Soud s hackerem Nikulinem, kterého vydalo Česko do USA, byl odročen

Ruského hackera Nikulina zatčeného v Praze v roce 2016 čeká v USA soud, ten nejdříve posoudí jeho psychický stav.
Autor: Darina Jíchová - 
5. 3. 2019
07:10

Kalifornský soud odročil o týden projednání kauzy údajného ruského hackera Jevgenije Nikulina, vydaného loni z Česka do Spojených států. Oznámila to dnes agentura TASS s odvoláním na Nikulinova advokáta. Rus je obžalován z rozsáhlé krádeže počítačových dat. Soud se měl dnes seznámit s výsledky psychiatrické expertízy, kterou obhajoba zpochybňuje.

Rozhodnutí odložit jednání soud objasnil obhájce Arkadij Buch tím, že jeho klient ještě nebyl po psychiatrickém vyšetření přepraven do San Franciska. „Napsali jsme o tom prokuratuře, ale odpověděli, že s tím nic nedokážou udělat, a tak jednání odročili na 12. března,“ řekl.

Obhájce: Chybí znalci a vhodné testy

Obhajoba podle něj může napadnout výsledky psychiatrického vyšetření a požadovat jeho zopakování. „Jeden z našich hlavních argumentů spočívá v tom, že jej vyšetřoval nikoliv psychiatr, ale psycholog. Je jasné, v čem je rozdíl: jeden se učí 20 let, druhý dva roky,“ dodal.

Ve výsledcích psychiatrického vyšetření se podle něj uvádí množství podrobností o osobním životě Rusa, které nesmí zveřejnit ani obhajoba, ani obžaloba. „Mohu uvést, že se nekonal správný rozhovor se správnými otázkami, tedy psychologické a psychiatrické testy nebyly v souladu s normami. A za druhé chyběli kvalifikovaní znalci, schopní přijímat podobná rozhodnutí (o diagnóze),“ upřesnil.

Nikulinovi hrozí 30 let vězení

Buch nevyloučil ani odročení dalšího zasedání soudu, které se má konat 12. března, prý vzhledem k neschopnosti služby, která má přepravu vězňů na starosti. Buch dříve uváděl, že pokud Nikulina uznají za nepříčetného, o jeho dalším osudu rozhodne soudce, jinak stane před porotou. Bude-li shledán vinným, hrozí mu až 30 let vězení.

Zatčení v Praze a vydání do USA

Rusa zadržela česká policie v říjnu 2016 v Praze na základě amerického zatykače, který ho spojuje s devíti skutky z let 2012 až 2013. Podle amerických vyšetřovatelů se dopustil útoků na sociální sítě LinkedIn a Formspring a na webové úložiště Dropbox.

Američané požádali o Nikulinovo vydání v listopadu 2016 a loni na jaře byl Rus do Spojených států vydán. Prakticky současně s USA o Nikulina neúspěšně žádalo i Rusko kvůli internetové krádeži 88 tisíc korun spáchané v roce 2009.

Soud v San Francisku poslal Nikulina na psychiatrické vyšetření loni v říjnu. Požádala o to vězeňská správa kvůli „podivnému chování“ Rusa, který podle svého obhájce lhostejně ignoroval soudní proces a choval se apaticky. Dříve Nikulin u soudu prohlásil, že se cítí nevinen.

Pohřeb Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Rozloučení na Žofíně Záznam zádušní mše Hosté na zádušní mši O životě Karla Gotta Dědictví Bertramka

Hrob

Celé Česko truchlí. Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Jen málokterý umělec za sebou zanechá tolik děl, jako zesnulý zpěvák. Připomeňte si Mistrův život.

Vše o Karlovi Gottovi čtěte ZDE

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa