Demokraté dál drží Trumpa od peněz. „Hranice musejí být zabezpečeny!“ burcuje

Autor: ČTK, Mii - 
14. 1. 2019
16:30

Ani pondělí nebude dnem, kdy alespoň částečně skončí omezené fungování americké vlády. Prezident Donald Trump odmítl kompromisní plán svého republikánského spojence Lindseyho Grahama na ukončení rozpočtové krize. Senátor navrhl obnovení financování vlády alespoň na tři týdny, aby se mohla vést debata o plotu na jihu USA. Opoziční demokraté o tom odmítají jednat, dokud Trump rozpočtovou krizi neukončí.

V případě, že by třítýdenní lhůta navrhovaná Grahamem bez výsledku uplynula, měl by podle republikánského senátora prezident volnou ruku pro vyhlášení stavu nouze. Ten by mu umožnil obejít Kongres a financovat plot z rozpočtu ministerstva obrany nebo z peněz vyhrazených na kompenzaci škod způsobených živelními pohromami. Před takovým scénářem Trumpa varují demokraté a odmítají ho i někteří republikánští zastupitelé.

Grahamův plán se ale prezidentovi nelíbí, řekl v pondělí ve Washingtonu novinářům před odletem do New Orleans na setkání s americkými farmáři. Na Twitteru pak znovu z odpovědnosti za rozpočtovou krizi obvinil demokraty. „Čekal jsem celý víkend. Demokraté se musejí okamžitě pustit do práce. Hranice musejí být zabezpečeny!“ kritizoval Trump neochotu opozice k ústupkům. Stav nouze se ale prý šéf Bílého domu vyhlásit nechystá.

Zprávy o jednání s Putinem? Lživé, říká Trump

Trump v pondělí rovněž reagoval na víkendovou zprávu listu The Washington Post, podle níž skrýval podrobnosti o jednáních se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem.

Podle zdrojů amerického listu šéf Bílého domu dokonce po prvním setkání s Putinem u příležitosti summitu hlav států a vlád skupiny G20 v roce 2017 sebral poznámky svého tlumočníka a nakázal mu, aby o jednání s nikým nemluvil.

Zprávy washingtonského listu jsou lživé, řekl v pondělí prezident. O žádných poznámkách svého tlumočníka prý nic neví.

Doporučujeme
bela00 ( 16. ledna 2019 07:54 )

ty jsi idiot.......

banany ( 14. ledna 2019 17:42 )

Ano, i české hranice by měly být zabezpečené proti černé rase zabijácké dříve než bude pozdě a ono už skoro je !!!! Množí se jak potkani. Severní Evropa už jim prý patří dle známého z Kanady co nás informuje!!!

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa