Naděje pro zubožené psy v množírnách. Poslanci kývli v boji proti týrání na novelu zákona

Aktualizováno -
24. 4. 2019
17:04
24. 4. 2019
16:11

Pravidla pro chov psů se zpřísní, lidé budou muset hlásit veterinářům chovy od tří fen. Novinku obsahuje novela veterinárního zákona, kterou dnes v prvním čtení schválili poslanci. V současnosti se musí chov hlásit od pěti fen starších jednoho roku. Zpřísňování se zavádí kvůli tzv. množírnám, tedy místům, kde žijí psi nebo další zvířata za účelem zisku z jejich prodeje. Často zde žijí ve špatných životních podmínkách. Na nutnost změny zákonů a tvrdým postupům proti tyranům zvířat dlouhodobě upozorňuje projekt Blesk tlapky.

Novela veterinárního zákona přináší novinky v chovu psů v Česku. Zpřísní se podmínky pro chovatele psů, budou mít sedm dní na to, aby nahlásili veterinářům informace o tom, že chovají více než tři feny starší roku. Pokud se sníží počet chovaných fen pod tři, bude to také povinné do týdne nahlásit.

Chtějí zamezit obcházení zákona

Pokud bude v jedné domácnosti více chovatelů, bude mít oznamovací povinnost pouze jeden z nich. „V kontrolní praxi je možné se setkat s tvrzením kontrolovaných osob, že psi v domácnosti patří různým chovatelům, typicky rodinným příslušníkům, a počet psů jednoho chovatele tedy nepřesahuje zákonem stanovenou hranici. Cílem návrhu je tedy zamezit obcházení zákona a snahám vyhnout se oznamovacím povinnostem a veterinárním kontrolám,“ uvádí zpráva.

„Od novely veterinárního zákona si slibujeme, že inspektoři veterinární správy budou přesněji vědět, kdo chová psy, a tak bude jednodušší chovy kontrolovat, zda v nich nedochází k nelegálnímu jednání a týrání zvířat,“ řekl už dříve ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD).

 

Pro koho platí výjimky?

Oznamovat chov nebudou muset útulky pro zvířata, hotely a penziony pro zvířata, ozbrojené nebo bezpečností sbory, chovatelé loveckých psů nebo chovatelé vodících nebo asistenčních psů.

Novela také stanoví, že informace, které jsou nezbytné k ochraně zdraví lidí nebo zvířat, byly umístěné v letácích nebo na plakátech na dobře viditelných místech. Vlastníci, nájemci nebo provozovatelé to budou muset umožnit.

Vyšší tresty za týrání? Zatím ve hvězdách

Už od loňského července leží v Poslanecké sněmovně novela trestního zákoníku, která počítá s mnohem přísnějšími tresty. A kromě týrání jako takového vůbec poprvé v české legislativě zavádí pojem a tresty za množírny. Připravil ji tým šéfa TOP 09 Jiřího Pospíšila (43).

Už už to vypadalo na vzácnou shodu mezi politiky, která by zabránila trýznění pejsků. Jenže na posledním jednání ústavně právního výboru začali další poslanci v novele škrtat. Podle předsedy „topky" jeho normu okleštili a vypustili z ní ty nejdůležitější pasáže, jako je definice trestného činu chovu v nevhodných podmínkách – tedy definice množíren.

„Tradiční vnímání týrání je, že schválně ublížíme zvířeti. Ale současné trestní právo nepostihuje méně radikální, ale permanentní týrání desítek fen. To jsou ty nevhodné podmínky,“ vysvětil Blesku Pospíšil, který chce za provozování množírny pachatele trestat, půjde-li o organizovaný zločin, až 10 lety.

Podle bývalé ministryně spravedlnosti Heleny Válkové (ANO) byly Pospíšilovy tresty moc přísné. „Některé tresty by byly obdobné jako za vraždu novorozeného dítěte matkou,“ řekla Blesku.

Společně s Markem Bendou (ODS) proto navrhli některé činy, jako týrání v rámci organizované skupiny či pro zisk, vložit do současného znění zákona se sazbou 1 až 5 let. Ústavně právní výbor se podle jeho předsedy Marka Bendy bude novelou o týrání zvířat znovu zabývat v květnu. Pospíšil toho chce využít a zkusí přesvědčit členy výboru, aby změnu Bendy a Válkové nepřijali.

Video Andrej Babiš o množírnách zvířat: „Je to šedá ekonomika.“ - Blesk TV
1080p 720p 360p

mascula ( 24. dubna 2019 20:39 )

dobytku

mascula ( 24. dubna 2019 18:07 )

kolik ti je roků, deset?

goral ( 24. dubna 2019 17:55 )

slepice v klecích jsou taky týrány a proti tomu stejně nikdo nic nedělá!

anonym01 ( 24. dubna 2019 17:55 )

1-5 LET ZA TYRANI JE SAKRA MALO. mYSLELA JSEM, ZE PAN BABIŠ MA RAD PEJSKY. SAM MA VE SPANELSKU JEDNOHO . MUZEME SPOLU NESOUHLASIT CO SE TYKA RIZENI STATU, ALE TOHLE JE PANE BABIŠI DULEZITY. VLASTNE VAS OBDIVUJU . NESNASIM KDYZ VAS ZEMAN A KOMOUSI VYDIRA.

bibijana ( 24. dubna 2019 17:54 )

Přesně tak!!!

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa