Neděle 24. září 2023
Svátek slaví Jaromír, zítra Zlata
Oblačno 18°C

Smetánka slavila s Číňany: Paroubek vyvedl Gábinu, Slováček Lucii. Zeman se pustil do Hřiba

Aktualizováno -
26. září 2019
10:40
Autor: ČTK, tva - 
25. září 2019
18:53

Pouhý den po kompletním vyšetření, kterému se podrobil v Ústřední vojenské nemocnici, vyrazil ve čtvrtek večer prezident Miloš Zeman na slavnostní recepci na Žofín. Akci pořádalo čínské velvyslanectví k 70. výročí navázání diplomatických vztahů s Českem. Zeman pak v projevu vyjádřil zklamání z napjaté situace v kulturní spolupráci České republiky a Číny. Mezi hosty jsou například šéf komunistů Vojtěch Filip, předseda Senátu Jaroslav Kubera (ODS). Bývalý premiér Jiří Paroubek dorazil s petnerkou Gabrielou Kalábkovou, hudebník Felix Slováček s přítelkyní Lucií Gelemovou, mezi hosty nechyběl ani režisér Juraj Jakubisko s manželkou Deanou Horváthovou.

Důvodem Zemanovy reakce zřejmě byla dřívější vyjádření pražského primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) o tom, že z takzvané sesterské smlouvy chce rada hlavního města odstranit bod, kterým Praha uznává jednotnou Čínu. Hřib je menší komplikací ve vzájemných vztazích, ale čínská odpověď byla přehnaná, řekl prezident při projevu, který pronesl v angličtině. Hlava státu opustila sál i s doprovodem zhruba po 45 minutách.

Prezident Miloš Zeman na recepci čínské ambasády na pražském Žofíně. Prezident Miloš Zeman na recepci čínské ambasády na pražském Žofíně. | Blesk:Jakub Poláček (Blesk)

Čínské úřady odložily turné orchestru PKF - Prague Philharmonia a zrušily plánovaná vystoupení Pražákova kvarteta, Symfonického orchestru Českého rozhlasu (SOČR) a naposledy Guarneri Trio Prague.

„Myslím si, že je velmi jednoduché vytvořit nepřátelství. Je velmi obtížné vystavět základy přátelské spolupráce v mnoha oblastech - kulturní, ekonomické, samozřejmě také sportovní a dalších,“ uvedl Zeman. „Primátor Prahy, pan Hřib, je menší komplikací ve vztazích. Ale musím říci, vaše excelence, že čínská odpověď byla přehnaná,“ řekl také směrem k čínskému velvyslanci v ČR Čangu Ťien-minovi.

Zeman chce vyznamenat čínskou občanku

Zeman také uvedl, že chce vyznamenat čínskou občanku, jež mu byla doporučena spisovatelkou, novinářkou a scenáristkou Evou Kantůrkovou, jež byla také prezidentkou Akademie literatury české.

Na slavnostní recepci přednesli projevy také předseda Senátu Jaroslav Kubera (ODS) a čínský velvyslanec v ČR. Akce pořádané k 70. výročí navázání diplomatických vztahů s Českem a zároveň založení Čínské lidové republiky se zúčastnili také například předseda KSČM Vojtěch Filip a místopředseda Stanislav Grospič, komunističtí poslanci Zdeněk Ondráček a Leo Luzar nebo někdejší premiér a předseda ČSSD Jiří Paroubek.

Mezi hosty byla také bývalá ministryně práce Michaela Marksová (ČSSD), někdejší sociálně-demokratický poslanec Jeroným Tejc, kandidát na prezidenta v loňské volbě Jiří Hynek, místopředseda představenstva CITIC Europe Holdings a bývalý ministr obrany Jaroslav Tvrdík nebo hudebník a dirigent Felix Slováček.

V Číně existují bariéry pro české podnikatele

Mezi zastánce spolupráce mezi Českem a Čínou patří právě prezident Zeman, který asijskou velmoc opakovaně navštívil a vidí v ní významného partnera pro české podniky.

Viceprezident Svazu průmyslu a dopravy ČR Radek Špicar nicméně minulý týden uvedl, že uskutečněné čínské investice v Česku nenaplnily očekávání. Za další problém označil skutečnost, že pro české exportéry přetrvávají bariéry pro vstup na čínský trh a že obchodní bilance obou zemí je z českého pohledu dlouhodobě vysoce deficitní. Zatímco Česko vyváží do Číny zboží zhruba za 50 miliard korun ročně, import je asi desetinásobný.

tekyIa ( 28. září 2019 14:27 )

No prostě něco pro mně jak vyšitý.

selka ( 27. září 2019 16:11 )

Opět Gelemová, musí se přeci pořád zviditelňovat. Je to babochlap a všimnete si těch zlých očí. Holčičko, mimino nebude, to máš vztek, viď

ivoadler ( 26. září 2019 15:06 )

Co to melete, blbci? Copak každý, kdo není antikomunista, zrazuje naši zemi? Jste hodně pitomí!

mord ( 26. září 2019 14:57 )

Tom už po tom zbabelem dementovi nestekne Ani pes. Má to za pár. To už vydržíme

blamal ( 26. září 2019 13:44 )

Spatnej titulek. S rudochy a fizly z Ciny slavil jedine totalni odpad a ruda luza.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud