Krach ministerské mise: Toman se předčasně vrátil z Ruska. Přelet z Moskvy zastavily špatné dokumenty?

Aktualizováno -
28. listopadu 2019
15:12
Autor: ČTK, for - 
28. listopadu 2019
10:15

Ministr zemědělství Miroslav Toman dnes předčasně ukončil pětidenní cestu s podnikatelskou misí v Rusku. Tamní úřady neumožnily delegaci přelet z Moskvy do Kazaně, ministr s podnikateli se proto vrací do Prahy, napsal dnes server deníku E15. Jednání ruských úřadů podle Tomana vyvolává znepokojení nad vzniklou situací, která vyvolává otázky nad skutečným zájmem ruské strany o vzájemnou spolupráci. Postup ruských úřadů rozladil opoziční poslance, kteří se o zkrácené ministerské mise dozvěděli při jednání Sněmovny. Podle Rusů byly důvody, proč letoun nedostal potřebá povolení, administrativní.

Cesta podnikatelské mise začala v pondělí, měla trvat do pátku. Ve středu měl ministr s podnikateli přeletět z Moskvy do Kazaně na jednání s představiteli Tatarstánu, cesta se ale už neuskutečnila. „Bohužel ruská strana i přes předchozí ujištění nedodržela dohodu a neumožnila letadlu s delegací vnitrostátní přelet do Kazaně,“ citoval server mluvčího ministerstva zemědělství Vojtěcha Bílého.

Toman vyjádřil zklamání nad postojem ruských úřadů, podle něj byl ze strany podnikatelů na obou stranách zájem na spolupráci. Předseda představenstva Komory pro hospodářské styky se SNS František Masopust označil ruský postoj za negativní signál pro všechny české podnikatele, kteří v Rusku obchodují.

Předčasný konec ministerské mise zaskočil poslance Marka Výborného (KDU-ČSL), který postup ruských úřadů považuje za skandální. Podle něj by se do věci mělo vložit ministestvo zahraničí. 

„Já to považuji za diplomatický skandál, tímto způsobem nelze vést diplomatické vztahy. Pokud se prokáže, že Rusko znemožnilo pokračovat v misi našeho ministra, očekávám reakci vlády nebo ministra zahraničí. Takto nelze vést vztahy. Je na místě, aby si Petříček pozval na vysvětlení minimálně ruského velvyslance v ČR. Není možné, abychom se nechali takto ponižovat,“ řekl Výborný.

Babiš mlčí, Petříček shání informace

Ministerstvo zahraničí podle ministra Tomáše Petříčka (ČSSD) situaci řeší od úterního večera a čeká na informace. „V tuto chvíli sbíráme veškeré informace o důvodech, proč nebylo naše letadlo puštěno na vnitrostátní let v Rusku. Zatím jsme oficiální stanovisko z ruské strany nedostali,“ uvedl Petříček. Černínský palác podle něj situaci aktivně řeší. „V tuto chvíli nechci spekulovat o dalších krocích,“ uvedl.

Na detailní informace čeká také vicepremiér a šéfa ČSSD Jan Hamáček. „Mohu se domnívat, že za tím může být reakce Ruska na aktuální vývoj našich vztahů. Nicméně oficiální verze je, že došlo k administrativním problémům, které nebylo možné vyřešit,“ řekl dnes Hamáček při návštěvě Dukovan novinářům. To, že cesta byla kvůli tomu zkrácena, má za adekvátní. Poznamenal, že podobné problémy s vnitrostátním přeletem v Rusku měl v minulosti i on, podařilo se je ale tehdy vyřešit „v řádu hodin“. Lze to proto vnímat jako signál, jak ruská strana vnímá vztahy s Českem, míní vicepremiér. Předseda vlády Andrej Babiš incident nekomentoval a okázal na šéfa Černínského paláce Petříčka.

Tatarstánští představitelé tvrdí, že problém představovaly špatně vyřízené odletové dokumenty. „Proto došlo k technickému zdržení, kvůli celnici. Pouze to je důvodem. Byli jsme plně připraveni,“ řekl ruské státní tiskové agentuře TASS předseda tatarstánské obchodní a průmyslové komory Šamil Agejev. Dodal, že navzdory Tomanově nepřítomnosti v Kazani se prezident Tatarstánu Rustam Minnichanov setkal s českým velvyslancem Vítězslavem Pivoňkou.

„Podle plánu jsme měli mít schůzku a schůzka se uskutečnila,“ prohlásila Minnichanovova mluvčí Lilija Galimova s tím, že setkání se zúčastnil také ministr zemědělství ruské autonomní republiky.

Česko-ruské vztahy opět utrpěly

Česko-ruské vztahy letos negativně ovlivnilo několik událostí. V červnu vyvolal v Česku pobouření návrh ruských poslanců, aby účastníci vojenské invaze do bývalého Československa v srpnu 1968 získali status válečných veteránů. V září vyvolal spory návrh Prahy 6 na odstranění pomníku sovětského maršála Ivana Koněva, ruský ministr kultury Vladimir Medinskij kvůli tomu přirovnal starostu městské části Ondřeje Koláře (TOP 09) k nacistickým pohlavárům. Starosta městské části Praha-Řeporyje Pavel Novotný (ODS) se zase dostal do sporu s ruskou ambasádou kvůli záměru zřídit v městské části pomník vlasovcům. Rusko tento měsíc také zařadilo českou humanitární organizaci Člověk v tísni na seznam nežádoucích organizací.

Už v minulosti měla česká delegace v Rusku problémy s vnitrostátním přeletem. V roce 2015 bránili pracovníci moskevského letiště několik hodin delegaci vedené tehdejším místopředsedou Poslanecké sněmovny Petrem Gazdíkem (STAN) v odletu českým armádním speciálem do Uljanovska, kde měli odhalit památník padlým československým legionářům. Do řešení věci se tehdy zapojila Sněmovna i česká diplomacie, ruská strana následně incident označila za nešťastné nedorozumění.

Video  Miloš Zeman se veze, Toman řídí  - Blesk - Jakub Veinlich

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

janikmirek ( 28. listopadu 2019 21:19 )

psal jsem to již mnohokrát, rus byl,je a bude vždy sviňa, pokud nebudeš dělat podle nich, nemáš nárok na nic. Hlavně když jim náš hradní kolaborant odpustil 70% dluhů z dob RVHP....

gabreta ( 28. listopadu 2019 21:02 )

"Lze to proto vnímat jako signál, jak ruská strana vnímá vztahy s Českem, míní vicepremiér."
To je jen lehká ukázka toho, jak Ruská strana vnímá Prahu s odstraňováním soch a pamětních desek a stavění soch nových! To je prostě zákon akce a reakce a ukázka práce "konstruktivní opozice". Příště, do delegace bude muset být zařazenej inteligent Novotný!!

pooresh ( 28. listopadu 2019 19:44 )

Spravne s.Krasine,co tam taky hledali.A ja bych vsem Rusakum zrusil povoleni k pobytu v Cesku! Vzduch by se vycistil a klima by se zacalo rapidne lepsit!Urrrraaaa

Kazin ( 28. listopadu 2019 18:39 )

V poradku

horalysa ( 28. listopadu 2019 17:51 )

Jak se do lesá volá, tak se z lesa ozývá. To už ví každý moula.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud