Neděle 24. září 2023
Svátek slaví Jaromír, zítra Zlata
Zataženo 17°C

Trump tajil část jednání s Putinem, sebral i poznámky tlumočníka. „Bezprecedentní,“ zuří experti

Autor: ČTK - 
13. ledna 2019
08:15

Americký prezident Donald Trump skrýval podrobnosti o jednáních se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem. Podle zdrojů amerického listu The Washington Post šéf Bílého domu dokonce po prvním setkání s Putinem u příležitosti summitu hlav států a vlád skupiny G20 v roce 2017 sebral poznámky svého tlumočníka a nakázal mu, aby o jednání s nikým nemluvil. Trump zprávy o zadržování informací odmítl.

Prvního jednání mezi Trumpem a Putinem, které se konalo na pozadí summitu G20 v Hamburku, se účastnil i tehdejší americký ministr zahraničí Rex Tillerson. Schůzka trvala místo plánovaných 30 minut více než dvě hodiny. O tom, že prezident zřejmě odnesl tlumočníkovy záznamy, se poradci Bílého domu dozvěděli poté, co Tillerson své poznámky z jednání odevzdal.

Podrobnosti o rozhovorech s šéfem Kremlu skrýval Trump i u dalších příležitostí. Podle zdrojů deníku nemají američtí činitelé záznamy o vyjednávání mezi Trumpem a Putinem v celkem pěti lokalitách za poslední dva roky. Taková praxe je bezprecedentní, tvrdí někteří odborníci.

Deník The New York Times mezitím v pátek informoval, že americké úřady začaly v roce 2017 vyšetřovat, zda prezident nepracuje ve prospěch Ruska a proti zájmům USA. Reagovaly tak na propuštění šéfa Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) Jamese Comeyho v době, kdy úřad vyšetřoval možný kontakt Trumpovy volební kampaně s Ruskem. Zprávou deníku se nyní bude zabývat i právní výbor Sněmovny reprezentantů.

Trump v rozhovoru s televizní stanicí Fox News zprávy o zadržování informací o svém jednání s Putinem odmítl. Reportáž o údajném vyšetřování jeho chování po propuštění Comeyho označil za „nejvíce urážlivou“.

Video  „Studená válka je věcí minulosti.“ Putin s Trumpem narovnávali vztahy mezi Ruskem a USA  - Markéta Volfová, Lukáš Červený, reuters
Video se připravuje ...

 

blackhole1 ( 13. ledna 2019 12:30 )

Taurus70 ( 13. ledna 2019 09:57 )

Sranda bude az ho zvoli podruhe😂😂😂😂

pavel11 ( 13. ledna 2019 08:32 )

zuří špína demokratu jako u nás svoloč demokratu by chtěla jen humus, tuneláře,uprchlíky,chaos,fetáky,křiváky udavače.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud