvěřitelně posiluje a pro kandidaturu by to mohly být dobré vlastnosti,“ uvedla Jennifer Palmieriová, bývalá ředitelka komunikace týmu Clintonové a autorka knihy Drahá paní prezidentko, která je věnovaná všem ženám, které chtějí na post kandidovat. „Zapojuje se do různých kontroverzí, někdy se spálí, ale stejně toho nenechá,“ charakterizovala Palmieriová Gillibrandovou.

Do Kongresu se poprvé dostala v roce 2006 a porazila republikána Johna Sweeneyho, který křeslo držel po tři volební období. V roce 2009 nahradila Clintonovou na postu newyorské senátorky, který už potřetí obhájila v listopadových volbách. Gillibrandová se zapojila po bok rozmanitých demokratů, kteří se utkají o roli hlavního kandidáta strany.

O post prezidenta usiluje i Obamův Castro

Mimo Gillibrandové a Harrisové se o funkci šéfky, případně šéfa Bílého domu bude ucházet senátorka Elizabeth Warrenová, která se může pochlubit indiánskými předky, havajská kongresmanka Tulsi Gabbardová, někdejší demokratický kongresman John Delaney a Julián Castro, který jako ministr bytové výstavby a měst sloužil pod exprezidentem Barackem Obamou

Předpokládá se, že svou kandidaturu oznámí také senátor Cory Booker. Spekuluje se o tom, že se do boje zapojí také Obamův viceprezident Joe Biden, neúspěšný kandidát z roku 2016 Bernie Sanders nebo bývalý kongresman Beto O’Rourke.

Newyorská senátorka Kirsten Gillibrandová oznámila svou kandidaturu na post prezidentky Spojených států. Senátorka je dlouholetou spojenkyní neúspěšné prezidentské kandidátky Hillary Clintonové. Newyorská senátorka Kirsten Gillibrandová oznámila svou kandidaturu na post prezidentky Spojených států. Senátorka je dlouholetou spojenkyní neúspěšné prezidentské kandidátky Hillary Clintonové. | Reuters

Urážky kolegů

Gillibrandová se dlouhodobě věnuje prosazení zákona, který by usnadnil trestní stíhání sexuálního násilí v armádě, její kampaň byla zatím neúspěšná. To ji ale nezastavilo. Sexuální zneužívání – ať už fyzické, nebo psychické – je jedním z jejích hlavních bodů. Už mnohokrát promluvila o svých vlastních zkušenostech z Kongresu.

„To je dobře, že cvičíš. Přece nechceš, abys byla tlustá,“ slyšela politička na svoji adresu od kolegů. „Hele, Kirsten, jsi docela pěkná, když trochu přibereš,“ dozvěděla se dále.

Kauza Franken

Gillibrandová se nikdy nebála vystoupit nejen proti svým odpůrcům a nepřátelům, ale i spojencům. Na adresu exprezidenta Billa Clintona uvedla, že měl po sexuálním skandálu se stážistkou Monikou Lewinskou odstoupit. Kritikou nešetřila ani na konto minnesotského exsenátora Ala Frankena poté, co ho několik žen obvinilo z osahávání.

„Udělala si nepřátele i mezi demokraty. Když se vrátíme k Frankenovi, lidé to vnímají tak, že se s ním nejednalo zrovna fér a že v čele všech jeho kritiků stála právě Gillibrandová,“ vysvětlil politolog z minnesotské univerzity Larry Jacobs.

Pragmatická Gillibrandová

„Měla jsem jediný úkol, a to nemlčet. Bylo to něco, za co jsem se nemohla postavit. Musela jsem udělat, co je správné,“ vyjádřila se tento týden znovu k celé kauze kolem Frankena. Jako prezidentská kandidátka bude čelit mnoha ožehavým otázkám, zvláště kvůli svému mírnému postoji k migrantům a ke kontrole zbraní.

„Kdybyste si ve slovníku měli najít heslo politický oportunismus, byla u něj fotka Kirsten Gillibrandové,“ prohlásil mluvčí Republikánského národního výboru Michael Ahrens. Narážel tím na to, jak politička změnila názor na kontrolu zbraní. Ještě v roce 2010 byla pro zpřísnění zákona regulujícího držení zbraní. Tím však ztratila podporu Národní střelecké asociace (NRA), proto rychle názor změnila.

Samozřejmě není jediný politik, který mění názory tak, aby získal co nejširší pole voličů. „Je houževnatá a neústupná, to se jí musí nechat. Nebojí se rozvířit vodu, má ostré lokty,“ uznal Brian Fallon, který působil jako tiskový mluvčí Clintonové.

Více o prezidentských volbách v USA čtěte ZDE

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa