Trump řešil blaho Američanů i politický smír. Ženy v bílém mu poslaly vzkaz

360p
6. 2. 2019
08:25

Poselství prezidenta Donalda Trumpa o stavu unie, druhé od jeho nástupu do Bílého domu, provázely nepřehlédnutelné projevy stranického soupeření. Jakkoli sám prezident vyzval zastupitele, aby odložili „politiku pomsty, odporu a odplaty“. Zatímco loni pronášel šéf Bílého domu svůj slavnostní projev k oběma komorám ovládaným republikány, letos naslouchal jeho projevu Kongres rozdělený na Senát ovládaný republikány a demokratickou Sněmovnu reprezentantů.

Televizní moderátoři už před Trumpovým poselstvím radili divákům, aby během projevu nezapomněli sledovat výraz tváře šéfky Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiové, hlavní prezidentovy politické soupeřky a jedné z nejvýraznějších postav opozičních demokratů. Z titulu své funkce usedla kalifornská poslankyně za předsednický pult hned za prezidentem, kterého měla prakticky na dosah ruky. Během poselství ale zachovala státnické dekorum, některým pasážím prezidentova projevu i zatleskala.

Video Trump slíbil stavbu zdi, republikáni jásali, demokraté mlčeli - Reuters
360p

„Program, který dnes večer vyhlásím, není program republikánský ani demokratický. Je to program amerického lidu,“ řekl Trump na úvod svého projevu. „Společně dokážeme prolomit desetiletí politického patu. Můžeme překlenout staré rozpory, zhojit stará zranění, budovat nové koalice, vytvářet nová řešení a realizovat mimořádný příslib americké budoucnosti. Rozhodnutí je na nás,“ navázal.

Demokratky přišly jako sufražetky v bílém

V předních lavicích sněmovny naslouchaly prezidentovi demokratické poslankyně a senátorky, z nichž mnohé se dostavily v bílém. Barva amerických sufražetek, radikálních feministek z počátku minulého století, měla prezidentovi připomenout jeho údajný sexismus a povýšený vztah k ženám.

Demokratky přišly jako sufražetky v bílém.Demokratky přišly jako sufražetky v bílém. | 

Projev hlavy státu poslouchali i čtyři opoziční politici, kteří se mu příští rok ve volbách hodlají postavit, z toho tři ženy – kromě Coryho Brookera to byly Kamala Harrisová, Elisabeth Warrenová a Kirsten Gillibrandová. V bílém do sněmovny přišla i předsedkyně Sněmovny reprezentantů Pelosiová.

Souboj vybraných hostů

Pelosiová rovněž využila práva pozvat na slavnostní kongresovou schůzi své hosty, kteří měli symbolizovat odpor proti Trumpově politice. Byl mezi nimi například šéf kampaně za plánované rodičovství, transgenderová osoba sloužící v armádě, několik odborářských vůdců a otec zabitého studenta z floridského Parklandu, kde loni v únoru mladý střelec povraždil 17 lidí.

Hosté prezidenta, mezi nimiž byli příbuzní obětí ilegálních migrantů, seděli na balkoně sněmovny v lóži první dámy. Patřil k nim jistý hoch ze státu Delaware, který se prý stal obětí ústrků kvůli svému příjmení Trump.


Prezidentská poselství bývají většinou nudná a rychle se na ně zapomene, napsal list The New York Times. Letos se čekalo, zda Trump kvůli sporu o stavbu zdi nevyhlásí stav nouze, případně zda neoznámí datum summitu se severokorejským vůdcem Kim Čong-unem. Prezident v tomto ohledu očekávání naplnil jen částečně – nouzový stav nevyhlásil, ale datum summitu s Kimem ano.

„Kdybych nebyl zvolen prezidentem USA, byli bychom nyní ve velké válce se Severní Koreou... Můj vztah s Kim Čong-unem je dobrý,“ pochválil se prezident během projevu. S Kimem se znovu setká ve Vietnamu 27. a 28. února.

Určený přeživší si projev neposlechl

Funkce oficiálně označená jako „určený přeživší“ letos připadla ministru energetiky Ricku Perrymu. Jeden z členů vlády totiž tradičně v době projevu na Kapitolu z bezpečnostních důvodů, oficiálně pro případ „pohromy“, být nesmí. Vyvoleným nemůže být osoba vykonávající ministerskou funkci bez schválení Senátem, což letos platí o ministrech obrany, spravedlnosti a vnitra.

Trump poukázal na úspěchy americké ekonomiky a poznamenal, že „jsme teprve začali“. Rychlost ekonomického růstu USA je podle něj dvojnásobná ve srovnání s dobou jeho příchodu do Bílého domu. Zdůraznil zejména význam nedávné daňové reformy, výrazné omezení státní regulace a nárůst pracovních příležitostí.

Americká ekonomika v lednu podle nedávno zveřejněné statistiky nabídla přes 300 tisíc nových pracovních míst a růst pracovních příležitostí zaznamenává už stý měsíc po sobě, což je nejdéle v celé historii USA.

„Stav naší unie je silný,“ shrnul šéf Bílého domu hospodářskou situaci v zemi za mohutného skandování „USA! USA!“. Sílu americké ekonomiky mohou ohrozit jen „hloupé války, politikaření a směšné tendenční vyšetřování“, konstatoval Trump v narážce na pátrání po ruském vlivu na americké prezidentské volby, které označuje za hon na čarodějnice. „Má-li vládnout smír a právo, nemůže převážit válka a vyšetřování,“ řekl Trump.

Konec drogové epidemie i obchodní války s Čínou

Americký prezident ohlásil záměr zastavit drogovou epidemii v USA během příštích deseti let a vyslovil se pro nižší a spravedlivější ceny léků na předpis. Vláda bude žádat Kongres o zvýšení výdajů na boj s rakovinou, zejména se zhoubným onemocněním dětí. Poslanci by podle něj měli schválit i zákon zakazující potraty v pozdějších stadiích těhotenství.

Trump obvinil Čínu, že po léta útočí proti americkému průmyslu a krade intelektuální vlastnictví. Nová obchodní smlouva, kterou chce s Pekingem uzavřít, má ochránit americká pracovní místa, omezit „chronický deficit“ ve vzájemném obchodě a zamezit podvodným obchodním praktikám.

Prezident kritizoval Rusko za opakované porušování smlouvy o likvidaci raket středního a krátkého doletu, kterou se Bílý dům rozhodl vypovědět. „Neměli jsme jinou možnost, možná dojednáme jinou dohodu, vztahující se i na Čínu a ostatní,“ řekl Trump. Pokud se to nepovede, pak prý Američané ve vývoji zbraní ve jménu ochrany své země překonají všechny národy světa.

Trumpovo „pokrytectví“ zkritizovali demokraté už před projevem

Trumpovo poselství rámuje spor s demokratickými poslanci o stavbu zdi na hranici s Mexikem, který před dnešním projevem na víc než měsíc zablokoval financování vládních úřadů a další rozpočtovou krizí hrozí za deset dnů. Pelosiová kvůli sporu s prezidentem odložila jeho tradiční projev z původního lednového termínu o týden. Zatímco republikánští poslanci a senátoři odměňovali téměř každou prezidentovu větu potleskem vstoje, demokraté byli zdrženliví a tleskali sporadicky.

Ostré útoky na politiku prezidenta zazněly v Kongresu už dlouho před Trumpovým projevem. Šéf poslaneckého klubu demokratů v Senátu Chuck Schumer prohlásil, že prezident sice hodlá z kongresové tribuny hovořit o jednotě, ale „zbylých 364 dnů v roce nás rozděluje“, což je podle senátora „křiklavé pokrytectví“.

Trump na Twitteru okamžitě reagoval prohlášením, že Schumer jeho projev ještě ani nevyslechl a „nadává jen proto, že demokraté (v loňských volbách) neovládli Senát, i když (do kampaně) investovali jmění“.

jardahl87 ( 20. února 2019 17:41 )

pavel11:: Naprostá pravda !! Ta rozčochtaná Mirka Němcová ?? to je opravdový politický exot !!!!

jardahl87 ( 20. února 2019 17:37 )

dr.x.crement: Za co mu držíš palce ??? Za to neustálé rozeštvávání světa a hrozbamy válkou ???Probuď se chlapče !! Vždyť ty USA Napáchali tolik zla a špíny po světě,jenom těch válek co rozpoutali a nechali zničit kvanta nevinných lidí !!!

victor1 ( 7. února 2019 22:23 )

Těmito pi*ča*mi bych se vůbec nezabýval.Jsou to blbé krávy.Proto chtějí takové blbé kur*wy nějaké kvoty.Ale ne jen do politiky,ale i do firem jako vedoucí pracovníky do managementu oněch firem atd.Asi chcou ty firmy položit a naši politiku též.

victor1 ( 7. února 2019 22:13 )

„Kdybych nebyl zvolen prezidentem USA, byli bychom nyní ve velké válce se Severní Koreou... Můj vztah s Kim Čong-unem je dobrý,“
=======================
Tak já si také myslím,že toto jeho prohlášení je pravda.Nejhorší byl snad Barack Hussein Obama,řečený Babrák Ohava,který když Americká zpravodajská služba CIA,která je odpovědná prezidentovi Spojených států,se od konce roku 2012 angažovala v občanské válce v Sýrii a při pokusu o svržení syrské vlády vycvičila a vyzbrojila přibližně 10 000 protivládních povstalců a mnozí z nich (velice hodně) v roce 2014 přeběhli k Islámskému státu.

pavel11 ( 6. února 2019 10:57 )

Jako u nás když Babiš Zeman dva nejlepší politici něco rozumného navrhují,řeší okamžitě největší milky,sajrajt politiky si hraje na političky Němcová,Černochová,Pekárková,Džamila ,atd opravdu milé holky demokracie křiváren,podrazu.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa