Středa 6. prosince 2023
Svátek slaví Mikuláš, zítra Ambrož / Benjamín
Zataženo, sněžení -2°C

Zeman vzkázal Novotnému: „Vlasovci zradili a Rusko není nepřítel.“ Jakeše (97) by nevěznil

Autor: simao - 
28. listopadu 2019
20:47

O napětí ve vztahu Česka a Ruska mluvil prezident Miloš Zeman ve čtvrtek v rozhovoru s Jaromírem Soukupem na TV Barrandov. Komentoval varování BIS, potíže ministra Tomana (ČSSD) při cestování po Rusku i akci Pavla Novotného (ODS) s pomníkem vlasovců v Řeporyjích, která Rusy značně popudila. Vedle toho se vyjádřil i ke stíhání někdejších komunistických pohlavárů Milouše Jakeše či Lubomíra Štrougala. 

Napjaté vztahy s Ruskem byly ve čtvrtek patrné i v momentě, kdy se ukázalo, že do potíží se na ruském území dostal ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD). Tomu nebyl povolen přelet z Moskvy do Kazaně, a tak jeho ruská mise skončila předčasně.

Miloš Zeman na tento problém narazil již ve středu večer, když zavítal na fotbalové utkání Slavie Praha v Lize mistrů. „Mluvili jsme o tom s Janem Hamáčkem, který na tom fotbalu byl také. Jedna z hypotéz je, že Rusové takto reagují na zprávu BIS, podle které v ČR řádí ruští špioni,“ uvedl Zeman na TV Barrandov.

„Je možné, že je to odvetná akce,“ podotkl prezident, který pracovníky BIS v minulosti označil za čučkaře, a za tímto výrokem si prý stojí i dnes.

BIS jsou pro Zemana stále čučkaři

„Ano, samozřejmě, já jsem doporučoval, aby se BIS věnovalo ekonomické kriminalitě v domácím prostředí, což je mimochodem součást jeho pracovní náplně stanovené zákonem o BIS, kdy má chránit ekonomické zájmy ČR. Nu, mám dojem, že si vybrali pohodlnější a nad to obtížně doložitelnou cestu. A pokud je pravda, že toto je ruská reakce – podle mého názoru velmi přehnaná – ale reakce na něco konkrétního, tak je to samozřejmě chyba,“ vytkl BIS závěry její zprávy Zeman.

„Já osobně tvrdím, že BIS ve vztahu k Rusku nebo Číně nám dělá spíše problémy,“ podotkl také. Zeman míní, že BIS dělá „z našich lidí ať ve vztahu k Rusku, nebo Číně zkorumpovatelné bytosti“. „Rusko není náš nepřítel, Rusko je náš partner, náš oponent, náš konkurent, ale čas studené války už, doufám, dávno minul,“ říkal Zeman, který čelil v minulosti kritice, že je ruským či čínským agentem. Obojí opakovaně odmítal.

Video  Starosta Řeporyjí Novotný: „Jsem šílenec a všechno je mi jedno.“  - Blesk TV
Video se připravuje ...

Novotný? Třeba ho příště nezvolí, míní Zeman

Zeman také promluvil o akci Pavla Novotného (ODS), starosty Řeporyjí, který chce v této městské části nechat zřídit pomník vlasovcům. Rusové je označují za válečné zločince, pohoršení vyjádřila jak ruská ambasáda, tak ruské ministerstvo zahraničí prostřednictvím své mluvčí Mariji Zacharovové.

„Ale tak o tomto člověku je známo, že je to podobná postava jako byl radní Lang v Jesenici. No tak jednoho krásného dne to poznají i řeporyjští občané a třeba ho příště nezvolí starostou,“ řekl o Novotném Zeman.

A přirovnal jej tak k někdejšímu odeesákovi Martinovi Langovi, který o Zemanovi na facebooku napsal: „Zeman je druhý Hitler a je nutné ho podřezat jako svini.“ Lang poté jako zastupitel Jesenice u Prahy skončil.

Nyní budí velkou pozornost dění v Řeporyjích. Zeman osvětlil i svůj názor na vlasovce. „Ano, vlasovci mají dvojí tvář. Je pravda, že pomohli zachránit Prahu. Ale je také pravda, že předtím dlouhá léta byli zrádci své vlastní země, a teď je samozřejmě otázka, zda se vykoupí několikadenním, doslova několikadenním, jednáním pozitivního typu, a zda se zapomene na jejich vlastizradu. Já si myslím, že by se zapomínat nemělo,“ vzkázal Zeman.

Jakeš do vězení přes „svinstvo“ nepatří, míní prezident

Prezident na Barrandově okomentoval i jinou aktualitu. A sice policejní stíhání někdejších představitelů totalitního státu - Milouše Jakeše, Lubomíra Štrougala a dalších. A to za mrtvé, kteří byli zastřeleni či roztrháni psy na hranicích komunistického Československa před rokem 1989.

„Rozhodně to, že se stříleli lidé, je svinstvo. To svinstvo si zaslouží trest. Na druhé straně si myslím, že u lidí, kterým je přes 90 let, už ten trest ztrácí svůj význam, takže budu předpokládat, že stejně nepůjdou do vězení, a je to tak dobře. Ale proč se tohle řeší po 30 letech?“ divil se Zeman a pokračoval: „O střílení na hranicích se vědělo celou dobu, o tom, kdo je nařídil, také.“

Jakeše, kterému je 97 let, a další pohlaváry by tak do vězení nehnal. „Já bych byl milosrdný u lidí, kterým je víc než 90 let, protože poslat je do vězení znamená odsoudit je k smrti,“ zdůvodnil Zeman svůj postoj.

cid2000 ( 29. listopadu 2019 15:15 )

České nacistické jedničky a političtí představitelé z Prahy jsou Kollář, Novottný, Hřibb! Prezident Beneš a občani ČSR by je po válce hnali klackama do Bavorska za tyto jejich kroky a chování!Tato banda zapomněla co je válka,­koncen­tráky,­vyhla­zení národa!Konečné řešení České otázky!Zrádci národa!!Brzy budeme v Čechách oslavovat gestapo,jednotky-SS a banderovce jako ochranitele!! Přitom vlasovce uznal Norimberský mezinárodní tribunál za vélečné zločince podporující zvěrstva Hitlera a Německa !!

bleskbulvar ( 29. listopadu 2019 12:15 )

Tvůj nick je zřejmě trotl. Asi jsi na klávesnici sáhl vedle, že?

adeso ( 29. listopadu 2019 10:25 )

ten článek by měl být o Novotném. Párkrát jsem to tupé pra--se viděl. Vypadá jak blb, mluví jak čtyřnásobný blb, hnusný je jak pětinásobný blb, tak je to prostě blb. Pokud budou lidi bez mozku, tak takovíhle *** budou mít vždycky své místo v politice

kukukuu ( 29. listopadu 2019 08:06 )

Ale ty slinty ovlivňují naše mezinárodní vztahy a obchody. Pak se ukáže, že tento sádelnatý dement způsobuje státu významné škody a za deficit hospodářské bilance státu zodpovídá někdo jiný.

Kazin ( 29. listopadu 2019 07:34 )

Kolik let je je pánům co kritizují minulost?Asi jako SS Novotnemu

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud